Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Evropská komise

Falešný španělský inženýr obral důvěřivou ženu z Jesenicka o desetitisíce

  • 6
Téměř tři tisíce eur poslala na účet ve Velké Británii šedesátiletá žena z Jesenicka, která na webu uvěřila inzerátu o prodeji auta. Peníze z ní vymámil muž, který se vydával za španělského inženýra firmy ČEZ. Při náznacích podvodu žena sama na internetu zjistila, že naletěla.

Vše začalo inzerátem o prodeji tři roky staré Škody Yeti za 140 tisíc korun. Když na něj šedesátiletá žena ze Zlatohorska na Jesenicku na začátku července odpověděla, ozval se jí údajně pětatřicetiletý Španěl.

"V České republice měl pracovat u firmy ČEZ jako inženýr. Protože se již vrátil domů, vůz, který tady používal, již nepotřebuje a chce ho prodat. Mailem si žena s údajným prodejcem dohodla předání vozu a platbu," přibližuje policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

První část peněz důvěřivá žena odeslala dle pokynů na účet ve Velké Británii, šlo o 2 700 eur. "Obratem jí na mail přišlo vyrozumění od fiktivní přepravní společnosti. Ta potvrdila převoz vozu do České republiky, dodala i sledovací číslo zásilky," pokračuje Neubauerová.

Další e-mail přišel podvedené zákaznici za pár dní. Kromě přesného data údajného doručení jejího nového vozu v něm byla i žádost o zaslání zbývajících peněz. Opět na účet ve Velké Británii.

Prodejce si žena prověřila až při prvním podezření

Tady však již žena zpozorněla. "Odpověděla, že další peníze platit nebude, jelikož obchod byl domluven jinak," dodává mluvčí. V tu ránu přestal údajný prodejce auta jakkoli komunikovat.

"Protože poškozená zjistila, že číslo zásilky je klamné a neukazuje pohyb vozu, začala mít podezření, že se jedná o podvod. Až poté si jméno prodejce začala prověřovat na českých internetových stránkách, kde bylo přímo napsáno, že se jedná o podvodníka," doplňuje Neubauerová.

Podvedená zákaznice tak přišla o více než sedmdesát tisíc korun. Poté případ sama ohlásila na policii.

Rady policie pro nákupy na webu

Buďte vždy opatrní - ani na ulici nenabízíte cizím lidem svoje peníze nebo kreditní kartu

Nakupujte zboží přes známé, velké a zavedené firmy nebo alespoň přes firmy, se kterými máte osobní zkušenost

Když se vám zalíbí zboží na stránkách neznámého prodejce, dejte si tu práci a zkuste si o něm na internetu vyhledat nějaké recenze – zkušenosti dřívějších zákazníků

Ověřte si údajné kontaktní informace neznámého prodejce, včetně fyzické adresy, telefonních čísel a sídla společnosti – pokud prodejce ochotně neposkytne tyto informace, nezasílejte mu žádné peníze

Neposílejte peníze předem a nepoužívejte bankovní převody pro platby za zboží, služby a aukční položky nabízené on-line

Zdroj: Policie ČR