To, co by ještě nedávno pro řadu z žen na rodičovské dovolené bylo nedosažitelné, si díky kurzům podnikání mohou nejen vyzkoušet. (ilustrační snímek)

To, co by ještě nedávno pro řadu z žen na rodičovské dovolené bylo nedosažitelné, si díky kurzům podnikání mohou nejen vyzkoušet. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Rodičovská není jen péče o děti. Ženy v Olomouci se učí podnikat

  • 0
Šití, výuka angličtiny, masáže nebo obchod – sny o vlastním podnikání si v Olomouci plní ženy na rodičovské dovolené i ty v předdůchodovém věku. Obě skupiny spojuje touha stát na vlastních nohou a najít si zaměstnání. To, co by ještě nedávno pro řadu z nich bylo nedosažitelné, si díky kurzům podnikání mohou nejen vyzkoušet.

"Dříve jsem pracovala s postiženými, když jsem potom onemocněla a zůstala půl roku na neschopence, do práce už jsem se vrátit nemohla. Skončila jsem na úřadu práce, kde jsem dodnes," říká Anna Lasovská z Uničova, matka tří dětí.

Pak se přihlásila do kurzu olomouckého Rodinného centra Heřmánek, který pomáhal ženám začít s podnikáním.

"Byla jsem moc ráda za takovou příležitost, zvedlo mi to sebevědomí, vytvořila jsem si svoje stránky," popisuje Lasovská, která se dnes věnuje kreativnímu šití a snaží se vybudovat vlastní firmu.

"Ušila jsem už hodně výrobků a společně s mým mentorem se v tuto chvíli snažíme vše spočítat a chceme požádat o dotaci," popisuje nadšeně.

Dnes se živí tím, co ji baví, a na svých stránkách nabízí ručně šité polštářky, peněženky či plesové šaty. A připomíná i další věc.

"Trpěla jsem syndromem vyhoření, což se při práci, kterou jsem dělala, prostě stává. Navíc jsem se neměla kam vrátit. To, že jsem začala docházet pravidelně do kurzu a na něčem pracovala, mi vlilo do žil nové sebevědomí."

Stejně jako ona je z kurzu nazvaného Od kočárku k podnikání nadšená i Martina Benešová, která je na rodičovské dovolené se svými syny.

"Když jsem si přečetla inzerát na internetových stránkách, chtěla jsem se zúčastnit. Když jsem navíc viděla, že je zajištěné i hlídání, bylo to pro mne obrovské plus. Málokdo si to totiž uvědomuje, ale jakékoliv aktivity, ať už vzdělávání nebo třeba cvičení, jsou pro maminky s malými dětmi bez hlídání přes den zapovězené," vysvětluje s tím, že řada žen si pak připadá, že ztrácí čas.

"Kurz byl důležitý nejen proto, abychom se naučily první podnikatelské krůčky, ale také proto, aby se maminky dostaly do společnosti i jiných maminek, než těch, které probírají pleny," říká s úsměvem Benešová s tím, že si tak vyzkoušela běžný pracovní režim.

"Motivací pro mne bylo, že budu vydělávat sama na sebe a budu finančně nezávislá," shrnuje důvody k přihlášení.

Sama zatím podnikat nezačala. A může za to paradoxně také kurz. "Přestože jsem do toho šla s tím, že podnikat chci, uvědomila jsem si, že na to ještě není vhodná doba. Že děti jsou moc malé na to, abych se pustila do podnikání v takové míře, jak bych si přála," vysvětluje.

Plány však má a ví, jak je uskutečnit. "Určitě podnikat začnu," je přesvědčená.

Problém tkví i v tradičním rozdělení rolí

Kurzu se v Olomouci zúčastnilo patnáct žen. Zájem o podobné přednášky je obrovský. Nově vypsaný kurz už je proto zcela zaplněný, některé maminky museli v Heřmánku dokonce odmítat.

"Ženy po rodičovské dovolené a ženy v předdůchodovém věku, jimž je projekt určen, se na trhu práce nacházejí ve velmi obtížné situaci. I proto jsme rádi, že jsme se mohli zapojit do aktivity, která jim pomáhá postavit se na vlastní nohy a splnit si svůj sen," řekla Petra Tenglerová, ředitelka rodinného centra.

Potřebu žen zapojit se do společenského života sama vnímá i z jiného pohledu, se čtyřmi dětmi totiž pracuje jako privátní psycholožka.

"Jsme nenahraditelné v rodině a nahraditelné v profesi. Okolnosti nás však často tlačí k tomu, že jsme nenahraditelné i v práci. Obě role se však skloubí jen velmi těžko, pokud je chceme dělat naplno," říká a dodává, že problém má hlubší rovinu.

"Není to o tom, že všichni umíme všechno, ale že každý máme svoje a jsme v tom nenahraditelní. U nás třeba peče nejlepší bábovky manžel a já se zase učím s dětmi do školy. Každý máme svou parketu, a když je nouze, zastoupíme se a navzájem to funguje," doplňuje Tenglerová.

Problém pak podle ní tkví v tradičním rozdělení rolí, zvlášť třeba právě na Hané. "Já ty tlaky vnímám silně, že když žena třeba jede pryč, tak se jí stále všichni ptají: A co děti? Ale vždyť ty mají i tatínka," vysvětluje s tím, že i to je důvod, proč ve svém centru dává prostřednictvím podobných projektů matkám na rodičovské dovolené příležitost k sebevzdělávání.