Svitek Tóry i s ukazovátkem zvaným jad. (Ilustrační snímek)

Svitek Tóry i s ukazovátkem zvaným jad. (Ilustrační snímek) | foto: Wikipedia

Židovskou Tóru z Lipníka vlastní americká rabínka, město získá kopii

  • 0
Pátrání po tóře číslo 1222/10 z Lipníka nad Bečvou, kterou v roce 1963 prodali komunisté neznámému filantropovi do zahraničí a poté se dostala až do Spojených států, vrcholí. Památku nyní vlastní americká rabínka a lidem z města už se s ní podařilo spojit a dohodnout se na tom, že pošle zpět kopii.

Lipenskou Tóru prodali komunisté společně s 1 500 dalšími svitky. Pátráním po ní se zabývá Libuše Křenková se spolupracovníky a je v něm úspěšná. Tajemstvím už například není to, jak se Tóra, tedy návod a poučení židovského národa, dostala až tak daleko za oceán k rabínce Meryl Cren.

"Právě díky ní víme, kde se dnes svitek nachází. Napsala mi, že ho vlastní její komunita, a ptala se po Jiřím Schreiberovi, posledním žijícím lipnickém Židovi, který přežil holokaust. Ten jako poslední chlapec z tohoto svitku četl," popsala zvrat ve svém pátrání Křenková, jedna z koordinátorek judaistických projektů v Lipníku nad Bečvou.

S Jiřím Schreiberem se shodou okolností znala. Informace o tom, že je lipnický svitek Tóry opět na světě, však Libuši Křenkové nestačil. Se svými přáteli začala pátrat po tom, jak se mohl tak daleko za oceán dostat. Stopy totiž doposud končily v malém londýnském muzeu v Kent House, kam svitek koncem roku 1963 prodali komunisté.

Co je Tóra

Tóra je návod a poučení židovského národa. Je uloženo v 5 starozákonních knihách Mojžíšových. Jde o základní dokument judaismu a dala základ celému židovskému právu.

"S pomocí doktorky Veselské z Židovského muzea a její publikaci jsme zjistili, že Tóry odkoupil britský sběratel a obchodník s uměním Erick Estorick," prozradila Křenková.

Součástí dohody bylo i ustanovení, že se svitky nestanou předmětem dalšího obchodu. Poté byly odeslány do Londýna, kde se postupně opravovaly a sloužily novým majitelům. Touto cestou se svitek dostal i do komunity rabínky Cren

Lipenskou Tóru nyní čistí na Floridě

Dostat se k rabínce však nebylo jednoduché. Na odpovědi dlouho nereagovala, pomohla až známá žijící v USA, která spojení s rabínkou zprostředkovala. "Zjistili jsme, že je nástupkyní zesnulého rabína Gordona, který příslušnou židovskou komunitu založil," vypráví Křenková.

Právě on si v 80. letech požádal o zaslání jednoho svitku Tóry a shodou okolností dostal právě ten lipnický. Ten se v tuto chvíli nachází na Floridě. Jakmile bude podroben čištění a dalším úkonům, aby byl "košer", vrátí se do sídla židovské komunity Martins Run v Pensylvánii. Rabínka Cren, která tuto komunitu vede, poté kopii vzácného svitku pošle zpátky do České republiky.

Libuše Křenková s povijanem pro lipenskou Tóru, který vlastnoručně vyrábí. Jde o pruh látky, do kterého se svitek vkládá, aby se nerozvinul.
Povijanem pro lipenskou Tóru, který vlastnoručně vyrábí Libuše Křenková. Jde o pruh látky, do kterého se svitek vkládá, aby se nerozvinul.

Libuše Křenková s povijanem pro lipenskou Tóru, který vlastnoručně vyrábí. Jde o pruh látky, do kterého se svitek vkládá, aby se nerozvinul. foto: Petr Janeček, MF DNES

Na tento okamžik se Libuše Křenková velmi těší, na Tóru již začala vyrábět vlastnoručně háčkovaný povijan. "Je to jeden a půl metru dlouhý pruh látky, do kterého se Tóra vkládá, aby se nerozvinula," vysvětluje Křenková.

V tuto chvíli má hotovo přibližně půl metru povijanu. "Moc se na to těšíme. Dokonce jsme rabínku pozvali, aby se s námi zúčastnila Dnů evropského dědictví, které se konají v září."