V místech někdejšího židovského hřbitova je dnes park, kam chodí někteří lidé...

V místech někdejšího židovského hřbitova je dnes park, kam chodí někteří lidé venčit psy. | foto: Petr JosekAP

Spor o prostějovský hřbitov pronikl v USA do zprávy o lidských právech

  • 67
Rehabilitace starého židovského hřbitova v Prostějově se stává mezinárodním tématem. Naposledy si postojů místní radnice všimlo americké ministerstvo zahraničí, které celý spor zmínilo v pravidelné zprávě o stavu lidských práv ve světě v kapitole o antisemitismu.

V části zprávy o stavu lidských práv věnované antisemitismu v České republice v roce 2016 se rehabilitace židovského hřbitova v Prostějově týká jedna konkrétní pasáž. Americká diplomacie v ní připomíná, že loni v létě české ministerstvo kultury prohlásilo hřbitov, v minulosti zrušený nacisty, za kulturní památku, což byl výsledek tříleté snahy zahraničního mecenáše.

„Po válce bylo místo přeměněno na veřejný park. Proti rehabilitaci byla primátorka (local mayor, pozn. red.) s tím, že park poskytuje potřebný přístup k nedaleké škole a další část bývalého hřbitova je využita pro rezidentní parkování,“ stojí ve zprávě, kterou U.S. Department of State každoročně předkládá členům zákonodárných sborů v USA.

Radnice však takové shrnutí považuje za zkreslené. „Jestli to vidí takto, je to zkreslené a připadá mi to velmi nespravedlivé, protože se snažíme o dohodu, jakým způsobem zvýšit pietu místa, které už 70 let skutečně hřbitovem není. Snažíme se o dohodu, aby se nenarušil chod školy a celé oblasti, nebo narušil jen minimálně. Je to nefér,“ ohradila se proti zprávě primátorka Alena Rašková.

O podobě celého místa nyní město jedná s Federací židovských obcí a americkou dobročinnou nadací Kolel Damesek Eliezer. Spor je především o přístupové cesty, podobu živého plotu nebo o lavičky. Je ovšem fakt, že ještě na začátku letošního roku město jakékoli úpravy celého místa poměrně striktně odmítalo.

Spory ohledně hřbitova má pomoci vyřešit i expremiér Špidla

Zástupce nadace Tomáš Jelínek věří, že se řešení podaří najít. „Zpráva americké vlády dokládá, že projekt rehabilitace starého židovského hřbitova v Prostějově se stává mezinárodním tématem, a lze očekávat, že na něj může být případně dotazován i prezident Zeman při své dubnové návštěvě USA,“ poznamenal Jelínek.

Jak by mohlo místo vypadat

„Již v loňském roce se na podporu projektu vedle amerických kongresmanů a senátorů vyslovili i velvyslanci SRN a Izraele Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven a Gary Koren,“ dodal Jelínek.

Mediátorem sporu mezi městem a židovskými obcemi se nedávno stal expremiér Vladimír Špidla, který se už sešel s oběma stranami (psali jsme zde).

Proti rehabilitaci hřbitova však v Prostějově vznikla i petice s více než 3 000 podpisů, která sebemenší úpravy místa před základní školou a gymnáziem odmítá. Prostějovští radní jí nejprve doporučili vyhovět, následně ale svůj souhlas vzali zpět. Důvodem byl mimo jiné fakt, že organizátoři používali zavádějící informace včetně nepravdivé vizualizace zobrazující místo obehnané zdí (více čtěte zde).

Antisemitismus vytáhli Židi, prohlásil zastupitel

Zastánce petice a městského zastupitele Františka Švece stanovisko americké diplomacie nepřekvapilo. „Antisemitismus vytáhli Židi. Přišli s tím, že si celý park chtějí zaplnit, a když zjistili, že s tím město nesouhlasí, začali vytahovat antisemitismus a protižidovskou kampaň,“ prohlásil.

Takové nařčení už dříve kategoricky odmítl zástupce nadace Jelínek. Podle něj připomíná brožurku ideologického oddělení ÚV KSČ z doby normalizace s názvem Sionismus - otec i dítě fašismu.

„Podle této brožury antisemitismus šíří Židé. Tito lidé vůbec nechápou, jaký význam rehabilitace hřbitova má pro českou a zahraniční židovskou komunitu,“ dodal Jelínek.

Prostějov býval druhým největším ghettem na Moravě a v zemi pod parkem jsou dodnes ostatky až dvou tisíc židovských obyvatel.