Rabín Louis Kestenbaum, hlavní mecenáš nadace WMSBG Kolel Damesek Eliezer.

Rabín Louis Kestenbaum, hlavní mecenáš nadace WMSBG Kolel Damesek Eliezer. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Prostějov otočil, prohlášení židovského hřbitova za památku už mu nevadí

  • 50
Jen pár dní po ostré kritice židovských organizací, že blokuje rehabilitaci bývalého židovského hřbitova, prohlásila radnice v Prostějově, že plně respektuje prohlášení celé lokality na kulturní památku, což doposud kategoricky odmítala. Město zároveň na hřbitově zakáže venčení psů.

O podobě místa jsme připraveni jednat s federací židovských obcí, slibují nyní zástupci radnice.

„Město Prostějov zatím nemohlo bezvýhradně přijmout ani jednu z navrhovaných variant rehabilitace hřbitova. V žádném případě však není důvodem nepřátelství vůči židovské komunitě snad antisemitismus. Takové úvahy město Prostějov jednoznačně odmítá. Důvody, proč město Prostějov nesouhlasilo ani s prohlášením lokality kulturní památkou, jsme podrobně vysvětlili, na druhou stranu v tuto chvíli, kdy byl někdejší hřbitov kulturní památkou prohlášen, nastalou skutečnost plně respektujeme,“ uvedla v oficiálním stanovisku města mluvčí radnice Jana Gáborová.

Doposud to přitom Prostějov ostře odmítal a označoval to za nežádoucí.

„Statutární město Prostějov kategoricky nesouhlasí s prohlášením části pozemku někdejšího Starého židovského hřbitova za kulturní památku,“ uvedla například nedávno primátorka Prostějova Alena Rašková ve stanovisku pro ministerstvo kultury, které hřbitov minulý týden za památku nakonec prohlásilo.

Město na pozemku zakáže venčit psy

Radnice nyní slíbila, že o důstojnější úpravě celého prostoru bude nadále jednat s Federací židovských obcí České republiky.

„V první fázi se soustředíme na úpravu zelených ploch do podoby, která by více zdůraznila, o jak významný prostor z hlediska židovské historie jde. V další fázi se pokusíme s federací židovských obcí řešit problematiku stávajícího parkoviště, které taktéž zabírá plochu někdejšího židovského hřbitova,“ ubezpečuje Gáborová.

Potvrdila zároveň, že v blízké době město v lokalitě zakáže venčit psy.

Předseda Federace židovských obcí Petr Papoušek doufá, že město Prostějov nyní konečně vyjde vstříc židovské komunitě a že rozhovory vedené federací s vedením města už brzy přinesou hmatatelné výsledky. Rozhodnutí ministerstva kultury Papoušek uvítal.

„Žádost o prohlášení židovského pohřebiště kulturní památkou podanou přibližně před rokem nadací WMSBG Kolel Damesek Eliezer jsme od samého začátku podporovali,“ řekl.

Radnici kritizovali rabíni z USA, Velké Británie či Izraele

V pondělí do Prostějova přijela dvacítka rabínů z USA, Velké Británie, Izraele, Rakouska a ČR.

„Je neuvěřitelné, že 71 let od holokaustu v demokratické zemi torpéduje nejvyšší představitelka města snahy o uctění 1 924 zemřelých občanů Prostějova, kteří dodnes leží pod zemí na místě židovského hřbitova zničeného za nacistické okupace tehdejší městskou správou,“ hněval se hlavní mecenáš připravované rehabilitace hřbitova rabín Louis Kestenbaum.

Město se kritice brání. Tvrdí, že s představiteli židovských organizací jedná už od roku 2012.

Fotogalerie

„Musíme však vnímat i aktuální stav lokality, její okolí a potřeby. Bytová zástavba, parkovací plochy, škola, přístupové cesty pro žáky, evakuační trasy, přístupové cesty pro zásobování jídelny, přístup pro složky Integrovaného záchranného systému, zkrátka dodržení všech bezpečnostních předpisů. Z těchto důvodů jsou jednání o obnově někdejšího židovského hřbitova tak složitá,“ vysvětluje Gáborová.

V pondělí rabíni v lokalitě hřbitova také rozmístili cedulky s nápisy: „Pod zemí zde dodnes leží ostatky 1 924 židovských občanů Prostějova. Nemají i náctiletí právo vědět, kudy chodí do školy? Venčili byste svého psa i nad ostatky svých blízkých?“

Dnes se však cedulky vesměs povalují po zemi. Město jejich rozmístění nepovolilo a nyní celou věc bude řešit.