Na bývalý židovský hřbitov v Prostějově přijeli rabíni z celého světa, aby...

Na bývalý židovský hřbitov v Prostějově přijeli rabíni z celého světa, aby podpořili úsilí o prohlášení hřbitova za kulturní památku. Radnice je totiž ostře proti. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

A zase jinak. Prostějov podruhé za týden změnil názor na židovský hřbitov

  • 5
Z kategorického nesouhlasu byl plný respekt, který se ale náhle změnil v „je to nežádoucí“. Tak se v posledních dnech měnil postoj prostějovské radnice k prohlášení bývalého židovského hřbitova za kulturní památku.

Radnice v úterý oznámila, že prohlášení židovského hřbitova za kulturní památku je neopodstatněné a nežádoucí a proti rozhodnutí ministerstva se odvolala. Primátorka Rašková argumentuje především problémy se sítěmi.

„Na daném pozemku nejsme jako město sami, jsou zde také majitelé a správci inženýrských sítí, pro které může prohlášení lokality kulturní památkou znamenat do budoucna problém a například zvýšené náklady při rekonstrukcích,“ uvedla primátorka.

„Potřebujeme proto mít právní jistotu, že zájem prohlásit lokalitu kulturní památkou je vyšší než zájmy vlastníka pozemku a vlastníků infrastruktury. Chceme se do budoucna vyhnout třeba situaci, kdy po nás kvůli zvýšeným nákladům za rekonstrukci infrastruktury bude někdo z vlastníků požadovat úhradu takových nákladů,“ dodala.

Správci sítí přitom s památkovou ochranou bývalého židovského hřbitova v Prostějově žádné potíže nemají.

„Pokud bude lokalita prohlášena za kulturní památku, z pohledu naší společnosti to nepředstavuje žádný problém. Po drobných architektonických úpravách s ohledem na konkrétní místa výsadby stromů nebo umístění pietní zídky, nemáme v této fázi posuzování žádné zásadní výhrady. Ochranu našich sítí lze v rámci úprav hřbitova vyřešit jednoduchými technickými prostředky,“ sdělil například mluvčí společnosti RWE ČR Martin Chalupský.

Město dočasně změnilo názor po návštěvě rabínů z celého světa

Ještě v pondělí přitom platilo, že město Prostějov prohlášení bývalého židovského hřbitova poblíž reálného gymnázia a základní školy za kulturní památku plně respektuje. O památkovou ochranu usiluje americká charitativní nadace WMSBG Kolel Damesek Eliezer s tuzemskou židovskou obcí a ministerstvo kultury jim nedávno vyhovělo.

Návštěva rabínů v Prostějově

„Důvody, proč město Prostějov nesouhlasilo s prohlášením lokality kulturní památkou, jsme podrobně vysvětlili, na druhou stranu v tuto chvíli, kdy byl někdejší hřbitov kulturní památkou prohlášen, nastalou skutečnost plně respektujeme,“ uvedla minulou středu v oficiálním stanovisku Prostějova na webu radnice mluvčí Jana Gáborová.

Bylo to hodně překvapivé, protože do té doby památkovou ochranu hřbitova, na kterém je pohřbeno téměř dva tisíce židovských obyvatel Prostějova, město ostře odmítalo.

Minulý týden do Prostějova přijela dvacítka rabínů z celého světa, aby snahy o rehabilitaci pohřebního místa podpořili. Židovští duchovní zároveň město obvinili z toho, že obnovu pietního místa brzdí a torpéduje (více čtěte zde). Dva dny nato město vydalo své souhlasné stanovisko s památkovou ochranou posvátného místa a přislíbilo například, že v lokalitě zakáže venčit psy.

Radnice odmítla i protestní cedulky, podle ní jsou rizikové

Prostějovská radnice již o svém posledním, a znovu nesouhlasném stanovisku informovala Federaci židovských obcí ČR.

„Mimochodem, bez ohledu na podání rozkladu budou pokračovat naše jednání s Federací židovských obcí o navrhovaných úpravách lokality ke spokojenosti obou stran,“ oznámila primátorka Rašková.

Židovský hřbitov byl založen v roce 1801 a za druhé světové války ho zlikvidovali nacisté a tehdejší okupační a městská správa. Minulé pondělí rabíni v lokalitě hřbitova rozmístili také cedulky s nápisy: Pod zemí zde dodnes leží ostatky 1 924 židovských občanů Prostějova. Nemají i náctiletí právo vědět, kudy chodí do školy? Venčili byste svého psa i nad ostatky svých blízkých?

O povolení požádali opožděně a město to nyní zamítlo. „Z hlediska zabezpečení běžné údržby pozemku vytvářejí tabulky překážku v sečení travnatých ploch a výhledově v podzimním sběru listí,“ uvedla mluvčí radnice Gáborová.

„Tabulky jsou svým provedením také možným rizikem úrazu, jelikož plastový rámeček má ostré hrany a stojka je kovová. Toto riziko vzroste zvláště po zahájení školního roku. Z těchto důvodů považuje Magistrát města Prostějova umístění tabulek za zcela nevhodné a nebezpečné. Popadané tabulky ležící na zemi již nyní narušují vzhled a pietu celého místa,“ dodala.