U Zlatých Hor mohou turisté vyrazit do Poštovní štoly, která kdysi patřila k...

U Zlatých Hor mohou turisté vyrazit do Poštovní štoly, která kdysi patřila k nejvýnosnějším zlatorudným štolám v regionu. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Zlaté Hory nabídnou další štoly ze středověku i pohled do obří propadliny

  • 0
Jedna z největších atrakcí Jesenicka, kterou se krátce po svém loňském otevření stala zlatorudná Poštovní štola ve Zlatých Horách na Jesenicku, nabídne návštěvníkům další novinku. Město totiž začíná s pracemi, jejichž cílem je zpřístupnit návštěvníkům další prostory.

V nejbližších dnech se do podzemí vydají archeologové, kteří podzemní oblast důkladně prozkoumají.

„Zlaté Hory jsou spojené s hornictvím. Naše podzemí je nesmírně atraktivní, což ukázala návštěvnost první otevřené trasy. Proto chceme lidem nabídnout další část podzemních prostor,“ sdělil starosta Milan Rác. Radnice na další práce v podzemí získala deset milionů korun.

Lidé se po dokončení druhé etapy otevírání zlatohorského podzemí vydají ještě hlouběji pod zem. Chodby, které chce město během několika let otevřít, jsou totiž zhruba dvanáct metrů pod současnou prohlídkovou trasou.

Podle odborníka na zlatohorské podzemí Jana Kotrise bude nová část ještě atraktivnější než stávající.

„Bohužel na již otevřeném podzemí se negativně podepsal průzkum prováděný v padesátých letech minulého století, kdy byla řada vzácných historických artefaktů zničena. Do části, kterou chce město zpřístupnit, se průzkum nedostal, takže je tam víc předmětů z dob středověkého hornictví,“ vysvětlil Kotris.

Ve štolách se po stovkách let znovu rozjede mihadlové čerpadlo

V podzemí se podle něj nacházejí například pozůstatky mihadlového čerpadla nebo nádoby používané tehdejšími horníky.

„Při podrobném archeologickém průzkumu se nedají vyloučit další překvapivé nálezy,“ dodal.

Právě mihadlové čerpadlo bude po stovkách let ve zlatohorském podzemí znovu fungovat. Ovšem jenom v podobě repliky. Návštěvníci tak budou moci vidět, jak horníci dostávali z podzemních chodeb vodu bez pomoci elektřiny jen díky důmyslné dřevěné konstrukci.

Chodby bude po podrobném archeologickém průzkumu čistit a upravovat pro návštěvníky dodavatelská firma. Nejprve musí chodby zbavit kamení a zeminy a upravit spodní část, aby po ní návštěvníci mohli co nejpohodlněji chodit.

Další atrakcí bude pohled do čtyřicetimetrové propadliny

Zatímco město teprve začíná s dalším projektem v podzemí, už teď chystá pro veřejnost další zajímavou atrakci. Lidé se budou moci kochat pohledem do propadlé štoly zvané Žebračka z vyhlídkové plošiny. Při dávném propadu štoly se naštěstí nikdo z horníků nezranil ani nezemřel.

Gigantická propadlina dlouhá téměř sto metrů a čtyřicet metrů hluboká je v současné době nepřístupná.

„Jde o jedinečnou atrakci, kterou chceme nabídnout návštěvníkům, i když jenom pohledem z vyhlídkové plošiny,“ řekl starosta.

Poštovní štola sice nepatří k nejstarším podzemním štolám v hoře Příčná, je však nejzachovalejší a bylo nejsnazší ji zpřístupnit. První zmínka o ní pochází z roku 1513. Horníci ji razili v několika výškových úrovních. Jejich práci za stovky let vylepšila ještě příroda. Na stěnách totiž vznikla nádherná barevná „výzdoba“. Neopakovatelné zabarvení způsobil spolu s vodou sirník mědi, jehož roztok dal části stěn modravý nádech.

Zlatohorsko je i odborníky v cestovním ruchu hodnoceno jako jedna z turisticky nejatraktivnějších oblastí Olomouckého kraje.

„Je dobře, že se město snaží tamní podzemí co nejvíc zpřístupnit. Je to lákadlo, které nemá v republice obdoby,“ řekla předsedkyně Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Andrea Závěšická.

Jak to vypadá ve zlatohorském podzemí:

27. června 2015