Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Šula, MAFRA

Zloděj ukradl v Prostějově urnu s ostatky tragicky zesnulého parašutisty

  • 12
Každoročně koncem září si pozůstalí po jedenácti parašutistech z Prostějova, kteří v roce 1972 tragicky zahynuli při dopravní nehodě v Bulharsku, chodí na zdejší hřbitov připomenout jejich památku. Na vdovu Martu Varmužovou ale letos čekal šok, ze hřbitova totiž zmizela urna s ostatky jejího manžela.

„Paní Varmužová tady byla i s dcerou přesně v den výročí tragické havárie a oznámila nám, že z urnového hrobu zmizela urna s ostatky jejího manžela. Někdo ji ukradl patrně proto, že byla v měděném pouzdře. Ve sběrně za to zloděj dostane sumu v řádu desítek korun,“ odsoudil krádež správce prostějovského hřbitova Jaroslav Vlček.

Podobné případy jsou podle něj v současné době spíše výjimečné, přiznává však, že zcela uhlídat osm hektarů hřbitova dost dobře nelze.

„Před pěti lety jsme pomocí kamer a fotopastí dopadli dva recidivisty, kteří zde kradli urny ve velkém,“ dodal Vlček. Krádež ostatků špičkového parašutisty již začala vyšetřovat policie.

Při tragédii zemřela světová parašutistická špička

Oldřich Varmuža v Bulharsku před třiačtyřiceti lety vybojoval první místo v seskoku na přesnost přistání.

„Tato tragédie pohřbila velkou část světové parašutistické špičky. Úspěchy prostějovské Dukly byly neporovnatelné vzhledem k velkým státům jako USA, Rusko, Německo nebo Francie,“ vzpomíná Ivan Hoššo z Prostějova.

„Já sám jsem měl tehdy neuvěřitelné štěstí. Jak říkal můj děda, ještě jsem byl asi hloupý, abych šel mezi vyvolené,“ svěřil se jeden ze dvou přeživších parašutistů.

„Nechápu, že byl někdo schopen ukrást urnu. Je to svinstvo největšího ražení. Co je to za lidi, kteří to udělají pro pár korun?“ zlobí se.

„Podíval jsem se z okna a najednou vidím lokomotivu“

Osudné ráno 21. září 1972 na Hoššu v autobusu před hotelem v bulharském městě Pernik zbylo místo vpravo za řidičem kousek za středem vozu. Autobus, který řídil mladý bulharský řidič, se jako v předchozích dnech chystal na zhruba padesátikilometrovou cestu na leteckou základnu Kondofrei. Byla mlha a vůz musel přes železniční přejezd.

„Podíval jsem se z okna a najednou vidím lokomotivu. Skrčil jsem se a pak přišel náraz. Dovedete si představit, co to bylo za ránu, když nás rychlík táhl dalších sto metrů. Jsem přesvědčený, že tam byl semafor, ale kdo ví. Měl jsem neuvěřitelné štěstí, z autobusu jsem totiž nějak vypadl,“ vzpomíná Hoššo, který měl zlomené kůstky na levé ruce, potrhaný obličej a řadu odřenin.

Kromě něj přežil i Bedřich Chudoba, smrt zde naopak našli Miloš Krška, Jiří Stárek, Jaroslav Havránek, Stanislav Blažej, Jaroslav Jehlička, Václav Kumbár, Josef Pospíchal, Luboš Majer, Oldřich Varmuža, František Sležuk a Jaroslav Svoboda.

I přes havárii se tradici špičkového parašutismu podařilo v Prostějově udržet. Zdejší družstvo má řadu titulů mistrů světa a Evropy, desítky druhých a třetích míst a spoustu dalších cen.