Zloděj ukradl ze zásobníku dusík, ale látka poté kvůli poškozenému ventilu unikala do okolí. Hustých mraků par si pak všimli procházející strážníci. (Ilustrační snímek)

Zloděj ukradl ze zásobníku dusík, ale látka poté kvůli poškozenému ventilu unikala do okolí. Hustých mraků par si pak všimli procházející strážníci. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Janeček, MAFRA

Zloděj ukradl ze zásobníku kapalný dusík, zbylý nechal unikat do okolí

  • 4
Olomoučtí policisté vyšetřují netradiční krádež. Neznámý zloděj totiž ve čtvrtek večer odčerpal ze zásobníku u budovy přírodovědecké fakulty kapalný dusík. Zbytek látky ale po jeho činu kvůli poškozenému ventilu volně unikal do okolí a na místě tak museli zasahovat i hasiči.

Na poškozený zásobník a unikající dusík upozornila jako první hlídka strážníků po půl jedenácté večer, když si v ulici 17. listopadu všimla hustých mraků par valících se u budovy fakulty.

"Strážníci pak telefonicky kontaktovali správkyni objektu, která potvrdila, že v tlakové nádrži je dusík a zřejmě došlo k havárii. Na žádost přivolaných hasičů pak také z bezpečnostních důvodů zabezpečili okolí úniku proti vstupu nepovolaných osob," shrnula mluvčí Městské policie Olomouc Magda Václavíková.

Podle mluvčí krajského hasičského sboru Vladimíry Hacsikové se pak hasičům podařilo poškozený ventil uzavřít.

"Únik dusíku nám byl nahlášen deset minut před jedenáctou hodinou večer. Hasiči na místě kromě uzavření ventilu také měřili koncentraci látky. Nicméně vzhledem k charakteru dusíku, který je nevýbušný a běžně přítomen ve vzduchu, nebyli lidé na otevřeném prostranství v okolí místa nijak ohroženi. Nebezpečí by nastalo jen při větším úniku do uzavřených prostor," shrnula mluvčí.

Po uzavření ventilu a prohlídce místa se ovšem ukázalo, že v tomto případě neselhala technika, ale byl to následek činu zloděje. Případ proto začala vyšetřovat policie.

"Pachatel vnikl do kovové konstrukce poté, co poškodil zámek dveří, a pak přes ventil odčerpal zatím neznámé množství kapalného dusíku," uvedla policejní mluvčí Marie Štrbáková s tím, že škoda na poškozeném zařízení podle ní dosáhla zhruba pěti set korun, hodnota ukradeného a také uniklého dusíku zatím nebyla vyčíslena.

Motiv i přesný způsob krádeže kapalného dusíku, jehož teplota se pohybuje kolem 196 stupňů pod nulou, je tak zatím nejasný. Látku lze sice odnést například v termoskách či nádobách z polystyrenu, ale bez použití tlakových nádob vydrží v tekutém stavu jen po velmi omezenou dobu.