Neznámý zloděj už podruhé ukradl u jezu v Oseku nad Bečvou záchanné lano.

Neznámý zloděj už podruhé ukradl u jezu v Oseku nad Bečvou záchanné lano. | foto: Povodí Moravy

Od nebezpečného jezu v Oseku nad Bečvou se ztrácejí záchranná lana

  • 26
Třicetimetrové záchranné lano zmizelo už podruhé během několika dní od nebezpečného jezu v Oseku nad Bečvou. Zloděj ohrozil záchranu případných tonoucích a způsobil nemalou škodu. Zabezpečit jez totiž stojí 35 tisíc korun.

"Na stupni Osek vandalové ukradli třicetimetrové záchranné lano i krátké lano, které je součástí pěnové podkovy. Pracovníci Povodí Moravy tam během několika dnů dali lano nové, to ale bylo vzápětí ukradené také," vylíčila mluvčí povodí Gabriela Tomíčková.

Pachatele, který má bezohledné krádeže na svědomí, nyní hledá policie.

Které jezy jsou zabezpečené

Na řece Moravě: v Olomouci – Řepčíně, v Hynkově a Litovli.

Na řece Bečvě: Osek 1 a Osek 2 v Přerově.

Na řece Svitavě: Cacovice, Maloměřice v Brně.

Řeka Desná: jez v Šumperku.

Letos Povodí Moravy instaluje záchranné prvky na jezech Troubky, Bolelouc a na balvanitém skluzu poblíž jezu Hynkov. Stojany s cedulemi, lanem a podkovami budou i u Středního a Dolního Solanského jezu. Dále vybaví jezy Bradovský, Zašová, Juřinka I i II a Zuberský jez.

V současné době je záchranné vybavení u osmi nejnebezpečnějších jezů v Povodí Moravy a u dalších se podobná bezpečnostní zajištění chystají.

"Nejvíce vybavený je jez v Olomouci - Řepčíně, kde jsou kromě výstražných cedulí a házecího lana s pěnovou podkovou také ocelová lana pro bezpečné přiblížení záchranářů k jezu a stupačky pro sestup do podjezí," upřesnila mluvčí.

Právě na řepčínském jezu zemřeli v roce 2011 čtyři lidé, včetně žáka a učitelky, která pro něj skočila (o tragédii jsme psali zde).

Vybavení jednoho jezu přitom není levná záležitost. "Vybavení jednoho jezu přijde asi na 35 tisíc korun. Vybavíme je z vlastních prostředků, po instalaci je pak předáme Českému svazu kanoistů, který se už postará o jejich údržbu a případnou ztrátu nebo poškození pak uhradí z vlastních prostředků," vysvětlil ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.

O tom, že věci určené k záchranné tonoucích jsou terčem zlodějů a vandalů často, svědčí i případ z Brna. "V loňském zapálili vandal v Brně pěnovou záchrannou podkovu a nařezali házecí lano," připomněla Tomíčková.

V Řepčíně pak byla podkova ukradena krátce po instalaci.

"K vandalismu došlo také na jezu Hynkov, kde neznámí pachatelé zničili informační ceduli, na které jsou například GPS souřadnice místa, instrukce, jak postupovat, pokud se někdo dostane do vodního válce v podjezí a zásady první pomoci," doplnil Hodovský.