Z olomouckého jezu na soutoku Mlýnského potoka a Moravy někdo ukradl záchranné...

Z olomouckého jezu na soutoku Mlýnského potoka a Moravy někdo ukradl záchranné lano a podkovu, které sem Povodí Moravy nainstalovalo před necelými dvěma měsíci. | foto: Povodí Moravy

Zloději ukradli záchranné lano a podkovu od dalšího nebezpečného jezu

  • 17
Magnetem jsou pro zloděje a vandaly v Olomouckém kraji záchranná lana a podkovy, jež Povodí Moravy umisťuje k nebezpečným jezům pro případnou záchranu vodáků či plavců, kteří se dostanou do vodního víru. Naposledy někdo obojí ukradl z olomouckého jezu po necelých dvou měsících od nainstalování.

„Záchranné prvky, kterými Povodí Moravy nebezpečný jez v Olomouci osadilo, vydržely bez povšimnutí zlodějů jen necelé dva měsíce. V pondělí zaměstnanci přišli na to, že třicetimetrové lano a záchrannou podkovu z místa někdo odnesl,“ uvedla mluvčí Gabriela Tomíčková.

Jez - takzvaný Jamborův práh - ležící u soutoku Mlýnského potoka a Moravy poblíž obchodní Galerie Šantovka, osadilo Povodí Moravy záchrannými pomůckami a varovnými tabulemi poté, co místo v červnu prozkoumali odborníci ze školy vodní záchrany.

"Bezpečný tento jez určitě není. Stejně jako v ostatních i v něm se voda točí ve vodním válci. Když vodák nemá dostatek sil a také štěstí, tak se z něj za určitých podmínek nemusí dostat. I instruktora, který zachraňoval figuranta, jsme museli v jednom okamžiku tahat pomocí lana," popsal tehdy Jiří Vrba z Rescue Academy Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého.

Vodní překážce by se proto měli vyhnout i za nízkého stavu vodní hladiny lidé, kteří nemají se sjížděním řek praxi. Při velké vodě by pak Jamborův práh měli obcházet obloukem všichni bez rozdílu.

"Nemá cenu to pokoušet, tady jde o život," podotkl Vrba.

Záchranná lana a podkovy není možné proti krádeži zabezpečit

Nynější krádeží se stejně jako ostatními zabývá policie. Podle Tomíčkové je prakticky nemožné jim zabránit.

„Aby mohly záchranné prvky plnit svůj účel, musí být volně přístupné, nelze je tedy nějakým způsobem zabezpečit. Zloději a vandalové této skutečnosti zneužívají a zařízení kradou nebo ničí. Záchranné prvky proto budou zaměstnanci i nadále každý den kontrolovat,“ shrnula mluvčí s tím, že společnost umístí na jez brzy umístí lano a podkovu znovu.

„Terčem vandalů se přitom v poslední době staly i nově osazené jezy na Valašsku. Na Juřičce II poničili informační ceduli a na Zuberském jezu v Rožnově ukradli záchrannou kotvu,“ dodala Tomíčková.

V Olomouckém kraji jsou lana a podkovy terčem opakovaně

Přímo v Olomouckém kraji jde pak už o několikátý případ krádeže záchranného vybavení z jezů. Například loni v květnu zmizelo záchranné lano z jezu v Litovli na Olomoucku už po dvou týdnech (více čtěte zde), opakovaně pak museli pracovníci Povodí lana vracet také k jezu v Oseku nad Bečvou na Přerovsku, odkud ho zloději jen během letošního ledna ukradli dvakrát.

Velkou vlnu rozhořčení pak vyvolala na podzim 2011 krádež záchranného lana z jezu v olomouckého čtvrti Řepčín, kde se v ten samý rok utopili čtyři lidé (podrobnosti čtěte zde). Záchrannou podkovu navíc pachatel hodil do řeky a nechal uplavat.

"Podkova může zachránit lidský život. Když jsem se dozvěděl, že v Olomouci zmizela, tak mě napadlo, že ten, kdo to udělal, by zasloužil pod jezem vymáchat," komentoval to tehdy například Pavel Šálek z Českého svazu kanoistů.

,