Změna zákona "přeměřila" daňové příjmy pro obce, nejvíce na novém výpočtu vydělají vesnice. (Ilustrační snímek)

Změna zákona "přeměřila" daňové příjmy pro obce, nejvíce na novém výpočtu vydělají vesnice. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Vesnice i menší města se radují, z daní jim přitečou miliony navíc

  • 0
Do rozpočtů vesnic a měst v Olomouckém kraji příští rok přitečou stovky milionů korun navíc. Je to díky změně, která přilepší všem obecním rozpočtům v regionu. Nejvíc vesnicím, kterým se dosavadní rozdělování daní upřednostňující velká města, nelíbilo.

Tak výrazné zvýšení obecních příjmů, že se z toho může zastupitelům zatočit hlava, mohou čekat například v Soběchlebech na Přerovsku.

Malá vesnice se šesti sty obyvateli si může na daňových příjmech polepšit ze stávajících čtyř milionů hned na šest. Alespoň to říká daňová kalkulačka, zveřejněná na webu ministerstva financí, která srovnává současné daňové příjmy a příjmy po schválené změně zákona o rozpočtovém určení daní.

Starosta Jaromír Dohnal přiznává, že ho takové navýšení zaskočilo. "Peníze, které dostaneme navíc, padnou na školství," řekl Dohnal.

A starosta hned vysvětluje proč. "Máme školu, kam jezdí děti i z dalších obcí. Jenže ty se podle nového školského zákona už nebudou podílet na neinvestičních nákladech. Navíc máme celkově málo žáků, takže na školu doplácíme, abychom ji vůbec udrželi," vysvětlil soběchlebský starosta.

Konečně opravíme střechu a koupíme obecní traktor

V Olomouckém kraji si přilepší všechny obce a města, ale nejvíc malé vesnice. Třeba Kobylá nad Vidnávkou na Jesenicku, která má přes 400 obyvatel, si přilepší zhruba o milion na 4,2 miliony.

"V zastupitelstvu je jasno, kam by peníze šly. "V havarijním stavu je střecha na kulturním domě. Chceme taky koupit pro obec traktor a k dotaci budeme potřebovat doložit náš podíl," popsala starostka Kobylé Zuzana Jochmannová.

Příklady daňových příjmů

(v milionech Kč)

nyní/rok 2013

Kobylá
3,2/4,2

Kladky
2,8/3,6

Soběchleby
4,1/6,3

Olomouc
982,2/986,3

Prostějov
400,9/427,3

Přerov
408,7/429,7

Zdroj: Ministerstvo financí

Nejméně v poměru k počtu obyvatel získá navíc krajská metropole Olomouc. Jde o "pouhé" čtyři miliony. "Z celkové sumy kolem jedné miliardy korun je to zanedbatelná částka. Pro rozpočet Olomouce se tak prakticky nic nemění," komentoval sumu náměstek olomouckého primátora Ivo Vlach.

Odhady jsou moc optimistické, bojí se radnice

Komunální politici zároveň upozorňují, že navýšení daňových příjmů je příliš optimistické. Čeká se totiž nižší výběr daní, který může příjmy obcí dramaticky ovlivnit.

"Měli bychom dostat navíc přibližně 13 milionů, ale počítáme maximálně s deseti. I tak to znamená ohromnou injekci do rozpočtu města. V každém případě půjdou všechny peníze, které dostaneme navíc, do investic," řekl starosta Kojetína na Přerovsku Jiří Šírek. Město má 6 500 obyvatel.

Místostarosta Šumperka Petr Suchomel nechce předpovídat, kolik peněz navíc může město dostat, i když podle kalkulačky to má být 27 milionů. "Dostaneme určitě víc, ale říkat nějakou částku, to by bylo věštění. Samozřejmě hned bychom věděli, co s těmi penězi udělat. Budeme stavět cyklostezku na Dolní Studénky nebo patrové parkoviště ve Finské ulici," uvedl Suchomel.

Do takzvaných sdílených daní, z nichž jdou obcím největší příjmy, se počítá daň z přidané hodnoty, daň z příjmu fyzických osob a daň z příjmu právnických osob. Především vesnice bojovaly o změnu ve svůj prospěch řadu let.