Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Wikipedia - Lukáš Malý

Změňte hranice chráněné oblasti, omezuje nás, zní z podhůří Jeseníků

  • 1
Obcím v podhůří Jeseníků dochází trpělivost. Chtějí změnit absurdní situaci, kdy celé nebo jejich část leží v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky (CHKOJ) a zájemci o výstavbu domů, hotelů či penzionů tak musejí absolvovat mnohem přísnější byrokratický kolotoč schvalování. Někde jde přitom jen o metry.

"Naše obec leží prakticky celá na chráněném území a Správa CHKOJ nám mluví prakticky do všeho. Beru, když se musí dodržovat nějaký ráz zástavby přímo v přírodě. Ve vesnici a našich osadách se ale staví stovky let, a zástavba je tak hodně různorodá. Lidé jsou hodně rozladěni, když musejí upravovat stavby, které vzhled obce nijak nenarušují," řekl starosta Bělé Miroslav Kružík.

Podle něj by bylo nejlepší celou obec z přísného režimu vyjmout. "Myslím, že příroda by tím nijak neutrpěla. Jen by se všechno zjednodušilo," míní.

Ještě absurdnější situace je například v Lipové-lázních. Vesnice je zde totiž rozdělena na část spadajícího do běžného stavebního režimu, a část s přísným režimem.

"Rozhodující hranicí je řeka Staříč. Na levém břehu jsme v CHKO, na pravém břehu už ne. Lidem těžko vysvětlujete, proč zde platí úplně jiná pravidla," popsal starosta obce Lubomír Žmolík.

Obce už probíraly problémy s ministrem životního prostředí. "Seznámili jsme ho s našimi argumenty. Zdůvodnili jsme, proč chceme, aby se změnily hranice CHKO. Ministr nás upozornil, že změna sice možná je, ale celý proces by byl hodně komplikovaný a může trvat roky," nastínil Žmolík. Podobně je na tom přitom třeba i Jeseník.

Stát by musel CHKO znovu vyhlásit, příprava by zabrala roky

Obcím se chystají pomoci i politici. "Hranice CHKO by měly končit u zastavěného území. To, co se teď děje, je absurdní a odrazuje nám to investory. V tom s obcemi souhlasím a budu je v této věci plně podporovat," uvedl poslanec a bývalý starosta Jeseníku Jiří Krátký.

Vedení Správy CHKOJ upozorňuje, že jakýkoli zásah do hranic oblasti musí vycházet z podrobné analýzy. "My se snažíme v hustě obydlených částech přistupovat k vyřizování stavebních záležitostí tak, abychom je co nejvíc urychlili a zjednodušili," řekl vedoucí Správy CHKOJ Jan Halfar.

Přiznal však, že pro zaměstnance představuje vyřizování administrativy spojené se schvalováním staveb nemalou zátěž. "Při současných hranicích CHKOJ máme ale v některých obcích, které leží buď zčásti nebo celé v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky, povinnost tyto věci vyřizovat," dodal.

Ministerstvo životního prostředí upozorňuje, že změna hranic je komplikovaná. "Jediným řešením je nové vymezení CHKO Jeseníky. Podle zákona ji znovu vyhlásí nařízením Vlády ČR," řekl mluvčí ministerstva Petr Kučera s tím, že by příprava všech potřebných podkladů včetně vypořádání námitek a projednání na vládě, zabrala přibližně tři roky.