Edelmannův palác na Horním náměstí v Olomouci.

Edelmannův palác na Horním náměstí v Olomouci. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Znalce na podivné ocenění paláce v Olomouci předem vytipovali politici

  • 10
Výběr znalce, který by před dvěma lety určil cenu Edelmannova paláce v Olomouci a parcely, za kterou se jej radnice chystala vyměnit, provázely neobvyklé okolnosti. Jména znalců, které měli úředníci oslovit, jim totiž nečekaně nadiktovali politici z vedení města včetně přesného pořadí, v němž jim měli telefonovat. Kauzu nyní projednává soud.

Zakázku na posudky nakonec dostala znalkyně Hana Martínková, kterou však nakonec ocenění obou nemovitostí přivedlo až na lavici obžalovaných (o procesu čtěte zde), kde jí hrozí až deset let za to, že hodnoty paláce i pozemků zkreslila tak, aby na transakci na úkor města vydělal přes 24 milionů její známý, podnikatel Miroslav Barnet.

Tři zaměstnanci magistrátu u soudu potvrdili, že když tehdejší radní rozhodli, že jednu z nejcennějších budov v centru města "obětují", aby pomohli Muzeu umění získat poslední chybějící parcelu nezbytnou pro stavbu Středoevropského fóra, předali úředníkům současně i přesné instrukce, které konkrétní znalce mají kvůli posudkům oslovit.

O tom, jak neobvyklý takový postup byl, nejlépe svědčí výpověď referenta oddělení prodeje domů Ivo Studeníka, který měl objednávání posudků na nemovitosti na starosti: "Během své zhruba desetileté praxe jsem to zažil jen v tomto případě a pak možná ještě jednou. Určitě není obvyklé, abychom dostali určené konkrétní znalce k vypracování posudků."

Instrukce předala úředníkům náměstkyně primátora

Majetkoprávní záležitosti měla tehdy na starosti náměstkyně za ČSSD Hana Kaštilová-Tesařová. Právě ona podle vedoucí odboru Gabriely Křížkové úředníkům domluvený seznam znalců donesla. "Náměstkyně mi předala jména tří znalců a přesné instrukce, v jakém pořadí je máme oslovit," řekla Křížková.

První znalec, jehož jméno bylo pro úředníky zcela neznámé a do té doby si u něj pro město žádné posudky neobjednávali, sice nejdříve přijal, ale po pár dnech s odkazem na údajné onemocnění v rodině zakázku odmítl.

Znalkyně Hana Martínková u olomouckého okresního soudu

A další na seznamu byla Martínková. Ta s vypracováním posudků souhlasila. Ceny paláce i parcely, které poté předložila, však úředníky zaskočily. A Martínkovou nakonec přivedly až před soud.

Souzená znalkyně hodnotu paláce stanovila na zhruba 36 milionů korun (později radní cenu zvýšili na 38 milionů), naopak prázdnou parcelu v Denisově ulici ocenila na zhruba 9,5 milionu. Podnikatel Barnet by tak historickou památku získal za svůj pozemek a doplatek 28,5 milionu.

"Za palác 36 milionů? Směšná cena"

"Ceny byly absolutně neadekvátní, já i vedoucí odboru Křížková jsme reagovali, že 36 milionů za Edelmannův palác je směšné," vypověděl u soudu tehdejší vedoucí oddělení prodeje domů Ladislav Kleisl.

Stejně kritizoval i takřka desetimilionovou cenu pozemku, kterou Martínková určila čistě jen podle ceny, kterou za něj původním majitelům zaplatil Barnet. "Na sousedních parcelách se metr čtvereční tehdy prodával maximálně za zhruba deset tisíc, ona nasadila cenu na 24. A ještě napíše, že to neměla s čím srovnat," rozhodil Kleisl při výpovědi rukama.

"U posudku pozemku v Denisově ulici mě zarazilo, že Martínková stanovila jeho tržní hodnotu a ne takzvanou cenu obvyklou. Ve výsledku to tak bylo samozřejmě více, než je uvedeno v dané cenové mapě. U Edelmannova paláce jsem si říkal, že kdyby to šlo přes obálkovou metodou, byla by jeho cena samozřejmě vyšší," hodnotil u soudu také Studeník.

Kritizoval čachry s cenami domů, z magistrátu ho vyhodili

Kleisl tehdy námitky sepsal a Kaštilové-Tesařové poslal e-mailem. "Nikdy na něj neodpověděla," podotkl. Místo toho se politici "nepohodlného" úředníka zbavili. "Když se za čas prodával další dům, měli jsme na něj posudek na 49,5 milionu. Náměstkyně nám ho sebrala a místo něj později přinesla nový, který dům ocenil na 32 milionů. Řekla, ať na ten první zapomeneme," řekl Kleisl.

Úředník však "nezapomněl" a naopak takové praktiky kritizoval. Takto vzpurný podřízený už byl pro politiky na radnici příliš. "Kaštilová-Tesařová se mě zeptala, zda jsem o druhém posudku někde mluvil a jestli si uvědomuji, že je to pro ni trestní věc. Za pár dní si mě zavolali a řekli mi, že na magistrátu končím, že jsem politiky děsně naštval. Kdybych nesouhlasil s odchodem na dohodu, mé místo by zrušili. Tak jsem šel," popsal u soudu Kleisl.

Případ Edelmannův palác

Případ Edelmannova paláce vznikl v okamžiku, kdy podnikatel Miroslav Barnet vykoupil část parcely určené pro stavbu Středoevropského fóra. Barnet parcelu následně muzeu nabídnul, ale za ni chtěl získat Edelmannův palác v centru města.

Dům patří olomoucké radnici a ta na směnu, aby Muzeu umění Olomouc pomohla, kývla. A kývla zvláštně. Zatímco se cena kusu trávy, který vlastnil Barnet, vyšplhala na 24 000 korun za m2, přičemž okolní pozemky se pohybovaly v cenách okolo 10 000 Kč za metr, cenu paláce určil znalecký posudek pouze na 27 000 Kč za m2 . „Radnice nebyla v pozici, aby si mohla určovat podmínky,“ okomentoval situaci magistrát.

Projekt stavby Středoevropského fóra nakonec padl, takže sešlo i ze směny Edelmannova paláce. Policie nicméně obvinila znalkyni Hanu Martínkovou, která pro olomouckou radnici zpracovávala cenové posudky, že cenu paláce snížila a cenu pozemku naopak zvýšila. Případ nyní řeší soud.

,