Z areálu továrny v Brodku u Přerova bude nutné odvézt přes 32 tisíc kubíků nebezpečně kontaminované zeminy. To představuje více než dva a půl tisíce nákladních aut. (Ilustrační snímek)

Z areálu továrny v Brodku u Přerova bude nutné odvézt přes 32 tisíc kubíků nebezpečně kontaminované zeminy. To představuje více než dva a půl tisíce nákladních aut. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Janeček, MAFRA

Znečištěná půda ohrožuje pitnou vodu pro Přerov, odveze ji 2 500 aut

  • 1
Přes půl století se v areálu továrny v Brodku u Přerova vyráběly mostní konstrukce a telegrafní sloupy se tam napouštěly nebezpečnými chemikáliemi. Nešetrné technologie doslova zničily zdejší půdu a zaneřádily ji karcinogeny. V ohrožení jsou zdroje pitné vody pro nedaleký Přerov.

České dráhy, které dnes vlastní areál, ale nemohou za všechna znečištění, se rozhodly situaci po letech vyřešit. Podařilo se jim sehnat dotaci a za 69,2 milionu korun chtějí do konce roku zdejší přírodu zachránit.

"Odhadujeme, že odtud necháme odtěžit přes 32 tisíc kubíků zeminy. Ta se podle výsledků rozborů uloží k dekontaminaci, část pak poputuje na řízenou skládku odpadů," popisuje Gabriel Jursa, ředitel Regionální správy majetku ČD.

Podle něj se během roku na staveništi vystřídá až dva a půl tisíce nákladních vozů. "Rozpočet ve výši 69,2 milionů korun zahrnuje i následné terénní úpravy a zpětný závoz vytěžených prostor," dodává.

Kromě toho dráhy počítají i s osmdesáti průzkumnými sondami do hloubky pěti metrů, aby zjistily, jak hluboko je zdejší zem znečištěná. Další tři roky pak budou odborníci situaci sledovat a kontrolovat kvalitu podzemních vod a vody ve studnách okolních domů.

Chemická výroba v Brodku u Přerova se datuje od roku 1894. Továrna původně sloužila k výrobě mazadel pro vozy a stroje. Postupně své portfolio rozšířila o dehtové výrobky, asfalt a následnou impregnaci dřeva. V roce 1960 pak závod přešel do majetku drah.