V Čechách pod Kosířem se na začátku dubna 2016 po šesti letech pro veřejnost...

V Čechách pod Kosířem se na začátku dubna 2016 po šesti letech pro veřejnost znovu otevřel tamní „Mánesův“ zámek. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Po letech se otevírá „Mánesův“ zámek, láká na obrazy, Svěráky i park

  • 1
Po šesti letech se díky opravám za 70 milionů korun pro návštěvníky opět otevírá zámek v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku. Zve mimo jiné na prohlídku komnat zrekonstruovaných do původní podoby a s obrazy Josefa Mánesa, který zde pobýval, ale i na první české muzeum Zdeňka a Jana Svěrákových či unikátní park.

Na zámku fungovala od konce padesátých let minulého století Pamětní síň Josefa Mánesa, v posledních letech před tím, než byl zámek v roce 2010 kvůli opravám zcela uzavřen, ale už jen živořila. Její obnovu současný vlastník, Olomoucký kraj, nenaplánoval.

„Mánes nicméně celým zámkem prochází. Budou zde jeho obrazy a za velmi zajímavé považuji dětské kresby členů rodu Silva-Tarouca, které Mánes učil malovat. Bude zde také kompletně dochovaná knihovna rodu Silva-Tarouca,“ prozradil před sobotním znovuotevřením zámku kastelán Martin Váňa.

Znovuotevřený zámek

Olomoucký kraj, který je od roku 2008 vlastníkem zámku, do Čech pod Kosířem investoval na sedmdesát milionů korun. Hotová je kompletní revitalizace parku a oprava oranžerie, kam míří svatebčané z celého světa a kde se od soboty otevírá také levandulová kavárna. Přístupná bude i vyhlídková věž v parku, která byla sedmdesát let zavřená.

„Přímo v zámku jsme pro veřejnost zpřístupnili deset místností zámecké expozice a čtyři místnosti stálé expozice Muzea filmů Zdeňka a Jana Svěrákových,“ doplnil Břetislav Holásek, ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci, které zámek spravuje (více o svěrákovském muzeu čtěte zde).

Zámek zve na Mánesovy obrazy i pávy, chystá se wellness

Všechny sály se restaurátoři snažili vrátit do původní podoby podle dobových fotografií a mysleli při tom i na takové detaily, jako je například umístění obrazů či rekonstruovaného nábytku. Návštěvníci v Čechách pod Kosířem uvidí celkem čtrnáct obrazů malíře Josefa Mánesa, což nikde jinde v České republice nelze na jednom místě spatřit.

Dvojité otevírání

Slavnostní otevření opraveného zámku v Čechách pod Kosířem začne v sobotu 2. dubna v 9 hodin dopoledne. V jedenáct hodin je na programu zpřístupnění Červené věže, v průběhu dne mimo to vystoupí místní děti, folklorní soubor Kosíř a Mánes a pěvecký soubor Skřivani. Na 14 hodin je plánovaný příjezd hrabat Silva-Tarouca či režiséra Jana Svěráka v kočáře. Od 15 hodin bude mít Jan Svěrák na zámku autogramiádu, která zároveň zahájí stálou expozici Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových.

V červnu pak Čechy pod Kosířem přivítají i Zdeňka Svěráka, který nedávno oslavil osmdesáté narozeniny. Připraven je open-air koncert skupiny Buty, na němž Zdeněk a Jan Svěrákovi vystoupí jako hosté.

„Dalo nám docela dost práce najít společný termín, který by všem vyhovoval. Bude to takové druhé otevření Svěrákovské výstavy,“ poznamenal kastelán zámku Martin Váňa.

Do konce letošního roku chce kraj zpřístupnit ještě stálou expozici lidové kultury a řemesel v dalším křídle zámku, do přízemí muzeum přestěhuje archeologický depozitář a u vstupu vznikne kavárna s výstavní síní. V parku se kromě toho otevře altánek a obnoví se vstup do zámecké zahrady z míst, kde se nyní dokončuje nové parkoviště.

„Se zoologickou zahradou už máme domluvené, že v parku vznikne minizoo a na volno zde budou pávi,“ dodal Holásek.

Ve zbylých křídlech zámku pak Olomoucký kraj pro další roky plánuje vybudování restaurace, hotelu a wellness zařízení.

„Tato investice včetně nových omítek a střechy na celém zámku představuje něco kolem stovky milionů korun,“ dodal hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.

Park nabízí přes 150 druhů stromů

První zmínky o zámku v Čechách pod Kosířem jsou z poloviny 14. století. Původní tvrz vlastnil Lúček z Čech a na panství se postupně vystřídalo mnoho českých a moravských šlechtických rodů, například pánové z Kunštátu, Kravař, Boskovic i z Pernštejna.

V roce 1768 panství koupil iberský rod Silva-Tarouca, který své předky odvozuje až po bájné krále Alba Longy. Silva-Taroucové zámku vtiskli současnou klasicistní podobu. Pro hraběte Ervina Silva-Taroucu zámek budoval v letech 1839 až 1846 německý architekt J. E. Zernecke, žák proslulého romantického architekta Schinkela.

V roce 1949 zámek vyvlastnil stát a do osmdesátých let zde sídlil dětský domov. V červenci roku 1957 se zde otevřela pamětní síň Josefa Mánesa, který na zámku pobýval ve druhé polovině 19. století.

Velmi cenný je kvůli dendrologické sbírce zámecký park. Je v něm přes padesát druhů jehličnatých a přes sto druhů listnatých dřevin.

V zámeckém areálu se v posledních letech koná řada akcí, na které chodí tisíce lidí. Jde například o festival historických kočárů a řemesel Josefkol nebo řemeslné jarmarky. Hejtmanství kromě toho počítá s koncerty, open-air představeními, nočními prohlídkami, pikniky a dalšími akcemi pro děti.