Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: MF DNES

Vláčkem mezi vlčí smečku. Olomoucká zoo chystá další část safari

  • 0
Zoologická zahrada na Svatém Kopečku se pustila do stavby další, v pořadí již třetí části safari. Návštěvníci se díky ní dostanou mezi smečku šelem s bílou srstí – vlků Hudsonových. Jejich nový „průchozí“ výběh o rozloze přibližně půldruhého hektaru chce zahrada vybudovat do jara příštího roku.

Nová atrakce, kterou zatím žádná zoo v Česku či na Slovensku nenabízí, vzniká ve spodní části zoo. Bude zabírat prostor od výjezdu z euroasijské části safari až po výběh makaků.

„Celkově bude mít vlčí safari rozlohu asi jeden a půl hektaru. Odhadované náklady na jeho vybudování činí necelých pět milionů korun, výše investice se ale ještě může změnit,“ popsal ředitel zoologické zahrady Radomír Habáň.

V nové části safari najdou domov vlci s bílou srstí, jejichž domovinou je východ Kanady.

„Konkrétně jde o vlky Hudsonovy, které již chováme. Shodou okolností se nám před nedávnem narodilo devět mláďat těchto vlků,“ řekla mluvčí zoo Karla Břečková.

Doplnila, že návštěvníky bude vozit mezi vlky turistický vláček. O svou bezpečnost mezi šelmami se lidé obávat nemusejí.

„Provozovatel vláčku ho už loni vybavil stahovacími drátěnými roletami, které by zabránily případným útokům vlků,“ popsala mluvčí.

Safari už mělo být, blokovali ho agresivní vlci iberští

Budování vlčího safari zabere zoo několik měsíců. „Naším cílem je ho dokončit co nejdříve. Plánované datum hovoří o květnu příštího roku, uvidíme ale, jestli se objeví nějaké další komplikace,“ uvedla Břečková s tím, že zahájení stavby vlčího safari zoologická zahrada musela v minulosti posunout na pozdější termín.

Podle původního plánu se do ní měla pustit už na jaře 2014. Posun měli na svědomí mimo jiné dřívější svěřenci zoo – smečka agresivních vlků iberských, kteří by se se svými vzdálenými příbuznými s bílou srstí nesnesli a jejichž výběh zahrada k vybudování safari potřebovala.

Svatokopečtí zpočátku počítali, že vlky iberské převezou do zoo v Jerezu ve Španělsku, ta je ale nakonec po více než ročních průtazích v roce 2015 odmítla.

„Část smečky vlků iberských se nám nakonec podařilo v loňském roce odvézt do zoologické zahrady v Jihlavě, zbylá zvířata zemřela přirozenou cestou v důsledku stáří. Do budování safari bychom se ale letos pustili, i kdyby žili. Jejich výběh bychom ze safari vyčlenili,“ podotkla mluvčí.

Další plány: australská a arktická část

Kromě agresivních zvířat se na posunu termínu zahájení stavby vlčí části safari podepsalo také počasí.

„Loni na jaře se nám utrhl kus vrstevnicové cesty. Svah pod ní, který je ve vlčím výběhu, byl podmáčený vlivem dešťů a jeho zpevnění bylo narušené kvůli předloňské vichřici, která v zoo polámala stromy,“ upřesnila Břečková.

První – euroasijskou – část safari zoo otevřela v červenci 2013, o dva roky později zprovoznila africkou „divočinu“. Pro dokončení celého safari, které bude mít pět částí zabírajících zhruba devatenáct hektarů, tak budou zbývat etapy věnované zmiňovaným vlkům a dále Austrálii a Arktidě.

„Naším cílem je otevřít každý rok jednu část. Jestli se to podaří, záleží mimo jiné na penězích,“ doplnila mluvčí zoo.