Olomoucká zoo postaví nový pavilon, ve kterém budou mimo jiné surikaty.

Olomoucká zoo postaví nový pavilon, ve kterém budou mimo jiné surikaty. | foto: Milan Nosek, iDNES.cz

Zoo chystá pavilon pro zvířecí baviče surikaty, přidá i hrabáče a medojedy

  • 1
Olomoucká zoologická zahrada chystá další investici, která má do areálu na Svatém Kopečku přilákat více návštěvníků. V centrální části vybuduje africký pavilon Kalahari, jehož hlavní hvězdou budou surikaty. Kromě těchto zvířecích „bavičů“ se v objektu usídlí třeba hrabáči a medojedi, které zahrada zatím nechová.

První návštěvníky nový pavilon za sedm až osm milionů přivítá přespříští rok na jaře.

„Zahrada původně chtěla investovat do tropického pavilonu pro hrošíky liberijské, ovšem kvůli technologii na čistění vody a vzduchu se odhadované náklady vyšplhaly na 40 milionů korun, což je vysoká částka. Proto jsme se rozhodli pro levnější variantu, menší africký pavilon,“ uvedl náměstek primátora Aleš Jakubec s tím, že město přispěje zoo na jeho vybudování pět milionů korun.

Do nového objektu zahrada přesune mimo jiné surikaty, které dokážou pobavit děti i dospělé, a také damany.

„V současné době zoo chová surikaty pouze v malé a nevhodné expozici. Damani kapští jsou umístění v zázemí, a návštěvníci k nim tudíž nemají přístup,“ podotkl ředitel zoo Radomír Habáň. K dalším obyvatelům pavilonu Kalahari podle něj budou patřit také hrabáči a medojedi.

„Tyto druhy zatím naše zoo nechová. K vidění jsou jen v několika zahradách v rámci celé Evropy,“ zdůraznil ředitel s tím, že vnitřek nové budovy doplní několik dalších malých terarijních expozic a insektárií.

Nový výběh už dostali například levharti, žijí v „jeskyni“

Domov afrických zvířat návštěvníci najdou mezi nástupištěm safari vláčku a rybníčkem, který se rovněž dočká úprav.

„Vznikne zde ostrůvek s expozicí lemurů. Vodní plochu budou obývat pelikáni a na pevnině přibude výběh pro africká prasata štětkouny,“ doplnil Jakubec.

Do stavby pavilonu se zahrada pustí příští rok v červenci, hotový by měl být v dubnu 2017. Podle předběžných odhadů si jeho vybudování vyžádá sedm až osm milionů korun. Úprava rybníčku a jeho okolí by měla stát dalšího asi půl milionu.

Investicí, které mají zatraktivnit svatokopeckou zoo, je v poslední době víc, například předloni zahrada dokončila nový výběh pro vzácné levharty mandžuské. Areál, který má podobu jeskyně s vyhlídkovou terasou, vyšel na deset milionů korun. Týž rok začala v areálu fungovat první, euroasijská část safari za šest milionů.

Zoo opravila vyhlídkovou věž a představila aplikaci pro mobily

Letos pak zahrada investovala do oprav vyhlídkové věže, v červenci pak dokončila další část safari zaměřenou na Afriku, jejíž vybudování stálo téměř dva miliony korun. Poté následovalo znovuotevření výběhu makaků.

Mezi další letošní novinky dále patří „zvířecí“ aplikace, díky níž si lidé v areálu mohou jednoduše stáhnout do svých mobilů informace o obyvatelích zahrady a nemusejí se tak tlačit u cedulek s popisem, a nový vizuální styl zoo.

Příští rok by v zahradě měla přibýt stezka mezi korunami stromů, kterou vybuduje soukromý investor. A dále třetí, tentokrát vlčí část safari, jehož stavbu ale komplikují problémy se stávající vlčí smečkou (více čtěte zde). Pro dokončení celého projektu by tak zbývaly dvě poslední etapy věnované Austrálii a Arktice, které budou hotové v roce 2017 nebo o rok později.

Svatokopecká zoologická zahrada dlouhodobě patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům v Olomouckém kraji. Loni prošlo branami zoo bezmála 357 tisíc, což je téměř o 36 tisíc více než o rok dříve.