Bojové vozidlo pěchoty BVP-2

Bojové vozidlo pěchoty BVP-2 | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Selhání střelce, nebo řetězec chyb, říkají vojáci o neštěstí v Libavé

  • 263
Za neštěstím, při němž ve vojenském újezdu v Libavé na Olomoucku zasáhla bojové vozidlo střela vypálená z kanonu dalšího obrněnce, stojí velmi pravděpodobně lidská chyba. Zkušení vojáci mluví o dvou možných vysvětleních incidentu - chybě střelce, nebo selhání více lidí najednou.

Oslovení vojáci nešetří silnými slovy. Středečním neštěstí z nočních střeleb na Libavé jimi otřáslo. Sousloví „obrovský průšvih“ patří k těm nejmírnějším, jimiž incident, při němž jedno bojové vozidlo pěchoty (BVP) vystřelilo na druhé, označují. Zraněni byli tři muži a jeden nadále bojuje o život v olomoucké fakultní nemocnici (o události zde).

Střela zasáhla vozidlo ve středu ve 21:45 při cvičení, kterého se účastnilo téměř sto lidí. Příslušníci 71. mechanizovaného praporu v Hranicích trénovali střelby z BVP-2. V každém vozidle sedí alespoň tři muži - řidič a ve věži s třicetimilimetrovým kanónem vedle sebe střelec a velitel celého BVP.

Mezi vojáky koluje informace, že v osudnou noc na Libavé stříleli nováčci. „Nebyly to sice jejich první střelby z bévépéček, ale celkově za sebou nemají skoro nic. Vedle nich však měl sedět někdo zkušenější. Buď přímo velitel vozidla, nebo zkušený střelec. Oba přitom mají z věže stejný výhled,“ popsal pod příslibem anonymity voják se zkušenostmi ze zahraniční mise, který s BVP sám jezdil.

Informaci, že se z bojových vozidel pěchoty v polovině týdne učili střílet méně zkušenější vojáci, Jolana Fedorková z tiskového oddělení generálního štábu nekomentovala. Vyjádřila se pouze ke zraněným mužům.

„Vojáci, kteří byli převezeni do nemocnice v Olomouci, slouží u útvaru déle než jeden rok,“ podotkla Fedorková. Případ vyšetřuje vojenská policie i komise náčelníka generálního štábu, mluvčí se k němu proto nechce příliš vyjadřovat.

Na cvičení dohlíží voják, který hlídá dodržení zásad bezpečnosti

Další voják, s nímž MF DNES mluvila, popsal, že na každé střelby dohlíží člověk s funkcí řídící střeleb.

„Na starost má dodržení zásad bezpečnosti. Střelby může kdykoliv přerušit, s vozidly je ve spojení přes vysílačku. Laicky řečeno hlídá, kam jednotlivá BVP míří a také, jestli se v cílovém prostoru pro dopad střely něco neobjevilo,“ vysvětlil.

Obecně existují dva typy cvičení střeleb. Při prvním stojí BVP vedle sebe a pálí. Při druhém se střílí za jízdy. Právě takto armáda na Libavé ve středu v noci cvičila. Dvě BVP jela vedle sebe, jedno ale zblízka zasáhlo střelou z třicetimilimetrového kanonu druhé. Zranění vojáci - ve věku 29 a 24 let, oba s hodností desátníka - skončili v olomoucké fakultní nemocnici.

„Devětadvacetiletý muž utrpěl uvnitř bojového vozidla devastující zranění nohy, předloktí a břicha, druhý zranění ruky a zad,“ uvedl mluvčí krajské záchranné služby Pavel Vysloužil. Třetí byl dle dostupných informací zraněn lehce.

Závada není pravděpodobná, tvrdí zkušený voják

Vojáci mají za to, že na stole jsou prakticky jen dva možné scénáře, jak k neštěstí došlo. V prvním připadá v úvahu především selhání střelce, jenž by při jízdě otočil věž s kanónem na bok a vystřelil do sousedního BVP.

„Jako možnost se tady nabízí i technická závada, nepřijde mi to ale moc pravděpodobné. Střelec to zkrátka zmáčknul. Velitel však musel cítit, že se věž otáčí, mohl zakročit. Sedí vedle sebe, mohou do sebe strčit, mohou spolu mluvit přes vysílačku, zařvat na sebe,“ míní jeden z vojáků se zkušenostmi z výcviku na BVP. Upozorňuje přitom, že se věž vozidla otočí poměrně rychle a že ji ovládá střelec.

„Je tak možné si představit, že řídící střeleb a i ten, co vedle střelce seděl, na něj řvali, ale nedokázali to zastavit. Šlo by tak o obrovskou chybu jediného člověka - střelce,“ vysvětlil voják.

Podle druhé možné verze v noci na Libavé naopak selhalo současně více lidí. Předehrou k tragédii mohla být situace, kdy se oproti všem základům bezpečnosti jedno BVP dostalo při jízdě před druhé.

„Toho by si měl řídící střeleb všimnout a dát pokyn jednomu ať zpomalí, anebo druhému ať zrychlí a uhne. Navíc oba vojáci ve věži museli vidět, že před nimi jede jiné BVP,“ popisuje voják.

Připouští však, že i s nočním viděním - které podle něj muži při cvičení zřejmě měli - není z věže BVP vidět úplně nejlépe. „Ovšem siluetu jiného BVP střelec musel poznat,“ dodává.