Zubařů v Olomouckém kraji v posledních letech neustále ubývá a také stárnou. Téměř polovina z nich má padesát a víc, slouží ale dokonce i sedmdesátníci. (Ilustrační snímek)

Zubařů v Olomouckém kraji v posledních letech neustále ubývá a také stárnou. Téměř polovina z nich má padesát a víc, slouží ale dokonce i sedmdesátníci. (Ilustrační snímek) | foto: Kamila Votrubovápro iDNES.cz

Zubařů v Olomouckém kraji ubývá a stárnou, ošetřují i sedmdesátníci

  • 0
Objednat se k zubaři je u většiny z nich otázkou i dvou až tří měsíců, a najít nového se rovná téměř výhře v loterii. Na ordinacích totiž často visí cedulka: "Do odvolání nepřijímáme další pacienty." Taková je realita v Olomouckém kraji. A nejspíš bude hůř, každý rok totiž s praxí skončí asi třináct stomatologů.

"Nedostatek zubních lékařů se celkově prohlubuje. Zatímco v roce 2006 jich bylo v našem kraji 462, v současnosti je to 394," nastínila stále se zhoršující situaci šéfka odboru zdravotnictví Olomouckého kraje Eva Štefková.

Dál se také zvyšuje už nyní nepříznivý věkový průměr lékařů-stomatologů. Nejsou výjimkou ani sedmdesátníci. "Dříve bylo v kraji pět zubních lékařů nad sedmdesát let. Teď je jich už jedenáct," vypočítala Štefková.

Mezi nejdéle sloužící zubaře v kraji patří Stanislav Vraštil z Olomouce, kterému je už dvaasedmdesát. S výjimkou devíti let v pohraničí působí celý život v Olomouci. "Nikdy bych si nemyslel, že u toho vydržím tak dlouho, ale všechno má svůj konec. Za tři měsíce definitivně končím," hlásí Vraštil.

Největší věkovou skupinou jsou lékaři ve věku padesát až šedesát roků, kterých je v regionu 189. To je téměř polovina všech zubařů. A z nich zase většina má blíže k šedesátce než k padesátce. Na Jesenicku je dokonce z celkového počtu dvaadvaceti stomatologů působících v nejsevernějším okrese regionu patnáct nad padesát let.

Šéf olomoucké stomatologické komory Vlastimil Bistrý uvedl, že v současnosti jsou obsazeny všechny zubní ordinace vedené v krajské síti. "Do důchodového věku se v horizontu deseti let budou dostávat silné zubařské ročníky. Za několik let může být velmi složité udržet stavy, i když se v posledních letech zvýšil počet studentů," upozornil Bistrý.

Studentů zubařiny je dost, část ale mizí do zahraničí

Právě více studentů je zatím jediný návod, jak nepříznivý trend poklesu zubařů alespoň zmírnit. Například zubní lékařství začalo letos na Univerzitě Palackého v Olomouci studovat 95 studentů.

To je stejný počet jako po navýšení studentských kvót před několika lety. "Z kapacitních důvodů není možné přijmout víc studentů, i když zájem je mnohonásobně vyšší," sdělila Hana Svobodová ze Stomatologické kliniky.

Problémem je ale podle šéfky krajského odboru zdravotnictví to, že část z nich odchází po dostudování do zahraničí. "Je třeba si uvědomit, že v posledních letech tam odchází hned po dokončení studia čtrnáct procent absolventů," uvedla Štefková.

Příliš navíc nepomohla ani změna ve zdravotnické legislativě, která umožňuje absolventům hned po ukončení fakulty samostatně fungovat. "Neznám jediný případ, že by si čerstvě vystudovaný stomatolog troufl na samostatnou praxi. Nechají se zaměstnat, aby získali zkušenosti. Pustit se hned do samostatné zubařiny by bylo příliš riskantní," podotkl Bistrý.