Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: ČTK

Zvířecí krematorium čelí protestům i fámám, že bude spalovat velbloudy

  • 32
Firma ANYT crematory chtěla už předloni na podzim spustit v průmyslové zóně ve Chválkovicích na okraji Olomouce provoz ojedinělého soukromého krematoria pro domácí mazlíčky. Dodnes jí ale chybí stavební povolení. Důvodem jsou protesty obyvatel domů, v jejichž blízkosti má zařízení stát.

O vybudování zvířecího krematoria usiluje majitel firmy Jiří Kamený proto, že legislativa prakticky znemožňuje většině majitelů zvířat, aby je po jejich smrti legálně pohřbili na vlastním pozemku.

„Sám jsem stál před problémem, kam pohřbít svoji fenku, která mi dělala společnost, když jsem byl nemocný. Kafilerie se mi příčila, protože to není pro milované zvíře důstojné. Proto jsem se rozhodl pro krematorium,“ vysvětlil.

Záměr společnosti, na kterém Kamený pracuje už více než dva roky, ovšem naráží na odpor lidí z blízké městské části Bělidla. Jeho obyvatelé už předloni sepsali petici proti zřízení krematoria a svými protesty dodnes oddalují verdikt stavebního úřadu magistrátu.

„Rozhodnutí dosud nebylo vydáno. Stavební úřad se musel vypořádat s velkým množstvím připomínek a námitek,“ potvrdila mluvčí olomoucké radnice Radka Štědrá.

Lidé se obávají zápachu či znečištění ovzduší

Lidé poukazují mimo jiné na to, že krematorium by mělo sídlit jen zhruba 150 metrů od obydlené části.

„Nikdo nám není schopen garantovat, že spalovací zařízení nebude mít negativní dopad na životní prostředí například z hlediska zápachu či znečištění ovzduší. Legislativa na zvířecí krematoria příliš nepamatuje, například z hlediska nastavení filtrů. Myslíme si, že zařízení by mělo sídlit jinde a dál od obytné zóny,“ uvedl jeden z odpůrců Marián Halás.

Podle Kameného jsou obavy obyvatel městské části zbytečné. Tvrdí, že studie, kterou si nechal zpracovat, negativní vliv na okolí vyloučila.

„Kromě stavebního povolení máme veškerá razítka včetně souhlasu takových důležitých institucí, jako jsou ministerstvo životního prostředí, veterinární správa a hygienická stanice,“ podotkl.

Kamený míní, že mnozí odpůrci svými připomínkami řízení stavebního úřadu uměle prodlužují.

„Slyšel jsem i takové věci, že budeme moci dělat kremace třeba velbloudům, protože i tato zvířata mohou být domácími mazlíčky. To je nesmysl. Už proto, že kapacita plánované pece nebude umožňovat kremace velkých zvířat. Ta se do ní prostě nevejdou. Kdybychom chtěli mít kafilerii, tak si ji postavíme někde v lese,“ zdůraznil.

Další petice pro změnu vznik krematoria podporuje

Mezi mnohými chovateli domácích mazlíčků má záměr zastánce. „Vzhledem k tomu, že mnozí z nás odmítají využívat kafilerie, kde se s těly našich čtyřnohých kamarádů zachází jako s odpadem, nemají možnost pietního pohřbu na vlastním pozemku a ctí zákony, záměr zvířecího krematoria vítáme,“ napsali už dříve ve své vlastní petici zastánci záměru.

V textu dále zdůraznili, že magistrátu řádně platí poplatky za psy, možnosti k jejich důstojnému pohřbu jim město ale nenabízí.

„V zahraničí jsou zvířecí krematoria vnímána jako běžná součást služeb občanům a nejsou považována za nic škodlivého nebo neobvyklého,“ uvedli signatáři.

V případě, že ANYT crematory dotáhne svůj záměr do konce, bude majitelům domácích mazlíčků nabízet podobné služby jako krematorium lidské.

„Lidé se budou moci se svými zvířaty rozloučit, zájemcům bude k dispozici i kamera, aby měli jistotu, že spalujeme opravdu tělo jeho zvířete. Jen parte tisknout nebudeme,“ popsal Kamený. Cena kremace by se měla podle něj odvíjet především od velikosti zvířete, záležet bude také na speciálních přáních.

„Zpopelnění bude stát od zhruba 1 500 do 6 500 korun. Popel budeme dávat do uren, nabízet ale budeme i možnost zatavit ho do šperku nebo ho umístit do speciální biourny, z níž potom majitelům vyroste na zahradě strom a vznikne tak soukromé pietní místo,“ uvedl Kamený.