Kolik budou mít lidé příští rok po výplatě v peněžence? Nejvíce si polepší lidé z Mohelnické Helly a Siemensu. Ilustrační foto

Kolik budou mít lidé příští rok po výplatě v peněžence? Nejvíce si polepší lidé z Mohelnické Helly a Siemensu. Ilustrační foto | foto: Koláž - iDNES.cz

Zvyšování platů v kraji táhne Mohelnice - nejvíce přidá zdejší Hella a Siemens

  • 0
Ve kterých firmách najdou zaměstnanci v novém roce na výplatních páskách větší čísla? Odpověď sice v řadě velkých firem dosud neznají, z těch, které své plány zveřejnily, ale zatím jasně vedou dva mohelničtí tahouni Siemens a Hella. Lidé zde dostanou přidáno zhruba pět procent.

"Mohelnický závod zaznamenal oživení výroby, takže se postupně dostal na objemy produkce a prodeje dosahované před krizí. To umožnilo navýšit počet zaměstnanců o téměř pět set míst a také po dohodě s odbory zvýšit mzdy o 4,5 procenta," sdělil mluvčí společnosti Siemens Pavel Kaidl.

Závod nyní zaměstnává 1 900 lidí. Průměrné mzdy ale společnost nesleduje ani na úrovni jednotlivých závodů v republice ani celku. Výši mezd v mohelnickém podniku ale sledují odboráři.

"S navýšením dělnických mezd o 4,5 procenta jsme spokojeni. Je to zřejmě maximum toho, co se dalo dosáhnout," sdělil šéf odborů v mohelnickém Siemensu Jiří Hanák. Dělníci mají nyní průměrné mzdy 22 301 korun. "Technickohospodářští pracovníci mají smluvní mzdy, takže o nich s vedením nevyjednáváme," vysvětlil Hanák.

V Helle Autotechnik, zásobující automobilky předních světových značek reflektory na auta, mají zaměstnanci oproti předchozímu obchodnímu roku přidáno dokonce pět procent. Týká se to všech 1 450 kmenových zaměstnanců.

"Výsledky nás opravňují k tomu, abychom lidem zase přidali. Za obchodní rok bychom se vůbec poprvé v historii měli dostat ve výši obratu nad dvě stě milionů euro," sdělil generální ředitel Helly Oldřich Svoboda. Výrobce autoreflektorů průměrné mzdy nesděluje, platy jsou ale v mohelnické Helle podle Svobody nad republikovým průměrem.

V řetězárně mají zaměstnanci garantován podíl ze zisku

Navýšení mezd, i když jen minimální, garantuje také Řetězárna Česká Ves na Jesenicku. "Zaměstnancům se zvýší základní mzdy o jedno procento, sto korun dostanou navíc do penzijního pojištění," sdělil ekonomický ředitel firmy Igor Lukáš.

Zakázek má řetězárna podle Igora Lukáše dost. "Ceny na světových trzích však nejsou příznivé. Při dobrých výsledcích lidé mohou v konečném důsledku dostat přidáno víc. Mají totiž garantován tříprocentní podíl z hrubého zisku," dodal.

Zvýšení mezd by nemělo minout ani zaměstnance firmy Hopax z Červenky na Olomoucku vyrábějící ocelové konstrukce. "Každoročně zvyšujeme mzdy o dvě až osm procent," řekl jednatel Hopaxu Josef Pavlík. Hopax zaměstnává dvě stě lidí a průměrná mzda se pohybuje mezi 19 a 20 tisíci korunami.

Kyselka lidem nepřidá, Oděvní podnik má jiné starosti

Kolik firmy platí a jak moc příští rok přidají?

Hella Autotechnik Mohelnice (výroba autoreflektorů)
zaměstnanců: 1 450
prům. mzda: neuvádí
nárůst: 5 procent

Siemens Mohelnice (výroba elektromotorů)
zaměstnanců: 1 900
prům. mzda: neuvádí
mzda dělnická (liší se podle odborů): 22 301 Kč
nárůst: 4,5 procenta

Řetězárna Česká Ves (výroba řetězů, výkovků, tažených drátů)
zaměstnanců: 255
prům. mzda: 23 555 Kč
nárůst: 1 procento (do základních mezd)

Hopax Červenka (výroba a montáž ocelových konstrukcí)
zaměstnanců: 200
prům. mzda:
19 000–20 000 Kč
nárůst: 2–8 procent

UNEX Uničov (těžké strojírenství, výroba ocelových konstrukcí, odlitků, výkovků, výpalků)
zaměstnanců: 1 768
prům. mzda: 19 506 Kč
nárůst: nerozhodnuto

EPCOS Šumperk (výroba elektronických součástek)
zaměstnanců: 872
prům. mzda: 20 775 Kč
nárůst: nerozhodnuto

Precheza Přerov (chemický průmysl)
zaměstnanců: 556
prům. mzda: neuvádí
nárůst: nerozhodnuto

OLMA Olomouc (mlékárenská výroba)
zaměstnanců: 406
prům. mzda: neuvádí
nárůst: nerozhodnuto

Oděvní podnik Prostějov (textilní výroba)
zaměstnanců: 200
prům. mzda: neuvádí
nárůst: neuvádí

Hanácká kyselka Horní Moštěnice (výroba minerálek)
zaměstnanců: 150
prům. mzda: neuvádí
nárůst: 0 procent

Takové štěstí nebude mít sto padesát zaměstnanců Hanácké kyselky v Horních Moštěnicích, kde se mzdy zvyšovat nebudou.

"Mzdy zůstanou zřejmě na stejné úrovni jako letos," sdělil spolumajitel firmy Josef Doležal. Končící rok ale znamenal výrazný propad. Lidé brali oproti roku 2009 o osmadvacet procent méně.

"Ekonomika je složitá. Objem prodeje se sice nesnížil, ale musíme se přizpůsobit nižším realizačním cenám. To nám zhoršuje výsledky," popsal Doležal.

Zřejmě na stejném zůstanou i zaměstnanci Oděvního podniku Prostějov. I to je ale pro ně svým způsobem výhra.

Ve firmě, která se z pozice největšího zaměstnavatele v kraji dostala mezi ty "průměrné", teď totiž řeší především otázky přežití.

"Jsme v jiném režimu. Teď vše soustředímena přežití firmy. Proto se k otázkám mezd nebudeme vyjadřovat," řekl za představenstvo podniku Milivoj Žák.

Olmu, Unex či Prechezu jednání o mzdách teprve čeká

Řada firem má ještě vyjednávání o výši platů před sebou. S odbory se teprve sejdou, například šéfové mlékárenského gigantu OLMA Olomouc.

"Kolektivní smlouva platí do konce března roku 2011. V každém případě bychom chtěli dosáhnout úpravy mezd alespoň o inflaci," prozradila předsedkyně odborů OLMY Hana Koutná.

Jasno není ani v uničovském Unexu, kde pracuje téměř osmnáct set lidí. "Hledáme takový model kolektivní smlouvy, která bude pružně reagovat na předpokládané výkyvy poptávky a výroby," sdělil mluvčí Unexu Boris Keka.

Jednání pokračují i v přerovské Precheze. "Dali jsme své požadavky. Samozřejmě bychom chtěli zvýšení alespoň o inflaci, lépe však nad ni," řekl šéf odborů Prechezy Michal Mlčoch. Podobně směřují požadavky na růst mezd také v šumperském Epcosu.

Odboráři v privátních firmách na rozdíl od kolegů působících ve státních institucích netlačí na zvyšování mezd za každou cenu. To se projevilo už při vyjednávání o mzdách na rok 2010.

"Situace pořád není dobrá. Podle toho je třeba nasazovat mzdové požadavky," sdělil šéf odborů jedné z firem, který chtěl zůstat v anonymitě.