Mladý prostějovský aktivista Jakub Čech, který upozornil na neohlášený střet zájmů tamních politiků při hlasování.

Mladý prostějovský aktivista Jakub Čech, který upozornil na neohlášený střet zájmů tamních politiků při hlasování. | foto: František Vlček, MAFRA

Radní žádající od rodičů aktivisty Čecha peníze se provinili, rozhodl úřad

  • 16
V bitvě mezi Jakubem Čechem a prostějovskými radními, kteří loni na zastupitelstvu neoznámili střet zájmů, si mladý aktivista připsal vítězství. Přerovský magistrát rozhodl, že trojice politiků spáchala přestupek. Změnil tak svůj první verdikt, po kterém dva radní žádali Čechovy rodiče o zaplacení výdajů za advokáty.

Přerovský magistrát, který se záležitostí zabývá kvůli možné podjatosti prostějovských úředníků, nyní rozhodl, že náměstci primátorky Prostějova Zdeněk Fišer a Pavel Smetana a radní města Milada Galářová, všichni z ČSSD, spáchali přestupek, když před loňským hlasováním zastupitelstva o čtvrtmilionové dotaci pro místní Dělnickou tělocvičnou jednotu neučinili prohlášení o střetu zájmů, ačkoli byli členy této tělovýchovné organizace.

Každý z politiků dostal pětitisícovou pokutu a musí také nahradit tisíc korun jako náklady řízení.

„Z nedbalosti nepodali oznámení o osobním zájmu podle zákona o střetu zájmů,“ rozhodla Martina Světlíková, referentka oddělení přestupků na přerovském magistrátu.

V prvním kole přitom přerovský magistrát řízení zastavil. Fišer a Smetana pak následně požadovali od rodičů Jakuba Čecha přes deset tisíc korun za náklady na advokáty a hrozili žalobou. Ti se ale za svého syna postavili a požadavek odmítli. Nyní už by taková situace nastat nemohla, šestnáctiletého Čecha totiž soud na jeho návrh prohlásil svéprávným (více čtěte zde).

Čech: Hrozili mi žalobou, ale dodnes ji nepodali

Mladý aktivista každopádně s rozhodnutím úřadu nesouhlasil odvolal ke kraji, který původní rozhodnutí zrušil a nařídil nové projednání případu (psali jsme zde) což přineslo změnu verdiktu.

„Rozhodnutí přerovského magistrátu vítám. Potvrdil tím to, co říkám už od samého počátku, tedy že dotyční radní porušili zákon. Je směšné, s jakou drzostí dva náměstci hrozili rodičům absolutně nesmyslnou žalobou, kterou mimochodem dodnes nepodali,“ komentoval rozhodnutí Jakub Čech.

„Zajímavé je i to, jak se před přestupkovou úřednicí kroutili a říkali, že se vlastně žádných akcí dělnické tělocvičné jednoty neúčastnili, čímž nechtěně přiznali, že celé jejich členství bylo naprosto účelové,“ dodal.

Celý případ totiž souvisí s podezřelým náborem členů z ČSSD do Dělnické tělocvičné jednoty, který bývalé vedení jednoty označilo za puč. Případ už projednává prostějovský soud.

Radní provinění odmítají, proti rozhodnutí se odvolají

Fišer a Smetana s rozhodnutím přerovského magistrátu nesouhlasí a hodlají se odvolat ke kraji, kde už Čech jednou uspěl.

„S tímto rozhodnutím nesouhlasíme a budeme se odvolávat. Jedná se o lživé obvinění,“ uvedl pro ČTK Fišer. Hlasování se podle něho týkalo dotace pro extraligový oddíl boxu.

„Nelze doložit, že bych byl členem tohoto extraligového oddílu, proto nemohu mít z dotace jakýkoli osobní prospěch,“ tvrdí náměstek.

Podle Smetany zase šlo o příliš formalistický výklad práva. Politici totiž tvrdí, že se k členství v tělovýchovné jednotě přiznali zvednutím ruky. Zákon však mluví o tom, že musí podat písemné oznámení nebo udělat veřejné prohlášení o střetu zájmů.