Aktivita klíšťat je nyní v Olomouckém kraji na maximu. (Ilustrační snímek)

Aktivita klíšťat je nyní v Olomouckém kraji na maximu. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Aktivita klíšťat je v Olomouckém kraji na maximu, varují hygienici

  • 0
Aktivita klíšťat vystoupala v Olomouckém kraji v posledních dnech na maximum, odborníci jejich aktivitu ohodnotili na desetistupňové škále čísly devět a deset. Hygienici varují, že nejvyšší riziko hrozí v lesích mezi Olomoucí a Šternberkem, u Šumperka, Žulové, Zlatých Hor a také poblíž Helfštýna.

"Aktivita klíšťat je nyní nejvyšší, pomáhá tomu teplé a vlhké počasí, v němž se jim daří. Nemají rády příliš slunce, ale pokud je dusno a stín, ožívají," shrnul Libor Mazánek z Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.

Právě současná aktivita parazitů znamená zvýšené nebezpečí při přenosu závažných onemocnění.

"Klíště obecné přenáší v našich podmínkách zejména dvě závažná onemocnění lidí, klíšťovou encefalitidu a lymskou boreliózu. Zhruba devět procent klíšťat vykazuje pozitivitu na přítomnost borelií, původců lymské boreliózy," uvádí Mazánek s tím, že u klíšťové encefalitidy je číslo mnohem nižší, obvykle bývá do jednoho procenta.

"Výskyt onemocnění u lidí je závislý na množství klíšťat, na období jejich aktivity, většinou od března do října, a hlavně na pohybu lidí v místech silnějšího výskytu klíšťat v době jejich vysoké aktivity," doplňuje hygienik.

Za první čtyři měsíce se boreliózou nakazilo už 67 lidí

Právě lymskou boreliózou se jen v období od ledna do dubna tohoto roku nakazilo už 67 lidí. Což je například dvakrát více než v roce 2012.

Lidé se proti klíšťové encefalitidě mohou očkovat. "Očkování velmi doporučuji, já sám jsem očkovaný. Zvlášť děti a lidé starší čtyřiceti let by si měli dát pozor na nákazu, protože velmi záleží na imunitním systému. Tyto dvě skupiny mohou patřit k těm ohroženějším," říká Mazánek.

Mapa nejrizikovějších lokalit dle množství nakažených klíšťat v Olomouckém kraji. Pro zvětšení klikněte.

Že je o očkování mezi lidmi v regionu zájem, potvrzuje olomoucká praktická lékařka Petra Vařeková.

"Ano, pacienti se nás na možnost očkování ptají. Očkovat se mohou celoročně, u starších lidí by se potom měl zkrátit interval pro přeočkování z pěti na tři roky," dodává.

Mazánek však zároveň připomíná, že ani očkování není všemocné. "Lidé si často mylně myslí, že když se byli proti klíšťatům naočkovat, vakcína je ochrání. Ta je účinná ale pouze na encefalitidu, jiné choroby přenosné klíštětem už neřeší," doplňuje s tím, že lidé by se proto měli chránit i jinak.

Důležité je se po návratu z přírody důkladně prohlédnout

Nejdůležitější podle něj je se po návratu z lesa nebo louky důkladně prohlédnout a všechny případné parazity odstranit.

"Než se klíště skutečně přisaje, trvá to několik hodin. Proto by měla stačit zevrubná prohlídka. Při jejich odstraňování je důležité místo také vydezinfikovat. A nezapomínat, že až pět hodin po návratu z lesa mohou být přichycena někde na oblečení," popisuje Mazánek.

Chránit pak lidé na procházkách do přírody mohou nejen sebe, ale také své psy a kočky.

"Vakcína sice existuje, ale mnohem více doporučujeme prevenci v podobě repelentů, které parazity odpuzují. Existují buď ve formě obojku nebo takzvaných spot-on pipet, které se nanesou za krk zvířete. Jako u všeho platí, že je potřeba vybrat tak, aby látka byla co nejúčinnější," vysvětluje olomoucký veterinář Pavel Lakomý.