Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stopování Aloise Nebela vede fanoušky na trať, kde se film nenatáčel

  12:53aktualizováno  12:53
Je turistickým tahákem pro návštěvníky Jesenicka příběh Aloise Nebela? Film o smyšleném nádražákovi může v leckom zanechat dojem, že vznikl na skutečných místech, ale není tomu tak. Redaktor MF DNES se proto vydal zmapovat místa, kde slavný komiksový hrdina zanechal výraznou stopu, přestože fiktivní.

Filmoví turisté vyrážejí na Jesenicko po stopách slavného „nádražáka“ Aloise Nebela. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Cestu začínáme v Bílém Potoce. Právě tady Alois Nebel působil na železniční zastávce. Jenže žádná zastávka tu není a nikdy nebyla. Přesto sem občas někdo přijede právě kvůli Nebelovi.

„Nedávno se mě ptal jeden chlapík s manželkou, kde je tady nádraží. Prý je na dovolené na Travné (nedaleká osada nad Javorníkem - pozn. red.) a chce vidět nádraží, kde pracoval Nebel. Tak jsem mu řekl, že tady žádné nádraží není a nikdy nebylo, že je to jen fikce. Vypadal hodně překvapeně,“ popisuje Jan Tomášek z Bílého Potoka.

„Komiks i film mám rád. Taky vím, že se tady netočilo, ale to místo je s Nebelem spojeno, takže proto jsem se chtěl podívat,“ řekl v Bílém Potoce další turista od Uherského Hradiště, který se vypravil objevovat Jesenicko.

Trať z Javorníku přes Jeseník do Hanušovic zvaná Slezský Semmering je sice tratí, kterou se musel Nebel přesouvat, i tu však pro filmové účely nahradila jiná trať na Bruntálsku. Přesto „správný“ Slezský Semmering vedoucí malebnou krajinou je ten opravdu Nebelův.

„Nebel? Neznám. Nečetl jsem žádný komiks ani neviděl film.“

Vede i přes Vápennou. Nádražím projel před chvílí vlak ve směru na Lipovou. I tam je pusto, prázdno.

„Že by si někdo prohlížel Slezský Semmering a zastavil se zrovna tady? Takového člověka jsem neviděl. To spíš v Horní Lipové,“ říká výpravčí Marcel Grebeň. Jako správný nádražák se před lety i on vypravil do kina na filmového Aloise Nebela.

„Musím přiznat, že se mi nelíbil, nijak mě neoslovil. Není to zdaleka takový fenomén jako některé jiné filmy,“ říká Grebeň.

Trať vinoucí se horskou přírodou je teď průjezdná jen z Lipové do Javorníku. Hlavní část vedoucí přes Jeseníky se nyní opravuje. Přesto třeba zastávka Lipová-lázně nedaleko jeskyně Na Pomezí je jako vystřižená z Nebelových časů.

Fotogalerie

Po návštěvě jeskyně prochází kolem zastávky parta turistů z Českých Budějovic směřující do jesenických lázní.

„Alois Nebel? Neznám. Nečetl jsem žádný komiks ani neviděl film. Nějak to šlo kolem mě,“ říká jeden z nich, Pavel Chrástecký.

Naopak jiný člen skupiny viděl aspoň film. „Jo, tak tohle nádraží mohlo v Nebelovi klidně být. Nejsem tu ale proto, abych pátral po fiktivních stopách Aloise Nebela,“ pokrčil rameny Jaroslav Novotný.

Opouštíme zastávku v kopcích nad Lipovou. A míříme k nádraží do Horní Lipové. Ani tam se netočilo, byť toto místo je s Nebelem přímo spojené. Trať zde opisuje velký oblouk po úbočí jesenických hor. A tamní nádraží skrývá malé, ale hojně navštěvované Muzeum Slezského Semmeringu.

V Horní Lipové se o filmového nádražáka zajímá jenom menšina

Do muzea přišli i manželé Baňkovi ze Slaného, kteří trávili na Jesenicku dovolenou.

„Nebela znám a tohle muzeum je moc pěkné. Jenom mě mrzí, že tu nemají vůbec nic o Nebelovi,“ říká Markéta Baňková.

Chvíli po nich přicházejí do muzea Miloslav a Radka Michalovi ze Světlé nad Sázavou. Oba film Alois Nebel dobře znají.

„Aby ne, když jsme oba nádražáci. Já jsem zabezpečovák a moje žena výpravčí,“ vysvětluje Michal.

Každý exponát v muzeu komentují jako velcí znalci. Některé exponáty navíc znají ještě ze své současné práce. I oni postrádají připomínku, že Slezský Semmering je spojený se slavným komiksovým a filmovým nádražákem.

„Uměl bych si představit aspoň jeden panel s Nebelem. Něco o komiksu, něco o filmu. Je škoda, že tu nic není,“ přemítá Miloslav Michal.

Na otázku, zda se nechtějí podívat do Nebelova „působiště“ v Bílém Potoku, Radka Michalová odpovídá: „Víme, že to je fikce a že se točilo jinde. Bílý Potok je Nebelův domov, i když tam není nádraží, takže určitě si tam uděláme výlet,“ sdělila žena.

V osadě Horní Lipová se o filmového nádražáka zajímá jenom menšina. „My jsme tady hlavně kvůli zdejšímu vyhlášenému lesnímu baru, ne kvůli Nebelovi,“ přiznává Dušan Moučka. Podobnou odpověď dá většina dotázaných. Nebel je zkrátka fenoménem jenom pro fajnšmekry.
Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Další z rubriky

Divadlo láká diváky sledovat intriky vikomta de Valmont ve wellness centru

Olomoucké Moravské divadlo uvedlo poprvé ve své historii činohru Nebezpečné...

Sázka na začátku hry, smrt na jejím konci. Olomoucké Moravské divadlo nově nabízí možnost ocitnout se ve světě intrik...

Zimní lavina turistů přináší obcím v Jeseníkách i příval odpadků

Ilustrační snímek

Z malé vesnice Ostružná se v době vrcholu zimní sezony, jako je přelom roku nebo prázdninové turnusy, stává doslova...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Najdete na iDNES.cz