Punč je nejoblíbenějším sortimentem olomouckých vánočních trhů (na snímku hrneček z Vánoc 2010).

Punč je nejoblíbenějším sortimentem olomouckých vánočních trhů (na snímku hrneček z Vánoc 2010). | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Antimonopolní úřad: smlouvy o cenách olomouckého punče byly špatné

  • 4
Antimonopolní úřad potvrdil, že jeden z pilířů olomouckého "punčového kartelu" mohl narušit hospodářskou soutěž. Uvádí to ve svém stanovisku ke smlouvám, v nichž pořadatelé vánočních trhů, společnost Kulturní Olomouc, určili stánkařům minimální cenu tohoto nápoje na třicet korun.

"Vyřešili jsme tuto záležitost ve prospěch zákazníků," řekl MF DNES, která o kauze informovala, předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj.

Právě články v tisku vedly Úřad pro ochranu hospodářské soutěže k tomu, aby se o "punčový kartel" spojený s Pavlem Spáleným a Petrem Ilgnerem z Kulturní Olomouce začal zajímat.

"Organizátora trhů jsme požádali o předložení smluv. Po jejich prostudování jsme mu doporučili, aby odsud odstranil ustanovení, která by mohla narušovat soutěž. Pořadatel to respektoval a věc plně napravil," přiblížil Rafaj.

Změnu smluv potvrdil i Spálený. A tvrdí, že se Kulturní Olomouc na antimonopolní úřad obrátila také sama, aby tyto dohody přezkoumal. "Pochybení neshledal, přesto nám při ústním jednání doporučil, abychom ze smluv odstranili body, které by mohly soutěž narušovat," řekl Spálený.

Organizátoři nařídili minimální cenu, sami přitom punč prodávají

Pochybnosti o "férovosti" konkurenčního boje vyvolal mimo jiné fakt, že i sami organizátoři se v centru Olomouce přes jednu ze svých firem chystají nápoj prodávat, a to v šesti ze šestnácti "punčových" stánků na Horním a Dolním náměstí.

V pěti případech je to prostřednictvím firmy Olfest, která patří Petru Ilgnerovi, šestý je napsaný přímo na Kulturní Olomouc (o okolnostech prodeje punče na olomouckých trzích čtěte více zde). Podmínkou ve smlouvě se tak postarali o to, aby jim samotným při prodeji punče případně nikdo nekonkuroval nižší cenou.

Oslovený právník označil takový postup ještě před tím, než se věcí začal zabývat antimonopolní úřad, za snahu o obcházení zákona na ochranu hospodářské soutěže.

"Zjednodušeně řečeno se tak pokoušejí dostat z působnosti zákona na ochranu hospodářské soutěže. Snaží se budit dojem, že tu nejsou takzvanými soutěžiteli, ale zákon hovoří jinak," vysvětlil pražský advokát Jan Fuchs. "Pronajímatel stánků tady tak nesmí hospodářskou soutěž narušovat žádnými dohodami o určení ceny."

A Kulturní Olomouc po pondělní schůzce s pracovníky antimonopolního úřadu náhle sporné smlouvy sama změnila. Účtovat 30 korun za punč již proto není na Horním a Dolním náměstí povinnost, ale pouze doporučení. "Řekli jsme, že pokud jsme pochybili, sjednáme nápravu. A to jsme učinili. Žádné pochybení ale nepřipouštíme," komentoval to v úterý Petr Ilgner.