Přerovská radnice na náměstí T. G. Masaryka.

Přerovská radnice na náměstí T. G. Masaryka. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Antimonopolní úřad uložil Přerovu pokutu kvůli zmanipulované zakázce za 100 milionů

  • 2
Magistrát v Přerově zmanipuloval zakázku za více než sto milionů korun. Rozhodli o tom kontroloři Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, kteří radnici kvůli tendru na opravu cest uložili pokutu tři sta tisíc korun. Opozice navíc míní, že Přerov připravil zakázku na míru pro jedinou firmu.

Vedení města se záležitostí bude zabývat v pondělí. "Rozhodnutí zatím nenabylo právní moci. Vše jsme předali právníkům. Zatím mohu říci jen to, že zřejmě podáme rozklad," říká přerovský náměstek primátora Josef Kulíšek.

Sankcí se chce na pondělním zastupitelstvu zabývat i opozice. "Pokutou vznikla prokazatelná škoda. Nás bude zajímat, po kom ji začne magistrát vymáhat," říká opoziční zastupitel Šlechta.

Magistrát mohl svým postupem odradit některé uchazeče

A o co v případu šlo? Na nesrovnalosti v zadání dva roky staré zakázky upozornila před časem MF DNES.

Když magistrát vypsal veřejnou soutěž na opravy a rekonstrukci cest ve městě, rozdělil ji na deset nenavazujících částí, takže teoreticky v ní mohlo uspět deset různých firem. Zadávací dokumentace však kupodivu obsahovala opačnou informaci, tedy že takové rozdělení je nepřípustné.

To ale není vše. Během výběrového řízení Přerov zakázku rozšířil o provádění stavební údržby. Když pak 25. srpna 2008 uzavřel smlouvu s vítěznou firmou Stavby silnic a železnic (dnes EUROVIA CS), ještě téhož dne s ní podepsal nový dodatek smlouvy, který zúžil zakázku zpět do původní podoby, tedy bez údržby. Přitom rozšířené zadání mohlo některé firmy odradit nebo vyřadit ze soutěže.

"Statutární město Přerov nepostupovalo v souladu se zákonem. Už jen tím, že v užším řízení rozšířilo zakázku a tuto změnu oznámilo pouze dodavatelům, kterým byla poskytnuta zadávací dokumentace," popisuje předseda kontrolního úřadu Petr Rafaj.

Kdyby podle něj uchazeči předkládali nabídky s ohledem na nově upravené podmínky tendru, tedy již bez údržby silnic, jejich nabídkové ceny mohly být jiné s ohledem na možnou odlišnou cenovou strategii.

"A současně i provedené hodnocení a následný výběr nejvhodnější nabídky by mohly být jiné. V daném případě magistrát svým netransparentním postupem omezil soutěžní prostředí tím, že po změnách zadávacích a smluvních podmínek neumožnil účast v řízení všem potenciálním dodavatelům," dodává předseda Rafaj, jehož úřad udělil městu třísettisícovou pokutu.

Podle opozice vypadá zakázka jako ušitá na míru

Podle přerovské opozice je rozhodnutí úřadu na místě. "I pro nás je jednání vedení města v této věci naprosto nepochopitelné a nelogické. Navíc působí tak, že se vše upravovalo, aby zakázka seděla na míru jedinému uchazeči," říká Richard Šlechta.

Podle kontrolorů Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže všechny dodatečné změny, které město učinilo do zadání zakázky po vyhlášení tendru, vedly ke zmenšení okruhu dodavatelů ochotných se řízení účastnit.

"V tomto ohledu je proto nezbytné, aby každá změna zadávacích podmínek byla vždy doprovázena adekvátním postupem zadavatele pro zajištění principu transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace," říká předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Zákon rovněž nepřipouští smluvní změny po skončení výběrového řízení a ukládá zadavateli, v tomto případě radnici, uzavřít smlouvu v souladu s původní nabídkou. "V opačném případě dochází k narušení legitimního očekávání dodavatelů, což je v rozporu s principem transparentnosti v zadávacím řízení," dodává.

Zakázka na dopravní stavby v Přerově se týkala například úpravy cest v Borošíně či Nerudově ulici nebo úpravy přechodů pro chodce v Lýskách či Lověšicích.