Archeologové už našli v Přerově základy zmizelé brány, bratrský kostel a školu či štětovou cestu. Teď se sem chtějí vrátit, aby odkryli zbytek půdorysu školy, kde učil i Komenský.

Archeologové už našli v Přerově základy zmizelé brány, bratrský kostel a školu či štětovou cestu. Teď se sem chtějí vrátit, aby odkryli zbytek půdorysu školy, kde učil i Komenský. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Archeologové se vrátí do Přerova odkrýt zbytek základů bratrské školy

  • 0
Epochální objev z přerovské lokality Na Marku, tedy odhalení půdorysu bratrského kostela a školy i štětové cesty, bude nakonec nejspíš úplně kompletní. Archeologové se totiž na místo co nevidět vrátí. Chtějí v sousedství zbytků bratrského kostela dokončit odkrývání celého půdorysu bratrské školy, v níž učil i Jan Amos Komenský.

Badatel Jan Mikulík věří, že se na místo vrátí hned, jak jim to umožní počasí.

"Doufáme, že se nám podaří odkrýt celý půdorys někdejší bratrské školy. I když pravděpodobně bude porušený, protože jsou tam inženýrské sítě z dvacátého století," míní Mikulík.

Odhalení zbývající části základů by tak zapadlo jako poslední kamínek do skládačky významného objevu. Odborníci loni nejprve odkryli základy bratrského kostela a později štětovou cestu, která oddělovala chrám od sousední bratrské školy. Nakonec narazili i na část základů této budovy. O zbytku se domnívali, že se nedochoval. Nález zakonzervovali a lokalitu opustili.

Jak se budou objevy prezentovat, zatím není jasné

Po čase se ale vrátili. Město totiž zahájilo práce na parkovišti, při nich v sousedství prvních nálezů odborníci našli pokračování základů školy. V prosinci naleziště kvůli počasí opustili. Vrátí se tam zase na jaře.

"Loni v prosinci jsme měli odkrytou už i celou obvodovou stěnu souběžnou s řekou Bečvou a část severovýchodního nároží školy. Až se rozjaří, budeme pokračovat v kompletním odkrytí půdorysu," dodal Mikulík.

Ačkoliv ještě není jasné, jak přesně chce město prezentovat místo označované v přerovském kontextu za objev století, archeologové i památkáři se podle Mikulíka shodnou. Nejlepší by podle nich bylo, kdyby originály zůstaly zakonzervované a na povrchu byly vystavěny repliky linií staveb.

"Byl by patrný půdorys kostela, školy i uličky. Případně i repliky cihelné plochy. To vše v rámci upravené zelené plochy," popsal Mikulík. Pokud by pak budoucí generace chtěly ukazovat originály základů, mohly by jen odstranit izolační vrstvy, zeminu a ochranné fólie, jimiž jsou překryté.

"Toto řešení se nám zdá nejvíc šetrné k památce, není finančně náročné a do budoucna umožňuje změnu," míní Mikulík.

Nálezům postupně ustupuje plánované parkoviště

Zácha upozornil, že rozhodovat o tom, jak to Na Marku bude nakonec vypadat, se bude až poté, co místo definitivně opustí archeologové. "Poté se teprve uvidí," uzavřel Zácha.

Každopádně jisté je nyní to, že auta ještě musejí počkat. Parkoviště, které mělo původně v místě objevů řidičům sloužit, se už před časem v plánech scvrklo o dvě desítky míst. A nyní s ohledem na další bádání není jasné, kdy a v jaké podobě bude nakonec dobudováno.

"Parkoviště je rozestavěné. Snažíme se, aby v dané lokalitě bylo. V tuto chvíli vše závisí na dokončení průzkumu. Bez toho se nehneme," podotkl náměstek přerovského primátora Michal Zácha.