Nálezy archeologů na olomouckém Dolním náměstí včetně hrobů skončí opět pod zemí, na povrchu zřejmě bude jen v dlažbě viditelný půdorys kaple svaté Markéty.

Nálezy archeologů na olomouckém Dolním náměstí včetně hrobů skončí opět pod zemí, na povrchu zřejmě bude jen v dlažbě viditelný půdorys kaple svaté Markéty. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Archeologické objevy na olomouckém Dolním náměstí se vrátí pod zem

  • 0
Všichni, kdo nyní chodí kolem vykopávek na olomouckém Dolním náměstí, budou pro následující generace pamětníky. Zbytky kaple svaté Markéty, nečekaně objeveného románského kostela či staleté hroby, totiž opět skončí pod zemí. Město chce alespoň u kaple svaté Markéty vyznačit jejíí základy v nové dlažbě.

"Je jisté, že minimálně základy kaple svaté Markéty budou v novém povrchu Dolního náměstí připomenuty. Nyní přemýšlíme nad konkrétní formou, sháníme podklady, kde přesně by měly být zakresleny, čekají nás jednání s památkáři," shrnul náměstek olomouckého primátora Martin Major.

Dřív ovšem město uvažovala i o překrytí nálezů sklem a o jejich nasvícení. Tyto plány ale nakonec padly.

"Jde přece jen o torzo základů těch historických staveb, které není pro laiky příliš srozumitelné. Byly by zde navíc i vysoké finanční náklady, problémy se objevily také ohledně zimního provozu, kdy by ta skleněná plocha byla velmi kluzká," vysvětluje Major.

Pod novou dlažbou náměstí zůstanou i hroby

Podobný názor má také Richard Zatloukal, šéf archeologů, kteří v centru pracují. "Sklo na Dolní náměstí je kvůli tamnímu provozu skutečně nevhodné. Podívejte se, jak je zničené to nad studní v olomouckých Masných krámech. A to zde chodí jen lidé," srovnává.

Schéma nálezů archeologů na olomouckém Dolním náměstí.

Schéma nálezů archeologů na olomouckém Dolním náměstí. Pro zvětšení klikněte.

Sám navrhuje například vytvořit model objeveného kostela na podstavci u Neptunovy kašny. "Už jsem o tom jednal i se zástupcem města. Je možné doplnit to tam i třeba za dva roky. Uvidíme," uvádí archeolog.

Objevy na Dolním náměstí

Kromě základů kaple svaté Markéty z 15. století a románského kostela z 12. století tak pod novou dlažbou Dolního náměstí zůstane i zhruba tři sta hrobů z rozsáhlého pohřebiště. Část archeologové vyzvedli.

"Týká se to zhruba sto padesáti z nich, spadají do 11. až první poloviny 13. století," upřesňuje Zatloukal. Nálezy, které zůstanou pod zemí, jeho lidé zaizolují geotextilií, cílem je zachovat je pro výzkum dalších generací badatelů.

Část náměstí si svá tajemství uchovává i nadále

"Archeologie se jako každá věda vyvíjí. V budoucnu to bude mít díky lepším analytickým metodám určitě cenu znovu odkrýt. Naši následovníci budou třeba moci přesněji určit datování," podotýká Zatloukal.

Proměna náměstí

Archeologové se na olomoucké Dolní náměstí dostali díky jeho rekonstrukci. Ta skončí v polovině června 2013, bude zde nová dlažba, parkovací místa, inženýrské sítě či osvětlení i stromy. Vše vyjde na více než 127 milionů korun. Od druhé půle září bude už hotová část náměstí u Kateřinské ulice.

Upozorňuje, že kompletní průzkum jeho lidé udělali jen na části náměstí. V té další šli zjednodušeně řečeno jen do hloubky, do které zasahovala výměna inženýrských sítí a dlažby.

"Dostali jsme se tak většinou jen na štěrkové kamenné dláždění tržnice ze zhruba 14. století. Vše starší ve větší hloubce zůstává," říká archeolog.

Další podrobnosti o nálezech na Dolním náměstí se přímo v centru Olomouce k lidem dostanou během dvou či tří týdnů. "Chystáme se na oplocení staveniště namontovat velkou informační tabuli. Bude v češtině i v angličtině," dodává náměstek primátora Jan Holpuch.