Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Archeologové našli další část bratrské školy, kde učil i Komenský

  9:52aktualizováno  9:52
Objev z přerovské lokality Na Marku má pokračování. Základy bratrské školy, ve které učil i Jan Amos Komenský, jsou nejspíš zkompletovány. Archeologové při práci v sousedství prvních nálezů odkryli další části.

Archeolog Zdeněk Schenk ukazuje další část Českobratrské školy, tentokrát severovýchodní nároží, objevenou v přerovské lokalitě Na Marku. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Nejprve odborníci při nedávných pracích v sousedství základů bratrského kostela odkryli i štětovou cestu a zhruba třetinu základů bratrské školy.

"Při výstavbě parkoviště se muselo kopat hlouběji kvůli kanalizaci a objevili jsme další základy bratrské školy. Archeologové jsou nadšení, nečekali to. Což respektujeme, ale dokončit parkoviště je také důležité," uvedl náměstek přerovského primátora Michal Zácha.

Práce na budování parkoviště se kvůli novému nálezu nyní zastavily, ale plochu pro osmnáct aut město dokončit chce. "Je to pro nás důležité, a tak věříme, že se bude co nejdřív pokračovat," dodal Zácha. Odhadl, že nyní odkrývané základy zřejmě budou na povrchu parkovací plochy znázorněné.

Odborníci, kteří mají díky čerstvému vývoji událostí v lokalitě u Tyršova mostu pomyslnou možnost sáhnout si na historii a vidět kompletní základy dvou významných staveb - kostela a školy spojených s duchovním centrem jednoty bratrské - jsou nadšení.

Archeolog Zdeněk Schenk ukazuje další část Českobratrské školy, tentokrát
V přerovské lokalitě Na Marku byla objevena další část Českobratrské školy,

Archeologové objevili další část Českobratrské školy, tentokrát severovýchodní nároží. Kromě toho byly nalezeny i dvě stříbrné mince císaře Leopolda I. z konce 17. století a měděná grešle z roku 1761.

"Navazujeme na nedávné epochální nálezy, které mají nejen nadregionální, ale v jistém směru i evropský význam," poznamenal přerovský archeolog Zdeněk Schenk.

Letní nálezy už jsou zakonzervované a znovu zasypané

V rámci záchranného archeologického průzkumu, který se konal v létě, zachytili odborníci severozápadní nároží školy. Ve čtvrtek se jim podařilo zachytit pokračování severní obvodové zdi a nalézt i severovýchodní nároží.

Přerov a Komenský

Přerovská latinská škola stála na počátku kariéry Jana Amose Komenského. Nejprve tu studoval a v letech 1614 až 1618 se sem vrátil učit. V Přerově se také oženil.

Ve městě pobýval i jeden z mecenášů jednoty bratrské Karel starší ze Žerotína a významný biskup Jan Blahoslav.

Letošní nálezy Objevy v lokalitě Na Marku mají i evropský charakter a odkrývají to nej z duchovního centra jednoty bratrské v Přerově. V létě nalezené základy bratrského kostela a asi třetiny základů školy již odborníci zakonzervovali a překryli, aby nález netrpěl.

O tom, v jaké formě se v budoucnu představí objevy lidem, rozhodne komise složená z památkářů, architekta, archeologů a zástupců města. Místo se má stát dalším magnetem pro turisty.

"Budeme díky tomu prakticky znát rozměry celé budovy tak, jak ji známe z nejstarší veduty z roku 1593 od Jana Willembergera," doplnil Schenk. Odborníci věří, že se jim podaří najít i východní základy obvodové zdi a ohraničení z jižní strany.

Vše, co našli Na Marku v létě, už bylo po zdokumentování ošetřené, zakonzervované, překryté geotextilií a separační vrstvou tak, aby nedošlo k degradaci originálního zdiva z 16. století.

"Nyní je odkrytý navazující výsek východní části budovy školy. V létě jsme odkryli asi jen jednu třetinu přiléhající k renesanční cestě oddělující ji od bratrského sboru. Teď máme obrovskou příležitost pokračovat dál," podotkl Schenk.

Archeologové už další nález nečekali

Archeologové už přitom nedoufali, že něco dalšího najdou. Zjišťovací sonda vedoucí podélně parkovištěm totiž zachytila jen navážky z regulace Bečvy na počátku 20. století.

"Historické zdivo bohužel ne," dodal Schenk. Předpokládali proto, že zbytek základů školy padl za oběť budované přístavbě kina Jas.

O tom, jak bude celá významná lokalita představená lidem, se nyní v Přerově vášnivě debatuje. Rozhodnutí bude na speciálně sestavené komisi.Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

A teď na Sevillu! Olomoučtí fotbalisté si v Evropské lize plní přání

Olomoučtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu v pohárovém utkání proti...

Většina olomouckých fotbalistů si před losem kvalifikace Evropské ligy přála: Sevillu! Až se fanoušci v diskusích...

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Další z rubriky

Mladík obdaroval za ukradené peníze matku a bratra, stíhá je policie

Ilustrační snímek

Hned tři členy rodiny z Přerovska vyšetřují nyní tamní policisté. Mladý zloděj zde ukradl peníze a poté za ně koupil...

Šumperským muzeem textilu provede turisty dávný velkoobchodník Klapperoth

Vizualizace budoucí podoby části chystané expozice nového šumperského muzea...

Proslulá Klapperothova manšestrová manufaktura v Šumperku, ze která je v současnosti ruina, se promění v muzeum...

Firmy kvůli vedru krátí směny, výroba v horku klesá až o desetinu

Mohelnická Hella Autotechnik bude nyní dodávat světlomety k vozům BMW.

Voda, iontové nápoje, nealko pivo či nanuky zdarma. K tomu kratší směny, častější přestávky a někde dokonce i sprchy....

Najdete na iDNES.cz