Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Archeologové našli další část bratrské školy, kde učil i Komenský

  9:52aktualizováno  9:52
Objev z přerovské lokality Na Marku má pokračování. Základy bratrské školy, ve které učil i Jan Amos Komenský, jsou nejspíš zkompletovány. Archeologové při práci v sousedství prvních nálezů odkryli další části.

Archeolog Zdeněk Schenk ukazuje další část Českobratrské školy, tentokrát severovýchodní nároží, objevenou v přerovské lokalitě Na Marku. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Nejprve odborníci při nedávných pracích v sousedství základů bratrského kostela odkryli i štětovou cestu a zhruba třetinu základů bratrské školy.

"Při výstavbě parkoviště se muselo kopat hlouběji kvůli kanalizaci a objevili jsme další základy bratrské školy. Archeologové jsou nadšení, nečekali to. Což respektujeme, ale dokončit parkoviště je také důležité," uvedl náměstek přerovského primátora Michal Zácha.

Práce na budování parkoviště se kvůli novému nálezu nyní zastavily, ale plochu pro osmnáct aut město dokončit chce. "Je to pro nás důležité, a tak věříme, že se bude co nejdřív pokračovat," dodal Zácha. Odhadl, že nyní odkrývané základy zřejmě budou na povrchu parkovací plochy znázorněné.

Odborníci, kteří mají díky čerstvému vývoji událostí v lokalitě u Tyršova mostu pomyslnou možnost sáhnout si na historii a vidět kompletní základy dvou významných staveb - kostela a školy spojených s duchovním centrem jednoty bratrské - jsou nadšení.

Archeolog Zdeněk Schenk ukazuje další část Českobratrské školy, tentokrát
V přerovské lokalitě Na Marku byla objevena další část Českobratrské školy,

Archeologové objevili další část Českobratrské školy, tentokrát severovýchodní nároží. Kromě toho byly nalezeny i dvě stříbrné mince císaře Leopolda I. z konce 17. století a měděná grešle z roku 1761.

"Navazujeme na nedávné epochální nálezy, které mají nejen nadregionální, ale v jistém směru i evropský význam," poznamenal přerovský archeolog Zdeněk Schenk.

Letní nálezy už jsou zakonzervované a znovu zasypané

V rámci záchranného archeologického průzkumu, který se konal v létě, zachytili odborníci severozápadní nároží školy. Ve čtvrtek se jim podařilo zachytit pokračování severní obvodové zdi a nalézt i severovýchodní nároží.

Přerov a Komenský

Přerovská latinská škola stála na počátku kariéry Jana Amose Komenského. Nejprve tu studoval a v letech 1614 až 1618 se sem vrátil učit. V Přerově se také oženil.

Ve městě pobýval i jeden z mecenášů jednoty bratrské Karel starší ze Žerotína a významný biskup Jan Blahoslav.

Letošní nálezy Objevy v lokalitě Na Marku mají i evropský charakter a odkrývají to nej z duchovního centra jednoty bratrské v Přerově. V létě nalezené základy bratrského kostela a asi třetiny základů školy již odborníci zakonzervovali a překryli, aby nález netrpěl.

O tom, v jaké formě se v budoucnu představí objevy lidem, rozhodne komise složená z památkářů, architekta, archeologů a zástupců města. Místo se má stát dalším magnetem pro turisty.

"Budeme díky tomu prakticky znát rozměry celé budovy tak, jak ji známe z nejstarší veduty z roku 1593 od Jana Willembergera," doplnil Schenk. Odborníci věří, že se jim podaří najít i východní základy obvodové zdi a ohraničení z jižní strany.

Vše, co našli Na Marku v létě, už bylo po zdokumentování ošetřené, zakonzervované, překryté geotextilií a separační vrstvou tak, aby nedošlo k degradaci originálního zdiva z 16. století.

"Nyní je odkrytý navazující výsek východní části budovy školy. V létě jsme odkryli asi jen jednu třetinu přiléhající k renesanční cestě oddělující ji od bratrského sboru. Teď máme obrovskou příležitost pokračovat dál," podotkl Schenk.

Archeologové už další nález nečekali

Archeologové už přitom nedoufali, že něco dalšího najdou. Zjišťovací sonda vedoucí podélně parkovištěm totiž zachytila jen navážky z regulace Bečvy na počátku 20. století.

"Historické zdivo bohužel ne," dodal Schenk. Předpokládali proto, že zbytek základů školy padl za oběť budované přístavbě kina Jas.

O tom, jak bude celá významná lokalita představená lidem, se nyní v Přerově vášnivě debatuje. Rozhodnutí bude na speciálně sestavené komisi.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Další z rubriky

Krajská policie odmítla výtky ombudsmanky k zásahu vůči protestu v Lipníku

(Ilustrační snímek)

Vedení policie v Olomouckém kraji si stojí za tím, že listopadový zásah proti demonstrantům na mítinku prezidenta...

Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Chodce v Olomouci znovu ohrožovalo padající zdivo, z domu spadly cihly

Z domu v centru Olomouce spadlo na chodník několik cihel, nikdo z kolemjdoucích...

Z jedné z budov v centru Olomouce ráno spadlo na chodník několik cihel. Místem na jedné z nejrušnějších ulic města...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz