Pohled na část nálezů provázených kamennými konstrukcemi, které archeologové...

Pohled na část nálezů provázených kamennými konstrukcemi, které archeologové odkryli v Seloutkách na Prostějovsku. | foto: Ústav archeologické památkové péče

Parcela pro dům skrývala hroby lidí z doby železné i jejich šperky

  • 8
Čtyři komorové hroby platěnické kultury se spálenými ostatky, náušnice z bronzu nebo náhrdelník složený ze skleněných korálků. Tyto a další vzácné nálezy se nyní podařily archeologům na významném pohřebišti mladší doby bronzové a starší doby železné v Seloutkách na Prostějovsku na parcele pro rodinný dům.

Kromě několika zničených urnových hrobů odborníci z prostějovské pobočky Ústavu archeologické památkové péče odhalili čtyři komorové hroby vybudované z kamenů nalámaných v okolí. Na dně čtvercových komor o délce 2,5 až 3 metry spočívaly desítky poškozených keramických nádob a dříve i milodary z masa, což potvrzovaly zvířecí kosti s přiloženým železným nožem.

Mezi spálenými ostatky pak byly osobní věci zemřelých, jako například spirálovité náušnice z tenkého bronzového drátu, části náhrdelníku složeného ze skleněných korálků, zbytky železných náramků nebo trosky železných harfovitých spon.

Na místa posledního odpočinku archeologové v těchto místech nenarazili poprvé, popelnicové hroby zde odkryli už v roce 2012.

„S funerálními stavbami platěnické kultury starší doby železné, které provází kamenné konstrukce, se setkáváme pouze v severní části Vyškovska a právě na Prostějovsku. To je nepochybně vlastním centrem jejich rozšíření,“ vysvětlil archeolog Pavel Fojtík.

Archeologové narazili i na pozůstatky vykopávek předchůdce

V roce 2012 byla největším objevem archeologů honosně vypravená halštatská hrobka.

„Tento nález se řadí mezi nejvýraznější dosud odkryté hrobové celky platěnické kultury,“ přiblížil tehdejší vedoucí výzkumu Miroslav Šmíd.

V lokalitě archeologové za posledních sto let bádali třikrát. Objevil ji v roce 1923, kdy se stavěla silnice ze Seloutek k nedalekým Domamyslicím, prostějovský učitel a archeolog Antonín Gottwald, který odkryl bohatě vybavený komorový hrob. Experti při nynějším bádání narazili právě i na pozůstatky jeho vykopávek, které probíhaly do roku 1926.

„Další objevy se podařily v roce 2012 při stavbě rodinných domů, v roce 2016 v Domamyslicích a pak až nyní v Seloutkách. Jedná se o velmi zajímavý fenomén, který nepochybně přispěje k poznání Moravy ve starší době železné,“ nastínil Fojtík.