Takto si boj pravěkých lovců s mamutem představoval malíř a ilustrátor Zdeněk Burian.

Takto si boj pravěkých lovců s mamutem představoval malíř a ilustrátor Zdeněk Burian. | foto: repro iDNES.cz

Archeologové po 116 letech znovu hledají lovce mamutů

  • 1
Archeologové znovu kopou v přerovském Předmostí, tedy v místech, kde na konci 19. století nalezli badatelé jedny z nejdůležitějších světových pravěkých nálezů. Velké a unikátní objevy si od místa slibují rovněž nyní.

Po 116 letech se archeologové vrátili na místo, kde v roce 1894 našel Karel Jaroslav Maška slavný hromadný hrob lovců mamutů.

Jeden z nejvýznamnějších a vůbec největších světových paleoantropologických nálezů bohužel skončil na sklonku druhé světové války v plamenech. A to je důvod proč odborníci na místě znovu kopou.

Díky moderní technologii mají totiž velkou šanci objevit další kosterní pozůstatky časně moderních lidí neboli homo sapiens. Takový nález by znamenal nejen milník ve světové archeologii, ale pomohl by navíc částečně zaplnit ztrátu po shořelých nálezech.

"V místě, kde před 116 lety bádal Karel Maška, začalo v poslední době docházet k erozi. Díky ní se na povrch dostávají úlomky přepálených mamutích kostí a pracovních nástrojů. Vůbec netušíme, co je v podzemí ukryté," popisuje Zdeněk Schenk, který má s kolegou Janem Mikulíkem výzkum na starosti.

Nález kostí pravěkých lidí by byl senzací

"Veškerou hlínu, kterou vyjmeme, pak proplavujeme, což je technika, kterou naši předci archeologové nepoužívali. Díky tomu můžeme narazit i na zlomky lidských kostí, což by byla světová senzace," dodává Schenk.

Předmostí je podle Jiřího Svobody z Akademie věd ČR, který na výzkum dohlíží, spolu s Dolními Věstonicemi nejvýznamnější archeologické naleziště nejen u nás, ale v Evropě vůbec.

Podaří se ještě archeologům odkrýt na místě hrobu lovců mamutů další významné nálezy?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 24. listopadu 2010. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 727
Ne
Ne 220

"Věstonice měly ale na rozdíl od Předmostí štěstí v tom, že byly prozkoumány až později a pečlivěji. Zato Předmostí je nyní téměř zničeno ať už těžbou spraše na výrobu cihel, či moderní zástavbou," říká Svoboda.

To, že jsou šance odborníků na odkrytí dalších zajímavých nálezů velké, potvrzují i informace z poloviny sedmdesátých let minulého století. Tehdy v lokalitě prováděl obdobné sondy archeolog Bohuslav Klíma.

Archeologové kopou v místě nálezu hrobu lovců mamutů

"Ten zachytil ještě neporušenou vrstvu z dob lovců mamutů, tedy zhruba 26 tisíc let před naším letopočtem," upozorňuje Zdeněk Schenk. Práce mají archeologové v Předmostí naplánované zatím do konce týdne.

Na stejném místě bádal v roce 1894 právě významný historik Karel Jaroslav Maška, který objevil hromadný hrob dvaceti pravěkých lidí. Ti v Předmostí žili pětadvacet tisíc let před naším letopočtem.

"Odborníci pak zjistili, že jde o samostatný vývojový druh člověka, který dostal označení Homo Predmostensis," vysvětluje Jiří Svoboda z Akademie věd.

Vzácné kosterní nálezy Jaroslava Mašky z konce 19. století, které byly uložené na zámku v Mikulově, však na sklonku druhé světové války zničil obrovský požár založený nacisty.