Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomoucké muzeum při oslavách nabídne umělecký skvost, obraz El Greka

  6:52aktualizováno  6:52
Metropolitní muzeum v New Yorku zapůjčí v červnu olomouckému Arcidiecéznímu muzeu klenot nevyčíslitelné hodnoty - obraz Klanění pastýřů světoznámého malíře El Greka. Dílo, které bude v Česku k vidění vůbec poprvé, Američané poskytnou na oplátku za zapůjčení neméně unikátního Tizianova plátna Apollo a Marsyas.

Obraz Klanění pastýřů od El Greka v červnu přicestuje do Olomouce z Metropolitního muzea v New Yorku. | foto: repro Muzeum umění Olomouc

Arcidiecézní muzeum vystaví El Grekovu zhruba metr a půl vysokou olejomalbu z let 1605 až 1610 v červnu při zahájení oslav desátého výročí svého fungování. Klanění pastýřů, které v Olomouci setrvá tři měsíce, bude největší atrakcí prestižní přehlídky k jubileu.

„Je to pro nás velká čest a současně potvrzení renomé, protože jsme i jedním z nejvýznamnějších světových muzeí vnímáni jako důvěryhodný a významný partner,“ podotkl Michal Soukup, ředitel Muzea umění, jehož součástí je Arcidiecézní muzeum.

Na poměry Česka se Olomouc bude podílet na poli výtvarného umění na výměně roku. Newyorské Metropolitní muzeum jí totiž zapůjčí El Greka na revanš za neméně unikátní obraz Apollo a Marsyas od italského renesančního malíře Tiziana. Toto plátno patří do sbírek olomouckého arcibiskupství a jeho domovem je nedaleký kroměřížský zámek.

Jedno z nejcennějších malířských děl na světě opustilo Kroměříž už v polovině února a od začátku března je vystavené v Met Breuer, nově otevřené budově Metropolitního muzea, kterou navrhl architekt Marcel Breuer.

Do New Yorku arcibiskupství půjčilo i další unikát

Podle moravského metropolity Jana Graubnera olomoucké arcibiskupství svolilo k zápůjčce Tiziana zcela výjimečně.

„Tizianův obraz je dílo světového významu a zájem o jeho zapůjčení má mnoho galerií. Nelze všem vyhovět, protože časté přemísťování by obrazu uškodilo. Zapůjčení do Metropolitního muzea je ovšem výjimečnou událostí. Je to mimo jiné reprezentace naší vlasti a naší péče o kulturní památky a snad také pozvánka pro americké turisty k návštěvě Kroměříže,“ podotkl arcibiskup.

Obraz italského renesančního malíře necestoval do New Yorku sám. Doprovázel jej další unikát z arcibiskupských sbírek - dvojportrét anglického krále Karla I. a jeho manželky Henrietty Marie, jehož autorem je vlámský barokní malíř Anthonis van Dyck.

„Obraz nejtalentovanějšího následovníka Petera Paula Rubense je vystavený ve Frick Collection, muzeu, které vzniklo v bývalé rezidenci průmyslníka, finančníka a patrona umění Henryho Claye Fricka. Význam kroměřížského obrazu dokládá skutečnost, že jej pořadatelé použili na pozvánce,“ upřesnil Soukup.

V rámci oslav jubilea muzeum obmění stálou expozici

Olomoucké Arcidiecézní muzeum přivítalo své první návštěvníky začátkem června 2006. Právě na červen chystá oslavy svého desetiletého jubilea.

„Při této příležitosti se dočká komplexní obměny a doplnění celá stálá expozice, která představuje zhruba tři sta uměleckých skvostů ze státních a církevních sbírek. Zaměříme se na větší tematickou provázanost jednotlivých částí, zvýšení atraktivity instalace a jejího obsahu,“ přiblížil ředitel.

Kvůli náročným úpravám muselo muzeum na týden dočasně uzavřít stálou expozici. V nové podobě ji návštěvníci poprvé uvidí 2. června. El Grekovo Klanění pastýřů bude její součástí do 4. září.
Nejčtenější

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...Nechte nás kopat déle, žádají archeologové na posledním úseku dostavby D1

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

O půl roku navíc požádali Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) archeologové, kteří zkoumají budoucí trasu posledního úseku...

Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Další z rubriky

Sníh střídá déšť s oblevou, lyžování v nížině se kvůli počasí prodraží

Ilustrační snímek

Z udržování sněhových podmínek v lyžařských střediscích se s neustálými výkyvy počasí stal spíše boj, než rutinní...

VIDEO: Muž na ulici v Přerově osahával ženu, při pátrání pomohli lidé

Policie hledá muže, který v Přerově na ulici osahával ženu

Důležité informace od lidí pomohly přerovským policistům při pátrání po muži, který na konci prosince v jedné z tamních...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Najdete na iDNES.cz