Devítipodlažní přerovský "hotel" Strojař. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Armáda chce za hotel Strojař 62 milionů. Přerovští se bojí ghetta

  • 2
Sumu ve výši 62 milionů korun požaduje ministerstvo obrany od případného zájemce o koupi hotelu Strojař v Přerově. Obyvatele i vedení Přerova straší představa, že by se do někdejší ubytovny pro zaměstnance strojíren mohli po odkupu nastěhovat sociálně slabí.

Po odstěhování vrtulníkové základny z blízkého letiště v Bochoři už armáda pro ubytovnu nemá využití.

Město, které se bojí  založení nového ghetta prakticky v centru města, objekt stále může získat. Avšak pouze v případě, že o jeho koupi nebude mít zájem nikdo jiný.

Požadovanou částku totiž nenabídne.

Mimo jiné i proto, že kdysi budovu odkoupilo za méně než třetinu této částky a pak s armádou směnilo za jiné budovy.

Minimální kupní cena je v prvním kole výběrového řízení stanovena na 62 152 600 korun. Termín podávání nabídek končí 6. ledna dopoledne a zájemci musí složit stotisícovou kauci.

Že by byl sedmipodlažní objekt postavený v 70. letech minulého století původně pro potřeby místních strojíren prodán už v prvním kole, však není příliš pravděpodobné. Nasvědčuje tomu například zájem o prohlídku, která se uskutečnila 10. prosince.

"Přišli dva lidé a jeden zástupce města," nastínil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Tomu, kdo bude chtít ubytovnu opravdu koupit, se navíc vyčkávací taktika může výrazně vyplatit. Ušetřil by tak miliony korun. "V druhém kole obvykle jdeme s minimální částkou o deset až patnáct procent dolů," nastínil Pejšek.

Ubytovna Strojař

Sedmipodlažní budova s téměř 370 místy byla postavena v 70. letech minulého století, původně kvůli potřebě ubytovat zaměstnance místních strojíren. Po jejich krachu v devadesátých letech ho za 18 milionů korun v konkurzu odkoupilo město a následně směnilo s armádou za budovu bývalé vojenské správy na náměstí T. G. Masaryka a sociální ubytovnu v Bayerově ulici. Minimální kupní cena v prvním kole výběrového řízení je 62 152 600 korun, zájemce musí dopředu složit stotisícovou kauci. Termín pro podání nabídek končí 6. ledna.

Při koupi ve druhém kole by tak nový majitel ušetřil zhruba šest až deset milionů korun a částka by v dalších kolech nadále klesala. V některých případech tak u prodávaných armádních nemovitostí, o něž nebyl zájem, nakonec požadovaná částka spadla na méně než polovinu.

Obrana chce adekvátní částku

Přerovská radnice ministerstvu už dříve nabídla odkoupit Strojaře za 18 milionů korun, za které ho před lety po krachu strojíren sama získala, ovšem následně ho s armádou směnila za jiné budovy.

"Částku požadovanou v prvním kole výběrového řízení nenabídneme, protože to nebylo projednáno a nemáme ji ani vyčleněnou v už schváleném rozpočtu na příští rok. Navíc se nám zdá opravdu hodně vysoká," nastínil náměstek přerovského primátora Michal Zácha.

Ministerstvo se hájí tím, že jiný postup není možný. Město má navíc podle něj stále možnost budovu Strojaře získat i mimo výběrové řízení.

"Pokud se v prvním kole výběrového řízení nikdo nepřihlásí, může se samozřejmě město před vyhlášením druhého či kteréhokoliv dalšího kola ozvat, předložit nabídku a ministerstvo to může prodat přímo. Samozřejmě ale musí být nabídnutá částka adekvátní," shrnul Pejšek. To se zástupcům města nelíbí.

"My jsme poslali už několik dopisů jak ministrovi, tak nyní chystáme i dopis premiérovi. Když jsme před lety Strojař směnili, bylo to i za účelem podpory armády v regionu, aby vojáci měli kde bydlet. Proto bychom teď po ministerstvu chtěli, aby s námi o tom jednalo. Ten postup nám vzhledem k minulosti nepřijde úplně spravedlivý," řekl Zácha.

Náklady? Sedm milionů ročně

"Pokud bychom měli možnost Strojař získat za rozumnou částku, město samozřejmě bude chtít zabojovat. Ovšem je to i na rozhodnutí zastupitelstva. Další vývoj si samozřejmě budeme hlídat stejně jako to, jak se požadovaná částka změní. Přeci jen jde o důležitou budovu na strategickém místě blízko centra a hrozba proměny v sociální ubytovnu tady stále je, alespoň dokud budou platit stávající zákony," dodal.

Z proměny Strojaře v podobnou ubytovnu má strach řada obyvatel Přerova i vedení města.

"Přerované mají strach, že se z tohoto zařízení stane ubytovna pro sociálně slabé občany a že kumulace těchto lidí v samotném středu města s sebou přinese problémy," řekl už dříve primátor Jiří Lajtoch s tím, že se po městě už dokonce začala šířit fáma o tom, že vznik ubytovny je jistou věcí a město tomu dalo zelenou.

Faktem je, že kupec musí splnit jen dvě podmínky – prokázat bezdlužnost a čistý trestní rejstřík. Žádná další omezení, například v podobě toho, co může, či nemůže v objektu vzniknout, nastavena nejsou.

Ministerstvo se Strojaře zbavuje kvůli vysokým nákladům na údržbu a minimálnímu využití ze strany vojáků. "Provozní náklady byly sedm milionů korun ročně. Obsazenost přitom byla v době před odsunem vrtulníkové základny pět až deset procent, nyní je nulová," shrnul Pejšek.