Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šternberské vojenské opravny už patří nové firmě, ta je chce rozšířit

  13:40aktualizováno  13:40
Vojenské opravárenství a vojenská výroba, která má ve Šternberku tradici, zůstanou zachovány. Po státních vojenských opravnách VOP CZ převzala závod firma Excalibur Army. Ta vyhrála tendr a už i podepsala kupní smlouvu. Státu za areál zaplatila 152 milionů korun a chce provoz rozšířit.

Dílny šternberského vojenského opravárenského podniku. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Jeden z největších zaměstnavatelů na Šternbersku, někdejší podnik VOP Šternberk, který byl začleněn do skupiny VOP CZ, musel skončit. Armáda pro něj neměla dost zakázek. Přitom zde pracovaly stovky lidí. Teď je šance, že práce alespoň pro část z nich zase bude.

"Naším cílem je ve Šternberku nejen udržet, ale i rozšířit výrobu," uvedl mluvčí Excalibur Army Lukáš Novotný. Firma měla v areálu už delší dobu pronajatu část výrobních prostor, kde postupně zaměstnala přes 130 lidí někdejšího VOP Šternberk. Teď může výrobu dál rozvíjet.

"Chceme postupně rozšiřovat kolektiv zaměstnanců o kvalifikované dělnické profese. V dohledné době pravděpodobně vytvoříme několik desítek dalších pracovních míst," nastínil Novotný.

Město nového majitele vítá. "Je to pozitivní a jistý krok do budoucna, jak v oblasti zaměstnanosti, tak i v přínosu pro rozvoj celého regionu," řekl ke změně vlastníka starosta Šternberka Stanislav Orság. Podnik je podle něj desítky let součástí života města i regionu.

"Byl nejen důležitým zaměstnavatelem, ale i partnerem města a desítek dalších šternberských organizací. Doufám, že nadcházející období ukáže, že to byl pro naše město i celý region krok správným směrem," věří Orság.

Excalibur Army už měl část areálu pronajatou

Společnost Excalibur Army ve výběrovém řízení nabídla vyšší kupní cenu a porazila jediného konkurenta - firmu STV Group. Za koupi celého šternberského závodu vojenských opraven zaplatila 152 milionů korun.

Excalibur Army

Firma vznikla v roce 1995 jako obchodní společnost zabývající se obchodem s vojenskou technikou a materiálem. Od roku 2000 rozšířila svou činnost o prodej speciálních náhradních dílů pro vojenskou kolovou a pásovou techniku a nákladní automobily. Od roku 2005 navíc vlastní areál bývalého vojenského opravárenského podniku v Přelouči, kde otevřela opravárenskou dílnu s lakovnou pro vojenskou techniku. Společnost se neustále rozšiřuje a modernizuje vojenskou techniku. Svou výrobu rozšířila i do Šternberka, kde nyní koupila tamní vojenské opravny.

"Jsem rád, že se varianta prodeje celého areálu ukázala jako reálná a úspěšná," sdělil generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita.

Excalibur Army rozjela už dříve výrobu ve Šternberku v prostorách pronajatých od státu. Firma, která má pobočky v několika místech republiky, připravovala růst také ve Šternberku. Jenže narážela na ještě nedořešenou budoucnost areálu.

"Podařilo se nám rozjet výrobu v pronajatých halách a zaměstnat řadu bývalých pracovníků vojenského opravárenského podniku. Další rozvoj ale brzdilo majetkové uspořádání," uvedl mluvčí Excalibur Army Lukáš Novotný.

V možnostech firmy podle něj bylo přivést do města i více zakázek. To by ovšem v pronajatých prostorách podle něj nešlo. Proto se společnost rozhodla ucházet se v tendru o koupi celého komplexu.

Zbylí zaměstnanci VOP dostali několikaměsíční odstupné

Zaměstnanci VOP Šternberk dostávali postupně výpovědi, protože prodej se měl uskutečnit bez nich. Šlo o ty, kteří nepřešli do Excaliburu. Nabídku "véopéčka", aby někteří z propouštěných pracovníků jen přešli do výroby v Šenově na Novojičínsku, lidé nevyužili.

Poslední část z někdejších téměř 350 zaměstnanců zůstala pracovat ve šternberské části VOP CZ na civilní části státních zakázek nebo se starala o chod areálu a dostala výpovědi letos. Ti nyní chtějí navázat kontakt s novým majitelem.

"Já bych se chtěl v každém případě vrátit. Pokud mě vezmou, tak nebudu váhat," řekl dlouholetý zaměstnanec, který si nepřál zveřejnit své jméno. Propuštění pracovníci šternberského závodu VOP CZ dostali odstupné od tří do pěti měsíčních platů.

"Je o ně postaráno v průměru do konce července," uvedl ředitel VOP CZ Adolf Veřmiřovský. Více než třetinu zaměstnanců VOP Šternberk už loni zaměstnal Excalibur Army v pronajatých prostorách. S nimi rychle rozjel výrobu dílů pro pozemní techniku a také opravy motorů.Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

A teď na Sevillu! Olomoučtí fotbalisté si v Evropské lize plní přání

Olomoučtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu v pohárovém utkání proti...

Většina olomouckých fotbalistů si před losem kvalifikace Evropské ligy přála: Sevillu! Až se fanoušci v diskusích...

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Další z rubriky

VIDEO: Na Prostějovsku shořela hala plná slámy, škoda jde do milionů

Při velkém požáru shořela v obci Protivanov plná hala slámy. Plameny poničily i...

Na Prostějovsku v noci shořela hala plná slámy. Požár zdolávalo devět jednotek hasičů ze dvou krajů. Plameny poničily i...

Olomouc zvažuje postavit na kraji města parkovací dům pro dvě stovky aut

Vizualizace vzhledu zvažovaného parkovacího domu v olomoucké čtvrti Nové Sady u...

Olomoucká radnice se začala vážně zabývat myšlenkou postavit na okraji města několikapatrový parkovací dům. Ten by přes...

Cukrovce navzdory. Klání světových siláků v Přerově ovládl domácí Tkadlčík

V Přerově se utkali siláci v klání World's Ultimate Strongman Championship do...

Davy diváků sledovaly o uplynulém víkendu v přerovském parku Michalov klání nejsilnějších mužů World‘s Ultimate...

Najdete na iDNES.cz