Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šternberské vojenské opravny už patří nové firmě, ta je chce rozšířit

  13:40aktualizováno  13:40
Vojenské opravárenství a vojenská výroba, která má ve Šternberku tradici, zůstanou zachovány. Po státních vojenských opravnách VOP CZ převzala závod firma Excalibur Army. Ta vyhrála tendr a už i podepsala kupní smlouvu. Státu za areál zaplatila 152 milionů korun a chce provoz rozšířit.

Dílny šternberského vojenského opravárenského podniku. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Jeden z největších zaměstnavatelů na Šternbersku, někdejší podnik VOP Šternberk, který byl začleněn do skupiny VOP CZ, musel skončit. Armáda pro něj neměla dost zakázek. Přitom zde pracovaly stovky lidí. Teď je šance, že práce alespoň pro část z nich zase bude.

"Naším cílem je ve Šternberku nejen udržet, ale i rozšířit výrobu," uvedl mluvčí Excalibur Army Lukáš Novotný. Firma měla v areálu už delší dobu pronajatu část výrobních prostor, kde postupně zaměstnala přes 130 lidí někdejšího VOP Šternberk. Teď může výrobu dál rozvíjet.

"Chceme postupně rozšiřovat kolektiv zaměstnanců o kvalifikované dělnické profese. V dohledné době pravděpodobně vytvoříme několik desítek dalších pracovních míst," nastínil Novotný.

Město nového majitele vítá. "Je to pozitivní a jistý krok do budoucna, jak v oblasti zaměstnanosti, tak i v přínosu pro rozvoj celého regionu," řekl ke změně vlastníka starosta Šternberka Stanislav Orság. Podnik je podle něj desítky let součástí života města i regionu.

"Byl nejen důležitým zaměstnavatelem, ale i partnerem města a desítek dalších šternberských organizací. Doufám, že nadcházející období ukáže, že to byl pro naše město i celý region krok správným směrem," věří Orság.

Excalibur Army už měl část areálu pronajatou

Společnost Excalibur Army ve výběrovém řízení nabídla vyšší kupní cenu a porazila jediného konkurenta - firmu STV Group. Za koupi celého šternberského závodu vojenských opraven zaplatila 152 milionů korun.

Excalibur Army

Firma vznikla v roce 1995 jako obchodní společnost zabývající se obchodem s vojenskou technikou a materiálem. Od roku 2000 rozšířila svou činnost o prodej speciálních náhradních dílů pro vojenskou kolovou a pásovou techniku a nákladní automobily. Od roku 2005 navíc vlastní areál bývalého vojenského opravárenského podniku v Přelouči, kde otevřela opravárenskou dílnu s lakovnou pro vojenskou techniku. Společnost se neustále rozšiřuje a modernizuje vojenskou techniku. Svou výrobu rozšířila i do Šternberka, kde nyní koupila tamní vojenské opravny.

"Jsem rád, že se varianta prodeje celého areálu ukázala jako reálná a úspěšná," sdělil generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita.

Excalibur Army rozjela už dříve výrobu ve Šternberku v prostorách pronajatých od státu. Firma, která má pobočky v několika místech republiky, připravovala růst také ve Šternberku. Jenže narážela na ještě nedořešenou budoucnost areálu.

"Podařilo se nám rozjet výrobu v pronajatých halách a zaměstnat řadu bývalých pracovníků vojenského opravárenského podniku. Další rozvoj ale brzdilo majetkové uspořádání," uvedl mluvčí Excalibur Army Lukáš Novotný.

V možnostech firmy podle něj bylo přivést do města i více zakázek. To by ovšem v pronajatých prostorách podle něj nešlo. Proto se společnost rozhodla ucházet se v tendru o koupi celého komplexu.

Zbylí zaměstnanci VOP dostali několikaměsíční odstupné

Zaměstnanci VOP Šternberk dostávali postupně výpovědi, protože prodej se měl uskutečnit bez nich. Šlo o ty, kteří nepřešli do Excaliburu. Nabídku "véopéčka", aby někteří z propouštěných pracovníků jen přešli do výroby v Šenově na Novojičínsku, lidé nevyužili.

Poslední část z někdejších téměř 350 zaměstnanců zůstala pracovat ve šternberské části VOP CZ na civilní části státních zakázek nebo se starala o chod areálu a dostala výpovědi letos. Ti nyní chtějí navázat kontakt s novým majitelem.

"Já bych se chtěl v každém případě vrátit. Pokud mě vezmou, tak nebudu váhat," řekl dlouholetý zaměstnanec, který si nepřál zveřejnit své jméno. Propuštění pracovníci šternberského závodu VOP CZ dostali odstupné od tří do pěti měsíčních platů.

"Je o ně postaráno v průměru do konce července," uvedl ředitel VOP CZ Adolf Veřmiřovský. Více než třetinu zaměstnanců VOP Šternberk už loni zaměstnal Excalibur Army v pronajatých prostorách. S nimi rychle rozjel výrobu dílů pro pozemní techniku a také opravy motorů.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Já a betonář? Tomu se jen usmívám, netrápí se Venera svou pověstí

Olomoucký trenér Zdeněk Venera během čtvrtfinále s Plzní.

Zatím jako jediný v extraligové historii provedl tým z předkola až do finále. „I když jsme neměli v týmu hráče typu...

Další z rubriky

Kamenný kříž ukrýval schránku s rukopisy i stokorunou z padesátých let

Schránka tvořená skleněnou nádobou s odkazem předků nalezená v těle kamenného...

Nečekaný nález učinili dělníci, kteří ve Velké Bystřici na Olomoucku restaurují kamenný kříž z druhé poloviny 19....

Kontroverzní přístavba muzea má v centru Olomouce stát do šesti let

Vizualizace plánované lehce pozměněné podoby Středoevropského fóra jak ji pro...

Otázka, jež roky rozděluje Olomoučany, je vyřešená. Jak zjistila MF DNES, je již rozhodnuto o podobě plánované...

Firma Olomouce pro správu sportovišť stadion nezvládne, údržbu bude platit

JMÉNO PO MECENÁŠI. Jméno nese po svém zakladateli a mecenáši olomoucké kopané...

Olomoucká radnice si koupila za 145 milionů korun a balík akcií Andrův stadion, vlastními silami se o něj však nedokáže...

Najdete na iDNES.cz