Larva dosud neznámého druhu drobnělky, který objevili na Borneu badatelé z olomoucké Univerzity Palackého. | foto: Univerzita Palackého/P. Kočárek

Badatelé z olomoucké univerzity objevili nové druhy hmyzu i rostlinu

  • 1
Hned s několika "úlovky" se vrátila výprava olomoucké Univerzity Palackého z expedice do tropických pralesů na Borneu. Badatelé objevili dosud nepopsané druhy, kromě hmyzu našli i neznámou rostlinu. Nyní je čeká doslova mravenčí práce při jejich popisu.

Bystrým očím studentů a pedagogů Univerzity Palackého, kteří na Borneo vyrazili společně s kolegy z ostravské univerzity, v bornejském národním parku Ulu Temburong neunikl nový druh strašilky, bedlobytky či drobnělky.

A právě nález tohoto drobného bezobratlého živočicha podobného termitům je doslova senzací. Na světě totiž odborníci zatím zdokumentovali pouze 39 druhů tohoto hmyzu, z Bornea dosud žádný znám nebyl.

"Již nyní bezpečně víme, že se jedná o nový druh. Pro entomologa je takový nález srovnatelný minimálně s objevem zcela nového druhu primáta nebo velké kočkovité šelmy. Něco takového se nestává. Nyní můžeme dál zkoumat vývoj tohoto druhu," uvedl odborný asistent Katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty UP Tomáš Kuras.

Objevy udělali studenti, nebyly hlavním cílem výpravy

Podle něj je na celé výpravě unikátní i další věc. Objevy, které mohou zahýbat odborným světem, udělali studenti.

"Na takové expedice se obyčejně studenti nevydávají, stojí totiž hodně peněz. Nám se to podařilo zaplatit díky projektu Evropské unie. Primárně jsme na Borneo jeli zkoušet terénní experimenty a zkoumat ekologické problémy. Objevy jsou tak jakýmsi bezděčným bonusem," vysvětluje Kuras.

A hmyz opravdu nacházeli na nečekaných místech. Zatímco dosud popsané druhy strašilky žijí na listech, které okusují, nově nalezení jedinci překvapivě sídlili na zemi v tlejícím listí.

Objevy badatelů z Olomouce

"To je u této skupiny velmi výjimečné, takřka bizarní. Je to, jako kdyby někdo našel denního motýla, který se živí výhradně sáním krve," přirovnal unikátnost objevu Kuras.

Badatele čeká s objevy ještě spousta práce, může trvat i roky

Kromě entomologů navíc slavili úspěch i botanikové. I jim se totiž podařilo najít neznámý druh.

"Mezi bylinami jsme pravděpodobně našli další vědecky nepopsaný druh. Jeho přesné určení ale nebude tak jednoduché, budeme muset udělat rozsáhlejší studii celého rodu v jihovýchodní Asii," uvedl botanik Martin Dančák, který na podzim na stejném místě nalezl jinou rostlinu. I její objev byl dílem náhody, Dančák totiž upadl na zem těsně vedle ní (více čtěte zde).

Práce badatelů nyní nekončí. "Čeká nás mravenčí práce při prohledávání světových herbářů a nutný bude i terénní výzkum lokalit, kde se nacházejí příbuzné druhy," doplnil botanik. Studenti navíc musejí jednotlivé druhy blíže popsat.

"Může to trvat čtvrt roku nebo i pět let," doplnil Kuras. Výsledky budou vědci a studenti postupně publikovat v odborném tisku.