Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vojáci z Hranic cvičí do Afghánistánu, za sebou mají i útok na kolonu

  17:01aktualizováno  17:01
Vojenská kolona přijíždí na jednání s velitelem afghánské policie a zaujímá kruhovou obranu. Když se však chystá k odjezdu, přichází ostřelování minomety a poté i střelba nepřátel. Dva vojáci jsou těžce zraněni. I tak vypadá příprava další skupiny českých vojáků, která na podzim zamíří do Afghánistánu.

Vojáci si v rámci cvičení Ebonite Javelin vyzkoušeli mimo jiné jízdu na kontrolní stanoviště dle všech taktických zásad. Obrněnou techniku simulují Tatry 810. | foto: Radek Hampl, Armáda ČR

Klíčovou spojeneckou základnu Bagrám bude od října ochraňovat už 5. strážní rota, která je složená především z příslušníků 71. mechanizovaného praporu z Hranic. Vojáci v těchto dnech společné se svými slovenskými kolegy absolvují cvičení Ebonit Javelin 15, a to ve výcvikovém prostoru Libavá.

V rámci cvičení se odehrávají různé scénáře simulující situace, které je mohou v Afghánistánu potkat. A jedním z nich je právě i napadení během jednání s velitelem policie na jednom z kontrolních stanovišť.

Na setkání vyráží po nezbytném rozplánování akce kolona šesti Tater 810, které imitují těžkou obrněnou techniku používanou při skutečném nasazení, a jejich řidiči si testují dovednosti získané na speciálním školení. Cílem je agresivní styl jízdy, který má koloně získat respekt a zároveň minimalizovat možnost jejího napadení.

„Tento způsob jízdy vyžaduje od řidičů dokonalou souhru a naprosté soustředění. Musíme prudce akcelerovat i brzdit, nenadále měnit směr jízdy a současně udržovat rozestupy v desítkách centimetrů,“ nastínil jeden z řidičů Roman Polívka.

„Nové taktické postupy navíc vyžadují, aby i další vozy kolony viděly dopředu. Nemůžeme tedy jezdit za sebou, ale s bočním odstupem, aby velitel viděl před vůz jedoucí před ním,“ dodal.

Zranění vojáci se musí chovat jako kdyby vše bylo skutečné

Po příjezdu na místo kolona zaujímá kruhovou obranu a střelci pozorují své palebné sektory pro případ napadení. Zároveň se do okolí vydávají pátrači.

„Teprve v této fázi, když zjistíme, že je okolí kontrolního stanoviště bezpečné, sesedá důstojník, který jde na jednání. Doprovází jej tlumočník a také osobní strážci. Jednání musí být rychlé, jednotka se na místě nemůže dlouho zdržovat. Každé prodlení dává šanci nepříteli reagovat na naši přítomnost,“ přiblížil postup velitel celé 5. strážní roty Radek Šoman.

Vojáci čelili na cvičení útoku

Což se také stane. Na odchodu náhle mezi vojáky dopadají minometné „střely“ nepřátel podporované střelbou z ručních zbraní. Vojáci opětují palbu, současně se však ukazuje, že dva z nich byli těžce zraněni. Zatímco jim zdravotníci poskytují první pomoc, ostatní je palbou kryjí.

„Chceme výcvik opravdu přiblížit realitě, proto zraněné maskujeme a také po vojácích vyžadujeme reakci jako při velmi bolestivém zranění, či naopak úplnou bezvládnost,“ popsal zdravotní instruktor Břetislav Veselý.

Tvůrci cvičení upravují scénáře podle změn taktiky povstalců

Protože není možné spolehnout se na leteckou podporu, musí být ošetření co nejrychlejší, aby jednotka mohla opustit ohrožený prostor.

„Kluci do toho dávají všechno, jako by to bylo doopravdy. Vědí, že na misi se budou muset spolehnout jen sami na sebe a podle toho k výcviku také přistupují. Nemohu jim nic vytknout,“ hodnotí výkon vojáků velitel Šoman.

„Výcvik maximálně přibližujeme realitě. Neustále rovněž sbíráme poznatky těch, kteří se z Afghánistánu vrátili, a přizpůsobujeme taktiku změněným postupům povstalců,“ doplnil Přemysl Štěpánek, řídící celého cvičení Ebonite Javelin. To pokračuje na Libavé až do pátku.

Základna Bagrám, kterou budou vojáci z Hranic střežit, leží asi čtyřicet kilometrů severně od Kábulu v provincii Parván a patří mezi nejdůležitější spojenecké základny především kvůli letišti se dvěma drahami, kde mohou přistávat i největší zásobovací letadla. Je proto klíčovým střediskem pro celou logistickou podporu mise ISAF a sídlí zde i jedno z velitelství.
Nejčtenější

Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....Olomouc - Ostrava 1:0, dva vyloučení, souboj nováčků rozhodl Plšek

Momentka ze zápasu Sigmy Olomouc a Baníku Ostrava.

V bitvě nováčků ve fotbalové lize triumfovala Olomouc, v utkání 25. kola porazila ostravský Baník krásným gólem Plška...

StoletíDNES: Obnovený olomoucký orloj podle sovětského vzoru

Poznáte místo?

Letos prožíváme mimořádné výročí - sto let od vzniku samostatného československého státu. V rámci projektu...

To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Další z rubriky

Třída pro předškoláky nesehnala děti, nahradí ji školka pro znevýhodněné

(Ilustrační snímek)

Jediná přípravná třída pro předškoláky v jesenickém okrese končí, v září už znovu neotevře. Rozhodlo o tom vedení...

Operátorka placené seznamky protahovala hovor lží, stíhají ji za podvod

(Ilustrační snímek)

Na použití nekalých praktik může doplatit operátorka placené seznamky, na kterou zatelefonoval muž z Přerova. Protože...

Kalamita po větrné smršti urychlila rozšíření přírodní rezervace Rabštejn

Vyhlídka z Rabštejna směrem  k turistické chatě a Hrubému Jeseníku.

Plocha přírodní rezervace Rabštejn v Jeseníkách by se měla rozrůst z dvaceti na zhruba 60 hektarů. Po dvou letech...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz