Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vojáci z Hranic cvičí do Afghánistánu, za sebou mají i útok na kolonu

  17:01aktualizováno  17:01
Vojenská kolona přijíždí na jednání s velitelem afghánské policie a zaujímá kruhovou obranu. Když se však chystá k odjezdu, přichází ostřelování minomety a poté i střelba nepřátel. Dva vojáci jsou těžce zraněni. I tak vypadá příprava další skupiny českých vojáků, která na podzim zamíří do Afghánistánu.

Vojáci si v rámci cvičení Ebonite Javelin vyzkoušeli mimo jiné jízdu na kontrolní stanoviště dle všech taktických zásad. Obrněnou techniku simulují Tatry 810. | foto: Radek Hampl, Armáda ČR

Klíčovou spojeneckou základnu Bagrám bude od října ochraňovat už 5. strážní rota, která je složená především z příslušníků 71. mechanizovaného praporu z Hranic. Vojáci v těchto dnech společné se svými slovenskými kolegy absolvují cvičení Ebonit Javelin 15, a to ve výcvikovém prostoru Libavá.

V rámci cvičení se odehrávají různé scénáře simulující situace, které je mohou v Afghánistánu potkat. A jedním z nich je právě i napadení během jednání s velitelem policie na jednom z kontrolních stanovišť.

Na setkání vyráží po nezbytném rozplánování akce kolona šesti Tater 810, které imitují těžkou obrněnou techniku používanou při skutečném nasazení, a jejich řidiči si testují dovednosti získané na speciálním školení. Cílem je agresivní styl jízdy, který má koloně získat respekt a zároveň minimalizovat možnost jejího napadení.

„Tento způsob jízdy vyžaduje od řidičů dokonalou souhru a naprosté soustředění. Musíme prudce akcelerovat i brzdit, nenadále měnit směr jízdy a současně udržovat rozestupy v desítkách centimetrů,“ nastínil jeden z řidičů Roman Polívka.

„Nové taktické postupy navíc vyžadují, aby i další vozy kolony viděly dopředu. Nemůžeme tedy jezdit za sebou, ale s bočním odstupem, aby velitel viděl před vůz jedoucí před ním,“ dodal.

Zranění vojáci se musí chovat jako kdyby vše bylo skutečné

Po příjezdu na místo kolona zaujímá kruhovou obranu a střelci pozorují své palebné sektory pro případ napadení. Zároveň se do okolí vydávají pátrači.

„Teprve v této fázi, když zjistíme, že je okolí kontrolního stanoviště bezpečné, sesedá důstojník, který jde na jednání. Doprovází jej tlumočník a také osobní strážci. Jednání musí být rychlé, jednotka se na místě nemůže dlouho zdržovat. Každé prodlení dává šanci nepříteli reagovat na naši přítomnost,“ přiblížil postup velitel celé 5. strážní roty Radek Šoman.

Vojáci čelili na cvičení útoku

Což se také stane. Na odchodu náhle mezi vojáky dopadají minometné „střely“ nepřátel podporované střelbou z ručních zbraní. Vojáci opětují palbu, současně se však ukazuje, že dva z nich byli těžce zraněni. Zatímco jim zdravotníci poskytují první pomoc, ostatní je palbou kryjí.

„Chceme výcvik opravdu přiblížit realitě, proto zraněné maskujeme a také po vojácích vyžadujeme reakci jako při velmi bolestivém zranění, či naopak úplnou bezvládnost,“ popsal zdravotní instruktor Břetislav Veselý.

Tvůrci cvičení upravují scénáře podle změn taktiky povstalců

Protože není možné spolehnout se na leteckou podporu, musí být ošetření co nejrychlejší, aby jednotka mohla opustit ohrožený prostor.

„Kluci do toho dávají všechno, jako by to bylo doopravdy. Vědí, že na misi se budou muset spolehnout jen sami na sebe a podle toho k výcviku také přistupují. Nemohu jim nic vytknout,“ hodnotí výkon vojáků velitel Šoman.

„Výcvik maximálně přibližujeme realitě. Neustále rovněž sbíráme poznatky těch, kteří se z Afghánistánu vrátili, a přizpůsobujeme taktiku změněným postupům povstalců,“ doplnil Přemysl Štěpánek, řídící celého cvičení Ebonite Javelin. To pokračuje na Libavé až do pátku.

Základna Bagrám, kterou budou vojáci z Hranic střežit, leží asi čtyřicet kilometrů severně od Kábulu v provincii Parván a patří mezi nejdůležitější spojenecké základny především kvůli letišti se dvěma drahami, kde mohou přistávat i největší zásobovací letadla. Je proto klíčovým střediskem pro celou logistickou podporu mise ISAF a sídlí zde i jedno z velitelství.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Dům poničený výbuchem bude potřeba strhnout, rozhodl statik

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku, který v sobotu poškodila exploze, je nutné strhnout. Rozhodl o tom statik....

Není v tom háček, ale chceme na radnici změnu hájí byznysmen dary stranám

Předseda představenstva developerské společnosti Manthellan a vlivný podnikatel...

Minulý týden se postaral o velký rozruch, když oznámil, že jeho firma poslala finanční dary osmi prostějovským...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Najdete na iDNES.cz