Bagrování dna Plumlovské přehrady.

Bagrování dna Plumlovské přehrady. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Bagry se kvůli sinicím přesunou z Plumlovské přehrady do rybníka

  • 0
Ačkoliv na známé Plumlovské přehradě u Prostějova se zdlouhavé bagrování nánosů bahna ze dna chýlí ke konci, těžké stroje a nákladní auta odsud ani poté nezmizí. Během nejbližších dní totiž Povodní Moravy začne stejným způsobem čistit dno nedalekého Podhradského rybníka.

Vybagrování rybníka, který leží nad přehradou, podle expertů zajistí, že ze zdejší vody zmizí jedovaté sinice, které z rekreační lokality v posledních letech vyhnaly turisty.

Co ukázaly rozbory bahna

Sedimenty z přehrady zkoumal tým Botanického ústavu Akademie věd ČR, z výsledků vyplývá, že je v nich minimum sinic a potravy pro ně. Ve zvodnělé části přehrady jsou hodnoty mírně nadlimitní.

Experti zároveň doporučují, aby Povodí Moravy u přítoku vysadilo takové porosty, které budou přitékající vodu přirozeně čistit.

„Z analýzy také vyplývá, že nádrži výrazně pomohlo samotné vypuštění, letnění. Proto očekáváme, že další rok a půl bez vody Plumlovu pomůže k ještě lepší kondici,“ míní mluvčí Povodí Moravy.

Mluvčí Povodí Moravy Veronika Hrdá potvrdila, že výběrové řízení na firmu, která Podhradský rybník vyčistí, je u konce. "Nyní čekáme už jen na vyjádření ministerstva o přidělení dotace a můžeme se začít s firmou domlouvat na předání staveniště," uvedla. Vše odhaduje asi na dva týdny.

Podhradský rybník vybagruje brněnská společnost D. I. S., která se mimo jiné zabývá protipovodňovými hrázemi a čištěním říčních koryt. Za sebou má například stavbu poldru Žichlínek, který před stoletou vodou chrání Olomouc, Litovel a obce v okolí.

Za odtěžení bahna z Podhradského rybníka firma dostane 23,1 milionu korun, což je o 7 milionů méně, než Povodí původně předpokládalo. "Teď se nám stává docela často, že se cena snižuje. Stavební firmy se totiž perou o zakázky," podotkla Hrdá.

Celý plán oceňují ekologové. "Odtěžení sedimentů z přehrady a rybníka je pouze prvním krokem k čisté nádrži. Úspěch bude záviset také na kanalizaci v obcích nad přehradou, revitalizaci okolní krajiny a protierozních opatření," popsal biologický dozor nad čištěním přehrady Petr Loyka.

Voda bude jako v roce 1932, ale bez čističek nevydrží

Práce na Podhradském rybníku, pokud bude příznivé počasí, skončí ještě letos. Auta odvezou 60 tisíc kubíků bahna z hloubky až půl metru. Povodí opraví i výpustný objekt, loviště a kádiště.

"Obnovíme také hlavní a vedlejší odvodňovací příkopy," uvedl ředitel závodu Horní Morava David Fína. Bahno skončí na bývalé skládce v Plumlově, část město využije na rekultivaci této skládky a terénní úpravy.