Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hodinky tikají rychleji, říká muž s HIV. Ztratil práci u policie i byt

  12:33aktualizováno  12:33
Lékaři mu před třemi lety sdělili, že je HIV pozitivní. Záhy kvůli tomu přišel o práci u policie i služební byt a také o sny mít vlastní rodinu. Teď pracuje jako člen předsednictva České společnosti AIDS pomoc, objíždí besedy a konference a šíří osvětu mezi mladé lidi i odborníky.

Max Blanck, který se před třemi lety nakazil virem HIV při nechráněném pohlavním styku, přišel o práci u policie i služební byt. Nyní se jako člen předsednictva České společnosti AIDS pomoc snaží o osvětu. | foto: Martin Višňa

"Co je smyslem života? Položili jste si někdy tuhle otázku?" zeptal se Max Blanck hned na úvod besedy v olomouckém Café 87, na kterou dorazily zhruba čtyři desítky studentů převážně z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

"Na prvních třech příčkách jsou většinou rodina, zaměstnání a nějaké materiální zabezpečení. Když se vaše životní situace změní, musíte tento žebříček hodnot přenastavit," odpověděl si hlavní aktér debaty sám a dodal, že na základě diagnózy HIV lidé mohou přijít o zaměstnání, střechu nad hlavou, rodinu i přátele.

"Říkám to proto, že jsem si tímhle vším prošel. Byl jsem diagnostikován 19. srpna 2010, do té doby jsem měl žebříček hodnot asi takový, jako má většina lidí. Nicméně ta diagnóza znamenala, že na rodinu můžu zapomenout. Samozřejmě tady možnosti, jak mít své vlastní děti, jsou, ale já je považuji za sobecké," vysvětlil s tím, že prognóza života s HIV je rozličná.

"Záleží na konkrétním případu, na tom, jak máte nastavený imunitní systém, jakou mutaci buněk budete mít, jak agresivní forma viru to je a tak dál. Můžete se dožít deseti, dvaceti, třiceti let. Ale také můžete žít pět nebo šest let." Max Blanck se HIV nakazil před třemi lety, na svou nemoc přišel náhodou. K už tak špatné zprávě se přidala další - vyhodili jej z práce.

Nemoc vyšla najevo při vyšetření na syfilis, který ale neměl

"Šel jsem na venerologii, protože jsem byl vyzván jako kontakt kvůli syfilis. Což jsem udělal, byť jsem byl přesvědčen o tom, že je to hloupost. A při té příležitosti jsem se nechal testovat na protilátky HIV, protože mi to přišlo vhodné," nastínil jak k odhalení nemoci začalo.

"Výsledky měly být do sedmi dnů. Za deset dní mi volal doktor, abych se co nejdříve dostavil do ordinace. Když jsem na monitoru počítače viděl v otevřené rozepsané zprávě ty tři písmenka, prásklo mě to do očí. Syfilis jsem pochopitelně neměl," vyprávěl studentům dnes už s úsměvem Blanck.

V době, kdy mu lékaři přišli na to, že je HIV pozitivní, pracoval u policie. Kvůli nemoci ho ale okamžitě vyhodili.

"Přestože člověk má ze zákona povinnost oznámit svoji diagnózu jen lékařům a sexuálnímu partnerovi, vzhledem k tomu, že zákon o služebním poměru je jiný než klasický pracovní zákon, vyhodili mě. Nabaluje se na něj totiž vyhláška o pracovní způsobilosti, která říká, že HIV pozitivní je zdravotně nezpůsobilý k výkonu služby," vysvětlil. S policií se nyní kvůli tomu soudí.

"Začal jsem řešit vyhazov od policie diskriminační žalobou. Odhad na to, kdy by mohl být znám výsledek, je od tří do osmi let. To už tady dávno nebudu, takže se snažím, aby to soud řešil co nejdříve," shrnul s tím, že hledání dalšího zaměstnání pro něj nebylo lehké, několikrát kvůli své diagnóze znovu narazil.

O další práci přišel proto, že se šéf bál nakažení

"U mě hledání práce bylo zvlášť těžké, protože zaměstnání u policie člověk bere jako poslání. Děláte to proto, že to chcete, naplňuje vás to. V momentě, kdy o tuhletu práci přijdete, těžko hledáte alternativy. Snažil jsem se najít takové zaměstnání, abych přežil," svěřil se. Zkoušel pracovat na exekutorském úřadě, i odtud však kvůli své nemoci musel odejít.

"Šéf, který to o mně už delší dobu věděl, si najednou vše rozmyslel s tím, že má malé děti a mohl by se ode mě nakazit. Je to samozřejmě nesmysl."

Max Blanck ví, kdo jej nakazil. Žádnou zášť k němu však necítí. "On o své diagnóze nevěděl a nevyčítám mu to, chránit jsem se měl i já. Přijal to o něco lépe, protože už svou rodinu má a splnil si sen. Navíc je jeho prognóza optimističtější. Občas se potkáme. Náš hovor ale připomíná dvě babičky před jednotou, probíráme nemoci, doktory a podobně," řekl.

V současné době se Blanckovi navíc zlepšuje vztah s rodinou a jako svědek byl pozván i na svatbu jednoho ze svých přátel.

"Řekl jsem mu ale, ať si pospíší, že mi trochu rychleji tikají hodinky. Rád bych na jejich svatbě alespoň stál a ne třeba seděl na vozíku," dodal s úsměvem Blanck. Se studenty se loučil s tím, že doufá, že alespoň něco z toho, o čem na besedě mluvil, přenesou do svého osobního nebo profesního života.

"Budu z toho mít dobrý pocit, že jsem nežil zbytečně a alespoň něco tady po mně zůstalo."

HIV pozitivní manželé vychovávají dvě zdravé děti:
Nejčtenější

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Další z rubriky

Litovel marně vymáhá na trýzniteli koní peníze za nucenou péči o zvířata

Z usedlosti v osadě Měník na Olomoucku nechala litovelská radnice na popud...

Nejen pět mrtvých koní, ale také dluh několik set tisíc korun zůstal po muži, jenž trýznil na statku v Měníku na...

Chodce v Olomouci znovu ohrožovalo padající zdivo, z domu spadly cihly

Z domu v centru Olomouce spadlo na chodník několik cihel, nikdo z kolemjdoucích...

Z jedné z budov v centru Olomouce ráno spadlo na chodník několik cihel. Místem na jedné z nejrušnějších ulic města v tu...

Exšéf exekučního úřadu Runták zakládá stranu, chce dobýt olomouckou radnici

Někdejší ředitel Exekutorského úřadu v Přerově Robert Runták. Známý je i díky...

Robert Runták, který roky řídil Exekutorský úřad v Přerově, chce vstoupit do politiky. Zakládá nové politické hnutí...

Najdete na iDNES.cz