Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Beton vs. zeleň. Bude si Olomouc mít kde hrát?

  13:56aktualizováno  13:56
Nový územní plán bude "zelenější" než ten dnešní, tvrdí olomoucká radnice. Ekologové naopak varují, že město přijde o oblíbená místa k relaxu a stane se obrovským staveništěm.

Biotop na břehu Mlýnského potoka, přes který by měla vést tramvajová trať a silnice z budoucí nové čtvrti Šantovka k sídlišti Nové Sady. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Dva nové lesy, více zeleně kolem řeky Moravy, nové parky poblíž centra nebo takzvaný zelený polookruh na západním okraji města. To jsou hlavní novinky, které připravuje nový územní plán Olomouce pro rekreaci jejích obyvatel.

Pro jedny velkorysá nabídka, pro mnoho jiných však jen slabá záplata za to, co dokument jinde umožní zničit bytovou a průmyslovou výstavbou. Tak diametrálně rozdílný pohled mají na koncept nového územního plánu na jedné straně jeho architekti s odpovědnými politiky a úředníky města, na druhé architekti a ekologové, kteří ve městě žijí.

Olomouc jako hanácké staveniště? Naopak, říká primátor

"Olomouci hrozí, že se stane hanáckým staveništěm a rájem developerů," varuje Miroslav Kutal z Hnutí Duha Olomouc. To poukazuje na to, že Olomouc může přijít o část městské zeleně a využívaných rekreačních zón na Nové Ulici, v Neředíně, Nových Sadech, Lazcích, Hodolanech nebo i v centru města.

"Významně je naruší především masivní bytová výstavba. Do dosud klidných čtvrtí přinesou hluk a exhalace nová motoristická propojení a na 100 hektarech nejkvalitnější půdy mají stát průmyslové zóny. Developeři mají zálusk i na lesní pozemky v Lošově," doplnil Kutal.

Místní politiky, bez nadsázky, nadzvedla varování ekologů ze židlí. "Tyto argumenty se jednoduše a prostě, a dokonce prokazatelně nezakládají na pravdě. My naopak jako klíčové téma územního plánu vidíme právě rozvoj zelených ploch," reagoval nedávno primátor Martin Novotný v debatním pořadu veřejnoprávního rozhlasu.

Olomoucká radnice si zakládá na tom, že umožní výsadbu lesních porostů v částech města, kde dnes lidé moc možností nadechnout se čerstvého vzduchu nemají.

Nový plán počítá se Slavonínským i Holickým lesem

V územním plánu jsou proto Slavonínský a Holický les. Město počítá i s tím, že rozšiřovat se budou zelené plochy kolem řeky Moravy, které už dnes tvoří jakési klíny zasazené do města ze severu a jihu.

Leitmotivem celé koncepce rekreace je takzvaný zelený polookruh u západní hranice města. "Jedná se o paralelu inspirovanou prstencem historických parků kolem centra, jen v čase a prostoru posunutou za dnešní město," vysvětluje jeden z architektů nového územního plánu Jakub Kynčl.

Podobně jako historické parky i v tomto případě polookruh obepíná západní a jižní část města, kde v budoucnosti architekti očekávají nejvyšší koncentraci obyvatel.

"Vzhledem k velikosti dnešního města to samozřejmě nemůže být opět prstenec parkově upravených ploch. Nejenže by je nikdo nezaplatil - jak výkupy pozemků, tak realizace - ale nikdo by je ani nezvládl udržovat. Proto jsme navrhli soustavu vzájemně propojených prostorů," objasnil Jakub Kynčl.

Propojit chtějí urbanisté jednak Slavonínský a Holický les, ale také Hejčínské louky (kde mají vzniknout okruhy pro in-line bruslaře) či prostor u rybníka Hamryse ve Slavoníně, kam architekti naplánovali autokemp. Do zeleného polookruhu počítají i volnou krajinu protkanou různými alejemi a cestami.

Schéma rekreačních zón v Olomouci. Tmavě zelené jsou existující zóny, světle zelené plochy ukazují plánované rozšíření.

Schéma rekreačních zón v Olomouci. Tmavě zelené jsou existující zóny, světle zelené plochy ukazují plánované rozšíření.

Ekologové ale vnější zelený polookruh v územním plánu považují za pouhou proklamaci. Nová výstavba podle nich fakticky zruší kus neředínského horizontu, který slouží k rekreaci už dnes.

"Nový územní plán posouvá tuto rekreační zónu na pole blíž k západní tangentě, což není racionální. Jde o ornou půdu vysoké bonity, navíc vzhledem k blízkosti západního obchvatu, a tudíž hluku, by rekreační funkce takového území byla dosti omezená nebo dokonce záporná," upozorňují zástupci Hnutí Duha v námitce ke konceptu územního plánu, kterou podepsalo 380 lidí.

Kritikům nejvíc vadí zastavění orné půdy

To, co novému územnímu plánu kritici vyčítají nejvíce, je ovšem nová zástavba na úrodných polích či dokonce lesních pozemcích. Nejvíce diskutovaným místem je Slavonín-sever. Dnes je to obilné pole uprostřed města, které z jedné strany už lemují panelové domy povelského sídliště. Architekti tady navrhují bytové domy s tím, že na třetině území bude park. Ekologové tu jakoukoliv zástavbu odmítají.

Stejně Hnutí Duha protestuje proti domkům, které bude možné stavět v areálu bývalé lesní školky v lokalitě Zlatý důl v Lošově.

A jaký osud chystají urbanisté zeleni v centru města? "Kromě historických parků, které už ve městě jsou, tak jako by už žádná zeleň nemohla ve městě vzniknout, jenom omylem," tvrdí Lukáš Neubert, který Hnutí Duha pomáhal rozklíčovat koncept nového plánu.

Jeho architekt se ale brání: "Ve všech nových rozvojových plochách máme navržena poměrně velká zelená veřejná prostranství. Většinou nejsou přesně umístěná, ale jsou pro ně daná jasná pravidla jako velikost a poměr stran," tvrdí Kynčl.

Nové parky budou. Někde ale i s domy

Konkrétní místo mají v plánech park na novém sídlišti ve Slavoníně, park jižně od Salzerovy reduty nebo park v Dlouhé ulici. Právě ten ale také budí značné emoce.

Zatím platný územní plán počítal s tím, že lukrativní plocha kousek od centra, odkud je krásný výhled na olomoucký hrad a katedrálu, bude celá rezervovaná pro zeleň. Architekti nového plánu sem ale chtějí umístit i bytové domy.

"Snažíme se tu zopakovat klasicky olomoucký vzor, kdy jedna strana parku je lemována velkými vilami, v našem případě objemově shodnými viladomy," popsal Kynčl.

Podle Hnutí Duha na to ale doplatí obyvatelé sousedního sídliště Lazce. "Je to upřednostnění soukromého zájmu developera oproti vyššímu zájmu většího množství lidí a města samotného," řekl Lukáš Neubert.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Další z rubriky

Firma Olomouce pro správu sportovišť stadion nezvládne, údržbu bude platit

JMÉNO PO MECENÁŠI. Jméno nese po svém zakladateli a mecenáši olomoucké kopané...

Olomoucká radnice si koupila za 145 milionů korun a balík akcií Andrův stadion, vlastními silami se o něj však nedokáže...

Běžkař s orientačními problémy ujel skupině, urazil desítky kilometrů

Policisté se na Hejnicku musejí potýkat s náročným terénem a s běžným autem by...

Náročnou noční akci mají za sebou členové horské služby, policisté, hasiči a další lidé, kteří se v Jeseníkách zapojili...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Najdete na iDNES.cz