Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Trhy, nákupní centra, stadiony i divadlo kvůli teroru posilují bezpečnost

  • 1
Vánoční trhy, nákupní galerie či velká sportovní klání v Olomouckém kraji jsou po teroristických útocích v Paříži pod zvýšeným dozorem. Policie posílá z preventivních důvodů na místa s větší koncentrací lidí více svých mužů. K posílení bezpečnostních opatření se uchýlila i mnohá obchodní centra.

„Mohu potvrdit, že od 13. listopadu platí vyšší bezpečnostní opatření, která spočívají v posílení výkonu služby v součinnosti i s městskou policií, a to v místech a objektech s vyšší koncentrací osob, jako jsou obchodní střediska, vánoční trhy, sportovní akce,“ uvedl krajský policejní mluvčí Josef Bednařík s tím, že policie zároveň nepodceňuje oznámení, která dostává od lidí.

„Vše důkladně prověřujeme a přijímáme odpovídající opatření. Vzhledem k daným okolnostem a aktuální bezpečnostní situaci ale nemůžeme být z taktických důvodů konkrétní,“ podotkl.

Ve střehu jsou i olomoučtí strážníci. Podle jejich mluvčího Tomáše Musila se na vánočních trzích v centru a také u nákupních center zaměřují nejen na kapsáře a vykradače aut, což mají za úkol každoročně, ale také na podezřelé předměty či odložené tašky.

„U velkých akcí také budeme posilovat počty strážníků v daném místě. Už jsme tak učinili při rozsvěcování vánočního stromu na Horním náměstí, při této události jsme využili i strážníky z jiných směn,“ zdůraznil Musil.

Velkými obchodními centry denně projdou desítky tisíc lidí

Na bezpečnost se zaměřila i obchodní centra. „Kromě toho, že je Galerie Šantovka součástí havarijního plánu hasičů Olomouckého kraje zejména v oblasti protipovodňových opatření, máme připraven bezpečnostní plán rizik. Vzhledem k nedávným událostem již byla přijata zpřísněná opatření, která jsou dodržována. Podrobnosti ale nelze zveřejnit,“ uvedl mluvčí Šantovky Juraj Aláč s tím, že obchodním centrem denně projde až 25 tisíc lidí, o víkendech jich je přes 30 tisíc.

Podobně se vyjádřili i zástupci dalších velkých obchodních středisek Olomouc City a Haná.

„Prověřili jsme veškeré bezpečnostní systémy, jako jsou únikové cesty. Jsme také, myslím tím vedení centra i pracovníci bezpečnostní agentury, ve spojení s lokálním policejním okrskem, který u nás zabezpečuje obchůzky,“ uvedl manažer OC Haná Martin Crha.

Ostražitější jsou na hokeji a fotbale, ale i v divadle či ve škole

K větší ostražitosti nabádá bezpečnostní agenturu olomoucký hokejový klub. Podle vedoucího provozu HC Olomouc Petra Hlídka proto diváci mohou očekávat přísnější kontroly batohů či tašek při vstupu do zimní haly.

„My provádíme prohlídky při vstupu na zápasy běžně, dělali jsme je tedy i před Paříží. Samozřejmě bychom uvítali i bezpečnostní rámy, ty nám ale nikdo nezaplatí,“ řekl mluvčí fotbalového klubu Sigma Petr Pelíšek.

O preventivních opatřeních v souvislosti s hrozbou teroristických útoků se mluví i v Moravském divadle.

„Určitě k nim přistoupíme. Konkrétní ale zatím být nemůžu, protože je teprve připravujeme,“ uvedl provozně technický náměstek divadla Rostislav Czmero.

Na události v Paříži reagovaly i některé školy. Třeba olomoucké Slovanské gymnázium, jehož součástí je česko-francouzská sekce.

„Krátce po událostech v Paříži jsme obešli všechny studenty a zopakovali jim zásady bezpečnosti. Také se tu několikrát objevila policie, jsme s ní domluveni, že bude prostor namátkou kontrovat. Co se týče vstupu do areálu, máme tu výhodu, že je možný jen s čipem. A dále to, že kanceláře na česko-francouzské sekci jsou u vchodu, takže na situaci u něj můžeme dohlížet,“ podotkl zástupce ředitele gymnázia Miroslav Vývoda.