(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: ČTK

Blíží se krach VZP, změňte pojišťovnu, strašila lidi poradkyně

  • 1
Několik sociálně slabých rodin z jižní části Prostějovska nedávno navštívila finanční poradkyně a přemluvila je ke změně zdravotní pojišťovny. Lidé popisují, že jim při tom tvrdila, že jejich Všeobecná zdravotní pojišťovna je v problémech a krachuje.

Lidem, kteří jsou vesměs bez práce, také poradkyně Eva Kovářová sepsala žádosti o různé sociální dávky nebo podpory, které jsou však věcně nesmyslné a plné chyb, a chtěla za to peníze.

Kovářová popírá, že by při získávání klientů používala pochybné metody. "Nikoho jsme k ničemu nenutila," tvrdí.

Například lidé z Tištína na Prostějovsku ale vše popisují jinak. Jeden z nich, Miroslav Pudil, dokonce tvrdí, že se změnou své zdravotní pojišťovny nesouhlasil, finanční poradkyně Eva Kovářová ho přesto přeregistrovala.

"Už jsem se jednou napálil, a proto jsem zdravotní pojišťovnu VZP měnit nechtěl. Ukázal jsem jí akorát svou občanku a najednou mi přišla nová průkazka. Žádné svolení jsem ale nedal a to po mně ještě chtěla, abych se pojistil na důchod. Chtěl jsem se jí na všechno zeptat, ale už se tady neobjevila," popisuje Pudil.

Podobná situace se opakovala v dalších dvou rodinách v Tištíně. "Říkala nám a našim sousedům, že VZP je před krachem, tak jsem se nechal přeregistrovat. Zjistil jsem však, že můj lékař nemá s novou pojišťovnou smlouvu. Byl jsem na VZP, ale řekli mi, že podle nového zákona budu muset čekat celý rok. Na to, abych k lékaři dojížděl, nemám peníze," svěřil se další napálený muž, který ovšem nechtěl v novinách zveřejnit jméno.

Rodině Pudilových kromě toho Kovářová sepsala několik žádostí o dávky, ve kterých jsou však fatální faktické chyby a jednotlivé pasáže si dokonce odporují. Za sepsání žádostí, poslání dopisů, kopie a jízdné si naúčtovala šest set korun. S dalšími uzavřela smlouvy o penzijním připojištění na důchod.

"Zmiňovala jsem jen problémy VZP se zdravotními knížkami"

Kovářová pochybení odmítla. "Klienty mi dohodila spolupracovnice, nevím, proč si vybrala právě je. Nikoho jsme k ničemu nenutila," tvrdí. Přiznala nicméně, že se zmiňovala o problémech VZP se zdravotními knížkami.

O chybách na žádostech o podporu neví. "Kontroloval je můj šéf," řekla. Nevidí ani nic špatného na tom, že si za své služby bere peníze.

Všeobecná zdravotní pojišťovna nicméně postup "poradkyně" tvrdě odsoudila. "Samozřejmě je naprostý nesmysl, že by VZP krachovala. Bohužel se čas od času s případy nekalé konkurence setkáváme. Lidé se mohou obrátit na naší pobočku nebo zavolat informační linku," prohlásil mluvčí VZP v Olomouci Jiří Vévoda.

V žádostech od poradkyně byly nesmysly

K opatrnosti nabádá i starostka Tištína Alena Wagnerová. "Kdyby se lidé přišli zeptat, tak bych jim určitě poradila. Ještě dnes do těch rodin zajdu, zjistím, co se děje, a zkusím jim nějak pomoci," slíbila starostka. O případ se mimo to zajímá Fond ohrožených dětí, který již začal s postiženými rodinami spolupracovat.

"Rodiny našich klientů, které navštívila, patří k lidem ohroženým hmotnou nouzí a sociálním vyloučením. Nezřídka jde o lidi snadno ovlivnitelné, kteří se v legislativě špatně orientují. Zatím přesně nevíme, kolik jich celkem bylo," uvedla Miroslava Ticháčková z prostějovské pobočky fondu.

"Vidíme však jako hrozbu, aby tito lidé uzavírali například smlouvy o důchodovém připojištění v době, kdy nezvládají hradit ani provoz své vlastní domácnosti. Jedna z žádostí, kterou klientce sepsala, navíc obsahuje tak rozporuplné informace, že je zmatečná a pro klientku nevyužitelná," dodala Ticháčková.