Poštovní úřad sídlí v historické budově na olomouckém náměstí Republiky už od...

Poštovní úřad sídlí v historické budově na olomouckém náměstí Republiky už od roku 1885. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Zachráněná pošta jde do menšího a omezí služby. Zanikne, varují kritici

  • 8
Ke 130. narozeninám dostala pošta na olomouckém náměstí Republiky nepěkný dárek. Na konci února se ve stávajícím sídle přestěhuje do prostor květinářství. Lidé si tu ale už u pouhých dvou přepážek nebudou moci třeba vyzvednout balíky. Poště hrozil donedávna úplný zánik, teď tyto obavy panují znovu.

Poště, která u centra města funguje od roku 1885, hrozilo loni úplné uzavření. Olomoucká radnice, přes dva tisíce lidí v petici, univerzita či hejtmanství a arcibiskupství za ni však úspěšně lobbovaly. Řada těchto institucí ji využívá.

Organizátoři petice teď ale varují, že radikální zmenšení může být jen předehra k zavření pošty. Arcibiskupství a univerzita se ale znovu do boje nechystají. Nejdále se tak dle nyní dostupných informací dostal Olomoucký kraj. Hejtmana Jiřího Rozbořila z ČSSD totiž plán pošty velmi rozčaroval.

Sešel se proto s ministrem vnitra Milanem Chovancem, pod jehož resort pošta spadá, a s jejím generálním ředitelem Martinem Elkánem. Kvůli náměstí Republiky se přitom neviděli poprvé. Hejtman, stejně jako město, poslanci z regionu či univerzita usiloval vloni o to, aby pošta fungovala dál s nynějším rozsahem služeb. V červnu mohli slavit, nevydrželo to ale dlouho.

„Teď jsme řekli, že základem naší tehdejší intervence bylo právě to, že kolem této pošty funguje hodně institucí a bylo by nanejvýš vhodné, aby byla zachována jako výdejní,“ popisuje hejtman. Hovoří o nabourání původní dohody, o změnách se dozvěděl až zpětně.

Může to být předehra k uzavření pobočky, varují autoři petice

Jejich kořeny sahají k začátku loňského roku, kdy pošta na náměstí Republiky dala výpověď z nájmu. Chystala se odejít. Po tlaku petice a olomouckých institucí ji chtěla vzít zpět, majitel domu ale už měl jiného nájemníka. Do stávajících prostor se tak pošta nevrátí.

„Služby zůstanou zachovány s výjimkou toho, že pobočka už nebude ukládací. Firmy, instituce i občané o tom byli informováni. Mohou využít některou ze tří dalších poboček,“ říká mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Organizátoři petice, kterou loni podepsalo téměř dva a půl tisíce lidí, ale varují, že vše může skončit i zavřením pošty.

„Redukcí služeb klesne počet klientů. Pošta by pak mohla tvrdit, že zájem klesá a pobočku je třeba zrušit. Ale prvotní podnět pro znekvalitnění služeb dává nyní sama,“ varuje Martina Potůčková. Mluvčí Vitík na písemný dotaz k tomuto scénáři nereagoval.

O zachování pošty chtějí bojovat hejtman i primátor

Hejtman vidí řešení v dohodě s majitelem domu, v němž pošta sídlí. „O tom, aby se zde uvolnily zadní prostory a pošta - což je zásadní - mohla být výdejní,“ říká Rozbořil. Druhou možností je podle něj najít u náměstí Republiky jiné prostory, kde by mohla plnohodnotná pošta fungovat.

„Jednali jsme před týdnem. Čekám, jak se to bude dál vyvíjet,“ uzavírá.

Vlastní jednání s poštou ve středu rozehrál i olomoucký primátor Antonín Staněk z ČSSD. S výsledky chce ale nejprve seznámit radní, tento týden chystá se zástupci pošty tiskovou konferenci.

Arcibiskupství ale za poštu bojovat nebude. „Nové situaci se budeme muset přizpůsobit. Zásadní problém to však není, základní a nejvyužívanější služby na náměstí Republiky zůstávají,“ vysvětluje mluvčí Jiří Gračka.

Podobně je na tom i Univerzita Palackého. Dle prorektora Petra Bilíka je podstatné především udržení pobočky, jež měla být původně zrušena.

„Univerzita pevně věří, že spektrum služeb, které využíváme, zůstane zachováno,“ dodává.