O mléko z automatů opadl v Olomouckém kraji zájem. Jeden automat už byl zrušen, další sotva vydělají na svůj provoz. Ilustrační foto

O mléko z automatů opadl v Olomouckém kraji zájem. Jeden automat už byl zrušen, další sotva vydělají na svůj provoz. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Boom mlékomatů na Olomoucku po roce opadl, stěží na sebe vydělají

  • 2
Měl to být průlom v nabídce čerstvých produktů přímo od místních zemědělců, kdy si lidé mohli kravské mléko stočit do lahví a odnést domů díky automatům. Nyní se zdá, že počáteční nadšení opadlo, mlékomaty teď stěží vydělají na svůj provoz.

Martin Zbořil z Veleboře na Mohelnicku byl mezi prvními, kteří se k přímému prodeji mléka v Olomouckém kraji rozhodli a automaty do ulic nainstalovali. Plánoval dokonce pořídit ještě další dva. Jenže ve druhé polovině loňského roku se místo toho stal prvním farmářem v regionu, který automat zrušil.

Důvod? Zákazníků začalo rychle ubývat. "Zpočátku jsem byl z možnosti přímého prodeje nadšený, ale ukázalo se, že se nezmění nic. Automat na mléko jsem nakonec musel zrušit kvůli nedostatku zájemců, přitom ze začátku lidé chodili hodně," řekl Zbořil.

Za náhlým poklesem zájmu podle něj stojí především negativní kampaň a vyjádření hlavního hygienika. "Poté nastal zlom. Na mléko jsme museli velkými písmeny červeně psát, že je třeba jej převařit. Řezníci přece také na maso nepíší, že se má uvařit," podotýká Zbořil.

V Olomouci dodavatelé zatím žádný z automatů nezrušili. "V olomouckém okrese by měly být stále funkční čtyři automaty. Otázkou ovšem je, jak dlouho vydrží," uvedl ředitel okresní agrární komory Olomouc Miloš Porč.

Kromě odlivu zájemců podle něj svou roli hraje i cenová výhodnost krabicového mléka v akcích, na které velké obchodní řetězce lákají své zákazníky

Krabicové mléko je levnější, roli hraje i lenost lidí

Naopak Zdeněk Zaoral ze Zemědělského družstva Němčice nad Hanou na Prostějovsku, které stále provozuje všech pět svých automatů na mléko, si myslí, že by k sobě majitelé mlékomatů měli být kritičtí a přiznat si, že za odlivem zákazníků stojí víc než jen vyjádření hygienika.

"Ta kauza se odehrála loni v lednu. Nevím o žádné nákaze z mléka, která by slova hygienika potvrdila, lidé by se tak měli logicky vracet, což se neděje," vysvětluje.

"Je to především proto, že jsou líní. Je jednodušší si domů donést něco už připraveného než vařit ze surovin. Kdyby byla konzumace syrového kravského mléka obvyklá a ne jen módním trendem, doma bychom se s ním naučili pracovat," míní Zaoral.

Přestože družstvo zaznamenalo oproti původnímu zájmu pokles až o 40 procent, přímý prodej se už pět měsíců drží na desetiprocentní hranici produkce. "Dokázali jsme si vybudovat stálou klientelu a chodí i noví zákazníci, což je úspěch," hodnotí Zaoral.


Témata: Olomoucký kraj