Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zbourat, vyřkli prostějovští radní ortel nad kasárnami z roku 1891

  9:09aktualizováno  9:09
Začátkem příštího týdne zastupitelstvo v Prostějově definitivně rozhodne o bourání historických Jezdeckých kasáren. Odpůrci demolice opakují, že budova je vhodná k opravě a navíc tvoří neodmyslitelného genia loci tamní čtvrti. Pokud ale koalice bude jednotná, kasárna půjdou k zemi.

Opuštěná Jezdecká kasárna v Prostějově, která chce vedení radnice nechat strhnout, zatímco odpůrci žádají zachování historické stavby. | foto: Luděk Peřina, ČTK

V historii Československa má 6. jezdecký pluk, jehož část za první republiky sídlila v Jezdeckých kasárnách v Prostějově, velký význam. Tuto skutečnost podtrhuje fakt, že historická bojová zástava pluku je jednou v řadě zástav, které jsou slavnostně neseny při významných státních příležitostech ve Vladislavském sále na Pražském hradě. Kasárna z roku 1891 ale zřejmě brzy půjdou k zemi.

Prostějovská radnice nicméně ubezpečuje, že ani po demolici historická stopa nezmizí. Slávu jezdectva bude podle ní připomínat jízdárna, která stojí hned vedle.

„Je to budova, která jezdecký pluk plně charakterizuje. Stavba je navíc zachována téměř v původní podobě včetně prvků na fasádě,“ vysvětlil náměstek primátorky Zdeněk Fišer.

„O hlavní budově to neplatí. Architektonické fasádní prvky jsou osekané a budova má břízolitovou hladkou omítku. Podle památkářů objekt ztratil svou architektonickou hodnotu a není ani zapsán jako památka. Jízdárna má fasádu původní, i když památkou také není,“ dodal.

Osud kasáren zřejmě zpečetí zastupitelstvo. Navzdory petici

Na nejbližší zasedání městského zastupitelstva, které bude příští týden, proto radní navrhují zbourání.

„Navrhneme rozpočtové opatření na demolici hlavního objektu s tím, že je vyhlášeno výběrové řízení pro územní studii na využití areálu kasáren. Výsledkem bude postupné budování nového prostoru s byty pro seniory, popřípadě domy s pečovatelskou službou či byty sociálního charakteru - podle toho, jaké budou vypsány dotace,“ řekl Fišer.

Radnice tvrdí, že přestavba chátrající budovy by byla příliš drahá. Na demolici již dříve vypsala výběrové řízení, přijde na 2,8 milionu korun. Jízdárna by se měla přeměnit na kulturní centrum se sálem, posilovnou a menšími tělocvičnami. Součástí areálu bude i zeleň.

„Ve středu celého prostoru bude náměstí s parkovou úpravou propojené se Spitznerovými sady a s místem na případné rozšíření botanické zahrady. Jde o plochu, která svou rozlohou odpovídá Smetanovým sadům,“ doplnil Fišer.

Proti demolici však vznikla petice s tisícovkou podpisů. „Budova má historický význam a k městu již neodmyslitelně patří. Prostějovanům na kasárnách záleží,“ uvedl člen petičního výboru Jan Walla.

Opozice: Radnice rozhodne na sílu většinou jediného hlasu

S bouráním ostře nesouhlasí ani prostějovská opozice. Vedení města opakovaně vyzvala k veřejné diskusi a o kasárnách uspořádala i odborný seminář.

„Zástupci koalice nepřišli, protože se veřejné debatě brání. Argumenty obou stran, které by byly dány na stůl, tak nejsou projednány. Opět půjde o rozhodnutí na sílu většinou jednoho hlasu současné koalice,“ zlobí se opoziční zastupitel Aleš Matyášek z TOP 09.

Odpůrci demolice argumentují, že odborné posudky, které mají k dispozici, potvrzují výtečnou statiku objektu a možnost rekonstrukce na kanceláře, byty nebo ubytování.

Město odmítlo i přímou nabídku na využití kasáren

O kasárna navíc projevila zájem rodina Meszárosových, která z Prostějova pochází a vlastní zde nemovitosti. V České Kamenici již řadu let provozuje Nemocnici následné péče se 130 lůžky, ambulancemi, lékárnou či stravovacím zařízením. V Prostějově by chtěla vybudovat podobné centrum.

„I přes problémy v našem zdravotnictví slušně prosperujeme,“ uvedla v dopise zastupitelům Jitka Meszárosová. Radnice však nabídku odmítla, po takové službě prý v Prostějově není poptávka.

„I přesto stále doufám, že se budovu podaří zachránit. Dokud stojí, má cenu za ni bojovat,“ připravuje se na zasedání zastupitelstva lídr opoziční Změny pro Prostějov Jan Navrátil.

Z postupu města jsou smutní i experti. „Likvidace cenných historických budov a jejich náhrada novostavbami připomínají typický projev arogance minulého režimu, kdy došlo k rozsáhlé devastaci země,“ píše v odborném stanovisku k Jezdeckým kasárnám přední český expert a vedoucí Ústavu památkové péče na Fakultě architektury ČVUT Praha profesor Václav Girsa.

„Setrvačnost tohoto trendu i 25 let po roce 1989 je bezpochyby odrazem neúcty k hodnotám či projevem koncepční bezradnosti,“ dodává.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Řidič chtěl ukázat akční výjezd z parkoviště, srazil muže a pak ujel

Řidič nezvládl na parkovišti u mohelnického Penny marketu akční výjezd a srazil...

Už několik dní pátrají policisté ze Šumperska po řidiči, který na parkovišti jednoho z tamních supermarketů nezvládl...

Pacient útočil na personál a ničil zařízení nemocnice, zranil dva strážníky

Ilustrační snímek

Dramatické chvíle se v pondělí odehrály v prostějovské nemocnici, kde agresivní pacient napadal zdravotníky a demoloval...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Najdete na iDNES.cz