Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zbourat, vyřkli prostějovští radní ortel nad kasárnami z roku 1891

  9:09aktualizováno  9:09
Začátkem příštího týdne zastupitelstvo v Prostějově definitivně rozhodne o bourání historických Jezdeckých kasáren. Odpůrci demolice opakují, že budova je vhodná k opravě a navíc tvoří neodmyslitelného genia loci tamní čtvrti. Pokud ale koalice bude jednotná, kasárna půjdou k zemi.

Opuštěná Jezdecká kasárna v Prostějově, která chce vedení radnice nechat strhnout, zatímco odpůrci žádají zachování historické stavby. | foto: Luděk Peřina, ČTK

V historii Československa má 6. jezdecký pluk, jehož část za první republiky sídlila v Jezdeckých kasárnách v Prostějově, velký význam. Tuto skutečnost podtrhuje fakt, že historická bojová zástava pluku je jednou v řadě zástav, které jsou slavnostně neseny při významných státních příležitostech ve Vladislavském sále na Pražském hradě. Kasárna z roku 1891 ale zřejmě brzy půjdou k zemi.

Prostějovská radnice nicméně ubezpečuje, že ani po demolici historická stopa nezmizí. Slávu jezdectva bude podle ní připomínat jízdárna, která stojí hned vedle.

„Je to budova, která jezdecký pluk plně charakterizuje. Stavba je navíc zachována téměř v původní podobě včetně prvků na fasádě,“ vysvětlil náměstek primátorky Zdeněk Fišer.

„O hlavní budově to neplatí. Architektonické fasádní prvky jsou osekané a budova má břízolitovou hladkou omítku. Podle památkářů objekt ztratil svou architektonickou hodnotu a není ani zapsán jako památka. Jízdárna má fasádu původní, i když památkou také není,“ dodal.

Osud kasáren zřejmě zpečetí zastupitelstvo. Navzdory petici

Na nejbližší zasedání městského zastupitelstva, které bude příští týden, proto radní navrhují zbourání.

„Navrhneme rozpočtové opatření na demolici hlavního objektu s tím, že je vyhlášeno výběrové řízení pro územní studii na využití areálu kasáren. Výsledkem bude postupné budování nového prostoru s byty pro seniory, popřípadě domy s pečovatelskou službou či byty sociálního charakteru - podle toho, jaké budou vypsány dotace,“ řekl Fišer.

Radnice tvrdí, že přestavba chátrající budovy by byla příliš drahá. Na demolici již dříve vypsala výběrové řízení, přijde na 2,8 milionu korun. Jízdárna by se měla přeměnit na kulturní centrum se sálem, posilovnou a menšími tělocvičnami. Součástí areálu bude i zeleň.

„Ve středu celého prostoru bude náměstí s parkovou úpravou propojené se Spitznerovými sady a s místem na případné rozšíření botanické zahrady. Jde o plochu, která svou rozlohou odpovídá Smetanovým sadům,“ doplnil Fišer.

Proti demolici však vznikla petice s tisícovkou podpisů. „Budova má historický význam a k městu již neodmyslitelně patří. Prostějovanům na kasárnách záleží,“ uvedl člen petičního výboru Jan Walla.

Opozice: Radnice rozhodne na sílu většinou jediného hlasu

S bouráním ostře nesouhlasí ani prostějovská opozice. Vedení města opakovaně vyzvala k veřejné diskusi a o kasárnách uspořádala i odborný seminář.

„Zástupci koalice nepřišli, protože se veřejné debatě brání. Argumenty obou stran, které by byly dány na stůl, tak nejsou projednány. Opět půjde o rozhodnutí na sílu většinou jednoho hlasu současné koalice,“ zlobí se opoziční zastupitel Aleš Matyášek z TOP 09.

Odpůrci demolice argumentují, že odborné posudky, které mají k dispozici, potvrzují výtečnou statiku objektu a možnost rekonstrukce na kanceláře, byty nebo ubytování.

Město odmítlo i přímou nabídku na využití kasáren

O kasárna navíc projevila zájem rodina Meszárosových, která z Prostějova pochází a vlastní zde nemovitosti. V České Kamenici již řadu let provozuje Nemocnici následné péče se 130 lůžky, ambulancemi, lékárnou či stravovacím zařízením. V Prostějově by chtěla vybudovat podobné centrum.

„I přes problémy v našem zdravotnictví slušně prosperujeme,“ uvedla v dopise zastupitelům Jitka Meszárosová. Radnice však nabídku odmítla, po takové službě prý v Prostějově není poptávka.

„I přesto stále doufám, že se budovu podaří zachránit. Dokud stojí, má cenu za ni bojovat,“ připravuje se na zasedání zastupitelstva lídr opoziční Změny pro Prostějov Jan Navrátil.

Z postupu města jsou smutní i experti. „Likvidace cenných historických budov a jejich náhrada novostavbami připomínají typický projev arogance minulého režimu, kdy došlo k rozsáhlé devastaci země,“ píše v odborném stanovisku k Jezdeckým kasárnám přední český expert a vedoucí Ústavu památkové péče na Fakultě architektury ČVUT Praha profesor Václav Girsa.

„Setrvačnost tohoto trendu i 25 let po roce 1989 je bezpochyby odrazem neúcty k hodnotám či projevem koncepční bezradnosti,“ dodává.
Nejčtenější

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Další z rubriky

VIDEO: Muž na ulici v Přerově osahával ženu, při pátrání pomohli lidé

Policie hledá muže, který v Přerově na ulici osahával ženu

Důležité informace od lidí pomohly přerovským policistům při pátrání po muži, který na konci prosince v jedné z tamních...

Stavba posledního úseku D1 má soudní stopku. Děti Země uspěly s žádostí

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

Nejméně na několik týdnů je zmrazena příprava dostavby posledního úseku dálnice D1 z Říkovic do Přerova. Soud totiž...

Kvůli mohelnickému klubu se rozhořela špinavá válka o čistý fotbal

Pohled na tribunu stadionu fotbalového klubu FK Mohelnice.

Zvláštní vývoj nabrala kauza FK Mohelnice. Kvůli čínskému investorovi na klub padlo podezření z napojení na sázkařskou...

Najdete na iDNES.cz