Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zbourat, vyřkli prostějovští radní ortel nad kasárnami z roku 1891

  9:09aktualizováno  9:09
Začátkem příštího týdne zastupitelstvo v Prostějově definitivně rozhodne o bourání historických Jezdeckých kasáren. Odpůrci demolice opakují, že budova je vhodná k opravě a navíc tvoří neodmyslitelného genia loci tamní čtvrti. Pokud ale koalice bude jednotná, kasárna půjdou k zemi.

Opuštěná Jezdecká kasárna v Prostějově, která chce vedení radnice nechat strhnout, zatímco odpůrci žádají zachování historické stavby. | foto: Luděk Peřina, ČTK

V historii Československa má 6. jezdecký pluk, jehož část za první republiky sídlila v Jezdeckých kasárnách v Prostějově, velký význam. Tuto skutečnost podtrhuje fakt, že historická bojová zástava pluku je jednou v řadě zástav, které jsou slavnostně neseny při významných státních příležitostech ve Vladislavském sále na Pražském hradě. Kasárna z roku 1891 ale zřejmě brzy půjdou k zemi.

Prostějovská radnice nicméně ubezpečuje, že ani po demolici historická stopa nezmizí. Slávu jezdectva bude podle ní připomínat jízdárna, která stojí hned vedle.

„Je to budova, která jezdecký pluk plně charakterizuje. Stavba je navíc zachována téměř v původní podobě včetně prvků na fasádě,“ vysvětlil náměstek primátorky Zdeněk Fišer.

„O hlavní budově to neplatí. Architektonické fasádní prvky jsou osekané a budova má břízolitovou hladkou omítku. Podle památkářů objekt ztratil svou architektonickou hodnotu a není ani zapsán jako památka. Jízdárna má fasádu původní, i když památkou také není,“ dodal.

Osud kasáren zřejmě zpečetí zastupitelstvo. Navzdory petici

Na nejbližší zasedání městského zastupitelstva, které bude příští týden, proto radní navrhují zbourání.

„Navrhneme rozpočtové opatření na demolici hlavního objektu s tím, že je vyhlášeno výběrové řízení pro územní studii na využití areálu kasáren. Výsledkem bude postupné budování nového prostoru s byty pro seniory, popřípadě domy s pečovatelskou službou či byty sociálního charakteru - podle toho, jaké budou vypsány dotace,“ řekl Fišer.

Radnice tvrdí, že přestavba chátrající budovy by byla příliš drahá. Na demolici již dříve vypsala výběrové řízení, přijde na 2,8 milionu korun. Jízdárna by se měla přeměnit na kulturní centrum se sálem, posilovnou a menšími tělocvičnami. Součástí areálu bude i zeleň.

„Ve středu celého prostoru bude náměstí s parkovou úpravou propojené se Spitznerovými sady a s místem na případné rozšíření botanické zahrady. Jde o plochu, která svou rozlohou odpovídá Smetanovým sadům,“ doplnil Fišer.

Proti demolici však vznikla petice s tisícovkou podpisů. „Budova má historický význam a k městu již neodmyslitelně patří. Prostějovanům na kasárnách záleží,“ uvedl člen petičního výboru Jan Walla.

Opozice: Radnice rozhodne na sílu většinou jediného hlasu

S bouráním ostře nesouhlasí ani prostějovská opozice. Vedení města opakovaně vyzvala k veřejné diskusi a o kasárnách uspořádala i odborný seminář.

„Zástupci koalice nepřišli, protože se veřejné debatě brání. Argumenty obou stran, které by byly dány na stůl, tak nejsou projednány. Opět půjde o rozhodnutí na sílu většinou jednoho hlasu současné koalice,“ zlobí se opoziční zastupitel Aleš Matyášek z TOP 09.

Odpůrci demolice argumentují, že odborné posudky, které mají k dispozici, potvrzují výtečnou statiku objektu a možnost rekonstrukce na kanceláře, byty nebo ubytování.

Město odmítlo i přímou nabídku na využití kasáren

O kasárna navíc projevila zájem rodina Meszárosových, která z Prostějova pochází a vlastní zde nemovitosti. V České Kamenici již řadu let provozuje Nemocnici následné péče se 130 lůžky, ambulancemi, lékárnou či stravovacím zařízením. V Prostějově by chtěla vybudovat podobné centrum.

„I přes problémy v našem zdravotnictví slušně prosperujeme,“ uvedla v dopise zastupitelům Jitka Meszárosová. Radnice však nabídku odmítla, po takové službě prý v Prostějově není poptávka.

„I přesto stále doufám, že se budovu podaří zachránit. Dokud stojí, má cenu za ni bojovat,“ připravuje se na zasedání zastupitelstva lídr opoziční Změny pro Prostějov Jan Navrátil.

Z postupu města jsou smutní i experti. „Likvidace cenných historických budov a jejich náhrada novostavbami připomínají typický projev arogance minulého režimu, kdy došlo k rozsáhlé devastaci země,“ píše v odborném stanovisku k Jezdeckým kasárnám přední český expert a vedoucí Ústavu památkové péče na Fakultě architektury ČVUT Praha profesor Václav Girsa.

„Setrvačnost tohoto trendu i 25 let po roce 1989 je bezpochyby odrazem neúcty k hodnotám či projevem koncepční bezradnosti,“ dodává.
Nejčtenější

Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....

Olomouc - Ostrava 1:0, dva vyloučení, souboj nováčků rozhodl Plšek

Momentka ze zápasu Sigmy Olomouc a Baníku Ostrava.

V bitvě nováčků ve fotbalové lize triumfovala Olomouc, v utkání 25. kola porazila ostravský Baník krásným gólem Plška...StoletíDNES: Obnovený olomoucký orloj podle sovětského vzoru

Poznáte místo?

Letos prožíváme mimořádné výročí - sto let od vzniku samostatného československého státu. V rámci projektu...

To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Boj o Evropskou ligu: zábava až do finiše i slávistický faktor v poháru

Jablonecký Jan Chramosta (v zeleném) v souboji s Urošem Radakovičem ze Sigmy...

Čtyři se perou, dva z nich, možná jen jeden zůstane na kolenou. Velmi vyrovnaný je boj fotbalistů o účast v Evropské...

Další z rubriky

Z vraždy policisty při demonstrativním oběšení jsou obžalovaní dva muži

(ilustrační snímek)

Dva muži, z toho jeden bývalý policista, zamíří k soudu kvůli smrti dalšího policisty. Ten zemřel před třemi lety a...

Boj s kůrovcem zasáhl ráj bikerů v Jeseníkách, potíže řeší i jiné atrakce

Rychlebské stezky jsou stezky pro horská kola v okolí Černé Vody na Jesenicku....

Kůrovec, který v řadě lokalit Olomouckého kraje ve velkém ničí smrky, nedělá starosti jen lesníkům. Starosti kvůli němu...

Opoziční ANO hrozilo v Olomouci kampaní o vodovodech, koalice mu ustoupila

Zástupci všech politických stran a hnutí, které jsou v zastupitelstvu,...

I když se hnutí ANO stále vymezuje proti „tradičním“ stranám, v zákulisí olomoucké politiky si už osvojilo tvrdé...

Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?
Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?

Zeptejte se, jak správně začít.

Najdete na iDNES.cz