Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Historická kasárna v Prostějově už začaly navzdory kritice bourat bagry

  17:02aktualizováno  17:02
Demolice Jezdeckých kasáren v Prostějově začala. Historickou budovu přitom těžké stroje srovnají se zemí i přes ostré výhrady opozice a části obyvatel. Radnice tvrdí, že rekonstrukce objektu by byla neekonomická, zatím však přesně ani neví, co by vlastně na uvolněném pozemku chtěla stavět.

V Prostějově už začala demolice historických Jezdeckých kasáren. S jejich zbouráním přitom v petici nesouhlasila část obyvatel i místní opozice. | foto: Luděk Peřina, ČTK

Kontroverzní demolice, kvůli které již dokonce padlo i několik trestních oznámení, začala v těchto dnech.

„Objekt byl předán firmě, která má demolici provést, takže se může začít bourat prakticky kdykoliv. Před samotnou demolicí firma zajistí odvoz odpadu,“ zpečetila osud kasáren ústy své mluvčí Jany Gáborové prostějovská radnice.

V oploceném areálu Jezdeckých kasáren se tak nyní pohybují dělníci, kteří uklízí a do přistavených kontejnerů vyhazují z oken odpad. Bagry již začaly s likvidací jižního křídla téměř sto metrů dlouhé budovy. Kdy práce skončí, není známo.

„Nezlobte se, ale od města máme zákaz poskytovat k demolici jakékoliv informace,“ řekl Michal Vašek, vedoucí oddělení demolic ze společnosti Dekonta z Dřetovic v Čechách, která vyhrála výběrové řízení.

Demolice kasáren začala

Jezdecká kasárna stála jihovýchodně od centra Prostějova 125 let. Precizně postavená budova s vnitřními klenbami, která podle architektů představuje charakteristický fenomén pozdní monarchie, se za desetiletí své existence stala symbolem celé přilehlé městské čtvrti. Sídlil zde třeba významný 6. jezdecký pluk, jehož bojovou zástavu dodnes využívá při slavnostních příležitostech Pražský hrad.

Po odchodu armády budovu před pár lety převzalo město. Tehdy byla v dobrém stavu, dnes je z ní vybydlená ruina s vytlučenými okny a vyrabovanými rozvody. Podle posudků expertů z Ústavu památkové péče na Fakultě architektury ČVUT Praha je nicméně objekt staticky v naprostém pořádku a vhodný k opravě.

Radnice zatím sama neví, na co pozemky využije

Město argumentuje tím, že jakákoliv přestavba by byla příliš drahá kvůli nevyhovujícímu dispozičnímu uspořádání budovy.

„Měla jít k zemi už dávno,“ často v poslední době opakoval náměstek primátorky Prostějova a hlavní zastánce bourání Jiří Pospíšil. Uvolněné lukrativní pozemky chce radnice využít na novou výstavbu. Co zde bude stavět, však zatím přesně neví. Studii na využití prostranství totiž zadala teprve před několika týdny.

Náměstek primátorky Prostějova Zdeněk Fišer, který je odpovědný za investice, zmiňoval především komunitní domy pro seniory nebo byty sociálního charakteru. Vyšlo však najevo, že podle nového územního plánu by zde mohly stát i obchody, restaurace, hotel nebo třeba wellness centra.

„Občanská vybavenost znamená téměř vše. Služby, školské zařízení, školky nebo polyfunkční domy, kde budou v přízemí služby a obchody. Ano, a také tam může být hotel či restaurace,“ přiznal náměstek Fišer.

Opoziční zastupitel podal trestní oznámení, teď dalšímu čelí

Proti bourání, které koalice ČSSD, Pévéčka a komunistů prosadila v prostějovském zastupitelstvu nejtěsnější možnou většinou jednoho hlasu, dlouhodobě ostře protestuje opozice a petice obyvatel, kterou podepsala tisícovka lidí.

„Zaráží mě, s jakou vervou a razancí koalice demolici prosazuje, a uvidíme, kam to povede. Je mi to nesmírně líto. Udělali jsme prostě všechno, co bylo v našich silách,“ smutně poznamenal lídr Změny pro Prostějov Jan Navrátil.

Kvůli demolici dokonce podal trestní oznámení pro zneužití pravomoci veřejného činitele a zanedbání povinností při správě cizího majetku. Opoziční zastupitel je přesvědčen, že v případě Jezdeckých kasáren vedení radnice argumentovalo zavádějícími, zmanipulovanými a neúplnými podklady a dokumenty. Město reagovalo tak, že na Navrátila podalo trestní oznámení pro útisk (více čtěte zde).

Další opoziční zastupitelé se zase obrátili na ministerstvo vnitra, aby rozhodnutí zastupitelstva o demolici pozastavilo. Vnitro však nezkoumalo podstatu problému, ale pouze formální náležitosti (podrobnosti zde).

„Udivuje mě rychlost, s jakou rada města ve věci demolice postupuje, a děsí mě, že v zastupitelstvu je pouze sedmnáct lidí, kteří se dožadují informací. Rada dodnes nepředložila žádný projekt, co by tam mělo stát. Myslím si, že Prostějov zásahy tohoto typu velice trpí, a mám pocit, že se dodnes nevzpamatoval ani ze zbourání židovských uliček v sedmdesátých letech. Proto je pro mě demolice Jezdeckých kasáren velké zklamání a připadá mi to neuvěřitelné,“ řekl zastupitel Aleš Matyášek z TOP 09.
Nejčtenější

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...Nechte nás kopat déle, žádají archeologové na posledním úseku dostavby D1

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

O půl roku navíc požádali Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) archeologové, kteří zkoumají budoucí trasu posledního úseku...

Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Další z rubriky

Sníh střídá déšť s oblevou, lyžování v nížině se kvůli počasí prodraží

Ilustrační snímek

Z udržování sněhových podmínek v lyžařských střediscích se s neustálými výkyvy počasí stal spíše boj, než rutinní...

Z náklaďáku v Prostějově spadly ocelové tyče, zasypaly místo u přechodu

Na prostějovské křižovatce se z nákladního auta vysypaly převážené ocelové...

Z nákladního vozu, který projížděl Prostějovem, spadly v pondělí ráno ocelové tyče, které se sesunuly hned vedle...

Olomoucký kraj se stal Zemanovou baštou, zúročil i svých pět návštěv

Prezident Miloš Zeman zahájil ve středu 8. listopadu 2017 v Olomouci svou už...

Jednou z volebních bašt Miloše Zemana se při prvním kole prezidentských voleb ukázal být Olomoucký kraj. Současný...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz