Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z přerovského ghetta má být luxusní čtvrť, plán ale směřuje k fiasku

  12:26aktualizováno  12:26
Luxusní čtvrť s polyfunkčními domy a obchody. Tak se měla proměnit Škodova ulice v Přerově, bývalé romské ghetto. Jenže místo toho ji "zdobí" polorozbořená torza domů a nad jejím osudem visí otazník. Stavět se přitom má už od září. Firma, která v ulici provádí demolici, navíc s radnicí nekomunikuje.

Domy v bývalém romském ghettu v přerovské Škodově ulici se změnily v nedostatečně zajištěnou demoliční zónu. Stavební firma ani vlastník pozemků navíc s radnicí nekomunikují. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Když přerovský magistrát v roce 2007 prodával společnosti Immofin (dnes Opera Bohemia) romskou kolonii ve Škodově ulici, musel se nový majitel zavázat, že nejpozději do pěti let na místě postaví novou luxusní čtvrť. Místo toho to vypadá na pořádné fiasko.

Pokud do ulice zamíříte nyní, namísto slíbených rozestavěných polyfunkčních domů s obchody se vám naskytne úděsný pohled na polorozbořená torza původních budov, ze kterých se cihly sypou na chodník i cestu. V jednom z nich si dokonce hrají děti posledních deseti rodin, které v kolonii zůstaly. Navíc demolici od silnice odděluje pouze na mnoha místech strhlá páska.

Přestože s výstavbou musí firma začít do září letošního roku, na zdejším stavebním úřadě stále neleží jediný návrh na vydání stavebního rozhodnutí. A koho si Opera Bohemia na bourání zdejší čtvrtě vlastně najala, neví žádný z úředníků, kteří jí posílají jednu pokutu za druhou.

Radnice pozvala investora i na zastupitelstvo, nikdo nepřišel

Náměstek přerovského primátora Michal Zácha si na pondělní jednání zastupitelstva pozval kvůli vysvětlení zástupce investora. Ten nakonec nepřišel a ani se neomluvil. Radnice přiznává, že má s firmou problémy komunikovat.

Demoliční zóna v ulici

Situace se komplikuje i tím, že se v březnu v katastru nemovitostí podle Záchy objevil návrh zástavního práva ve prospěch další firmy Remedies, údajně kvůli dluhům.

"Přitom ještě loni v prosinci jsem se s jednatelem společnosti setkal a ten mě ujistil, že podmínky smlouvy dodrží. Zhruba před týdnem jsem ale zaznamenal, že ve firmě zřejmě nastaly změny, možná i problémy. Nevím v tuto chvíli, jestli je schopná dostát svých smluvních závazků," krčí rameny Zácha.

Naráží přitom na skutečnost, že ještě donedávna seděl ve vedení firmy Bohumil Chodil, který se k situaci nechce vyjadřovat. Podle výpisu z obchodního rejstříku jej ale nahradil Martin Hudec. V bratislavském sídle společnosti však není opakovaně k zastižení.

Stavební úřad netuší, kdo domy vlastně bourá

Zatímco politiky trápí osud Škodovy ulice, zdejším lidem ze stavebního úřadu dělá vrásky na čele i samotná divoká demolice domů. "Firma, která je jejich vlastníkem, s námi nekomunikuje, a my ji pokutami nutíme, aby místo alespoň ohradila," uvedl Jiří Just ze stavebního úřadu.

Jeho podřízení už kontaktovali společnost například poté, co na začátku roku střechu jednoho z domů začali rozebírat nepřizpůsobiví občané. V březnu zase úředníci zjistili, že oplocení objektu číslo 737 zmizelo a že z římsy střechy hrozí pád uvolněných cihel na chodník. Místo nakonec páskou a cedulemi zajistili městští strážníci společně s domovní správou.

Domy v bývalém romském ghettu v přerovské Škodově ulici se změnily v...
Domy v bývalém romském ghettu v přerovské Škodově ulici se změnily v...

Místo demolice se za zajištěné rozhodně považovat nedá. Stavební úřad navíc ani netuší, která firma samotné práce provádí.

Podle náměstka Záchy poslali úředníci Opeře Bohemia i výzvu k opravě poškozeného oplocení, které obepíná část demolované čtvrti. "Navíc její zástupce úředníci žádají o sdělení názvu firmy, která provádí demolici. Snažíme se v rámci svých povinností v maximální možné míře celou věc řešit, aby nedošlo v lokalitě k neštěstí," nastínil náměstek.

"Jsme si vědomi, že ve čtvrti žije ještě několik rodin s dětmi. Nicméně společnost Opera Bohemia s úřadem takřka nekomunikuje, což celou situaci komplikuje," doplnil.

Podle opozice se současná situace dala předvídat

Přerovská opozice, která se na pondělním zastupitelstvu pokoušela přimět vedení města podat ve věci trestní oznámení, tvrdí, že se taková situace dala očekávat už v roce 2007, kdy se podepisovala smlouva.

"Radnice věděla, jakou má ta firma pověst. Navíc ve smlouvě a v projektu nebyly žádné záruky. To znamená, že Opera Bohemia nemusela dokazovat, že má na celou investici finance nebo že má plán a kapacity, kam bude zdejší Romy stěhovat. Normální člověk by něco takového nepodepsal," míní opoziční zastupitel Richard Šlechta.

Pokud se podle náměstka Záchy nezačne do 13. září 2012 ve Škodově ulici stavět, hrozí Opeře Bohemia sankce. "To znamená, že kromě penále si ty pozemky vezmeme zpět," říká Zácha.

To však podle Šlechty nebude vůbec jednoduché. "Původní domy už tam nestojí, firma bude chtít vyčíslit práce, které tam udělala. Soudně se to pak může táhnout několik let," upozorňuje zastupitel.

V části Škodovy ulice, kterou město firmě prodalo, bylo 81 bytů, z toho 55 obsazených, často početnými romskými rodinami. Firma jim složitě hledala náhradní bydlení, dosud v lokalitě žije asi deset rodin. Z osmi objektů se nyní bourá čtvrtý.

Autor:Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...VIDEO: Řidička vjela na hlavní silnici, zezadu do auta narazil motorkář

Na rušné silnici I/46 u Šternberka narazil motorkář do osobního auta, které...

U vážné nehody museli zasahovat záchranáři, hasiči a policisté na Olomoucku poté, co zde řidička osobního auta najela z...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Před sto lety prošel Hanácký pluk ohněm, u Bachmače ale pomohl k vítězství

Snímek druhé a třetí roty 6. Hanáckého pluku před odjezdem ke stanici Kruty...

V březnu 1918 se kolem československých legií na bahnité východní frontě svíraly ohromné kleště. Ze dvou stran na ně...

Další z rubriky

Šumpersko dál váhá, zda si má vodárenství řídit samo, nebo si najme firmu

(Ilustrační snímek)

Kdo bude od roku 2021 lidem v řadě měst a obcí Šumperska dodávat pitnou vodu a kdo odvádět a čistit vodu splaškovou,...

Výprava do Afriky či vlčí safari. Olomoucká zoo buduje lákadla za miliony

Pohled na nový africké pavilon Kalahari, který nyní dokončila olomoucká...

Nový pavilon se surikatami a dalšími zvířaty, která na Svatém Kopečku dosud nebyla k vidění, projížďka mezi vlky či...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz