Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Kvůli uzavření Březiny se armáda omluvila. Zákaz vstupu ale platí dál

  • 4
Zástupci ministerstva obrany, armády a vojenského újezdu Březina se omluvili starostům přilehlých obcí za špatnou komunikaci na konci loňského roku. Absolutní zákaz vstupu do vojenského prostoru pro místní, houbaře a výletníky ale platí. Ministerstvo nicméně slíbilo, že do prázdnin rozšíří oblasti, kam bude volný vstup o víkendech.

Představitelé ministerstva obrany, armády a vojenského újezdu Březina, kteří se v pátek sešli v sídle újezdu ve Vyškově se starosty přilehlých obcí, si vyslechli velkou kritiku. Na samotném konci loňského roku totiž vzbudilo pozdvižení několikrát změněné sdělení, že od ledna bude do vojenského prostoru zakázaný vstup všem houbařům, výletníkům a rovněž obyvatelům sousedních obcí.

Radikální změna režimu souvisí se zmenšením vojenských prostorů v Česku a se zrušením prostoru v Brdech (o změně zde).

„Myslím si, že jste dost dlouho dopředu věděli, že od prvního ledna letošního roku začne platit nový zákon, ale řešili jste to až na poslední chvíli. My jsme nevěděli, na čem jsme, protože jste své pokyny navíc měnili. Jak to pak vypadá před lidmi,“ rozčiloval se například Jaroslav Fládr, starosta obce Studnice, která leží na hranicích Prostějovska a Vyškovska poblíž Rozstání a Drahan.

Zlobil se rovněž starosta Krumsína na Prostějovsku Jaroslav Střelák. „Měli jsme za to, že se s námi budete bavit jako s rovnocennými partnery, a ne direktivně,“ vyčetl armádě.

Snažil se vysvětlit, že řada obyvatel má hranice prostoru hned za svými ploty, zvykli si na systém propustek a je pro ně nepřijatelné, aby do lesů nemohli chodit.

Lidé říkají, že budou do lesa stejně chodit

„Obce tady byly už před sedmdesáti lety, dřív než vojenský prostor. Od lidí cítíme obrovský tlak. Řvou na nás a říkají, že do lesa stejně budou chodit,“ popisoval vyhrocenou situaci starosta Střelák.

Ministerstvo obrany se před starosty kálo. „Omlouváme se, že jsme vás neinformovali dostatečně dopředu, ale diskuse o režimu vstupu trvala do poslední chvíle. Chybou újezdního úřadu pak bylo, že zveřejnil něco, co ještě nebylo schváleno a pak se to změnilo,“ řekl předseda Komise pro optimalizaci vojenských újezdů Vladimír Kazatel.

„Tyto informace jsem dal na naše webové stránky v dobré víře, abyste byli informováni co nejdříve. Byla to moje chyba a za to se omlouvám,“ dodal přednosta Březiny Radek Malaník.

Zákaz vstupu do vojenského prostoru platí dál

Na absolutním zákazu vstupu pro houbaře, výletníky, ale i chataře, chalupáře a obyvatele přilehlých obcí však armáda nekompromisně trvá dál. Vysvětluje to především obavami o bezpečnost.

Frekvence vojenských cvičení v posledních letech roste, na střelnicích se testují nové zbraně a v lesích je spousta nevybuchlé munice.

Na druhou stranu armáda malou část území předala obcím a kromě toho vyčlenila tři větší oblasti, kam je vstup v pátek odpoledne a o víkendu zcela volný.

Na Prostějovsku jde o poměrně rozsáhlé území od Repešského žlebu směrem na sever k Vícovu a dvě oblasti u Pustiměře a Ruprechtova na Vyškovsku. Volně přístupná bude po celý rok také cyklostezka z Hamer do Repech.

„My žádné volně přístupné plochy v okolí nemáme a jedna cesta do Křenůvek, kterou jsme dostali od armády zpět, nás opravdu neuspokojuje. Pro nás je naprosto nepřijatelné, když bychom se chtěli projít, abychom sedli do auta a jeli někam do Vícova,“ rozčilovala se však Zdeňka Růžičková, starostka Prostějoviček, které jsou vojenskými lesy obklopeny hned ze dvou stran.

Realita je jiná než sliby, vyčetla starostka vojákům

Růžičková představitelům armády vyčetla, že při projednávání optimalizace vojenských újezdů přislíbili, že se obcí nedotkne, ale realita je odlišná. „Kdybychom nezačali řvát a nezačali si stěžovat, možná ani dnes nejsme na tomto setkání,“ dodala starostka.

Emoce se snažil mírnit šéf armádního výcviku ve vojenském prostoru Březina Josef Kopecký.

„Navrhl jsem, aby se znovu posoudily a rozšířily plochy, kam bude vstup v pátek a o víkendu zcela volný. Aby tam lidé mohli chodit na maliny, když mají les za humny. Ale dohoda o těchto územích musí vznikat v součinnosti s vámi a návrh musí být odsouhlasen na obou stranách,“ řekl.

Šlo by podle něj o pásy území široké od půl třeba i do několika kilometrů, které přiléhají těsně k obcím a kam jsou lidé zvyklí po desítky let chodit.

„Uděláme to co nejdřív a budeme to s obcemi konzultovat,“ sdělil přednosta Březiny Radek Malaník.

Předseda Komise pro optimalizaci vojenských újezdů Vladimír Kazatel z ministerstva obrany poté slíbil, že nová volně přístupná území budou ve vojenském prostoru vyznačená ještě před začátkem letošních prázdnin.