Než začnou budoucí zubaři z olomoucké lékařské fakulty ošetřovat skutečné pacienty, mohou trénovat na simulátorech. Nyní i ve svém volnu na těch, které původně skončily odložené ve sklepě. (Ilustrační snímek)

Než začnou budoucí zubaři z olomoucké lékařské fakulty ošetřovat skutečné pacienty, mohou trénovat na simulátorech. Nyní i ve svém volnu na těch, které původně skončily odložené ve sklepě. (Ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Budoucí zubaři v Olomouci cvičí vrtání i ve volnu, oživili si „fantomy“

  • 5
Studenti zubního lékařství olomoucké Univerzity Palackého mohou nově trénovat praxi ve vrtání zubů i ve svém volném čase. Z fakultního sklepa totiž vytáhli desítku vyřazených simulátorů - takzvaných fantomů, z nichž řada už byla na odpis, a teď je mohou využívat i v době, kdy jsou hlavní učebny zavřené.

V nové učebně teď mohou budoucí zubaři trénovat nejen ve všední dny, ale i o víkendech. Olomoucká lékařská fakulta je tak v zemi jediná, která takovou má.

„Kouzelné na tom celém je především to, že s nápadem přišli sami studenti. Věděli, že máme v depozitáři několik simulátorů, které nemají využití, a napadlo je zřídit speciální učebnu,“ neskrývá nadšení děkan lékařské fakulty Milan Kolář.

Zubní simulátory jsou totiž nedílnou součástí výuky studentů, právě na nich se učí, jak správně zuby vrtat. Zkušenosti nasbírané na fantomech využijí v době, kdy začnou ošetřovat skutečné pacienty v ordinaci. Proto je poptávka po možnosti práce na nich velká.

Staří „fantomové“ leželi po nákupu nových ve sklepě

Když studenti zjistili, že ve sklepě po nákupu nových simulátorů leží zhruba deset starých, k nápadu na otevření speciální učebny nebylo daleko.

„Samozřejmě to nebylo jen tak. Řada fantomů byla poškozená, musely se proto opravit. Celkem to lékařskou fakultu nakonec vyšlo na zhruba 600 tisíc korun. V učebně je devět fantomů, desátý se nám tam nevešel, ale máme jej schovaný jako náhradníka,“ popisuje Kolář.

Učebnu studenti najdou na Klinice ústní, čelistní a obličejové chirurgie ve Fakultní nemocnici Olomouc, která poskytla volné prostory a vybavila místnost nábytkem.

„Využívání simulátorů v odpoledních hodinách a o víkendech má úskalí v tom, že ústavy, kde se výuka koná, jsou po ukončení výuky uzamčeny. Výhodou simulátorů instalovaných na klinice je, že je zde lůžkové oddělení s nepřetržitým provozem,“ říká proděkan Miloš Špidlen.

Studenti tak mohou do učebny přijít kterýkoliv den včetně víkendů do sedmi hodin večer. Pokud tu zrovna neprobíhá výuka, vypůjčí si klíče a nástroje a mohou začít pracovat.

Práci studentům zkontroluje skener se speciálním softwarem

Jen umělé zuby si musí přinést vlastní. Ty pak budou ve fantomové učebně preparovat bez odborného dohledu, ale to neznamená, že nebudou mít možnost kontroly své práce.

„Na Klinice zubního lékařství máme skener, na kterém je možné speciálním softwarem odhalit chyby v preparaci zubů při praktických cvičeních. To bude využíváno i v případě zubů preparovaných studenty individuálně,“ vysvětluje Špidlen.

„Pokud vím, jsme s touto iniciativou, poskytnout našim studentům další možnost zdokonalování ve své budoucí profesi, v současnosti jediní,“ dodává proděkan.

Že by učebna nebyla nakonec dostatečně využívaná, se Špidlen nebojí. Na pětiletém oboru zubní lékařství v Olomouci je v každém ročníku přibližně stovka studentů.

„Všichni studenti mají možnost simulátory využívat. Úzce spolupracujeme se Sdružením studentů stomatologie ČR v Olomouci, na jejichž bedra jsme přesunuli organizaci časového harmonogramu využívání učebny,“ dodává Špidlen.