I takto mohl vypadat nový olomoucký zimní stadion. Místo toho ale zůstanou jeho budoucnost i podoba minimálně do voleb nejasné.

I takto mohl vypadat nový olomoucký zimní stadion. Místo toho ale zůstanou jeho budoucnost i podoba minimálně do voleb nejasné.

Budoucnost olomouckého zimního stadionu „zmrazily“ tahanice o cenu

  • 1
Olomouc chce zmodernizovat hokejovou halu a přidat jí kluziště. Nyní má ale jistotu, že i nadále to bude jen chtít. Stavbu má totiž v rukou bitva cenových posudků, neboť každý z nich mluví o jiné sumě. Město už proto zvažuje i variantu, že nové kluziště případně postaví jinde než u stávající haly.

Obrovské rozdíly v cenách, na které různí znalci odhadují malou halu a pozemky vedle zimního stadionu v Olomouci, zdržují podle olomouckých radních rozhodnutí o dalším osudu stávající hokejové haly. Sousední nemovitosti, které se radnice snaží koupit od soukromé firmy, totiž město potřebuje k tomu, aby stadion přebudovalo na moderní halu i s druhou ledovou plochou pro veřejnost.

Rozhodnutí o tom, jestli zvolí nákladnější rekonstrukci za půl miliardy korun, nebo nebo jen opraví to nejnutnější a veřejné kluziště postaví někde jinde, slibovali politici do konce prázdnin. Po včerejším jednání rady města je však jasné jen to, že do podzimních komunálních voleb řešení na stole nebude.

„V tuto chvíli je stěžejní problém cena. Musí se to ale vyjasnit, a to do konce roku, protože dál už otálet nejde. Do voleb to však asi nezvládneme,“ připustil primátor Martin Novotný.

O nutnosti zrekonstruovat zastaralý zimní stadion se v Olomouci mluví už léta. Léta také radnice jedná o koupi takzvané malé haly a přilehlých pozemků s firmou PMS, mimo jiné vlastníkem pivovarů Zubr, Holba a Litovel.

Problém je podle primátora Novotného v tom, že znalecké posudky, které si jedna i druhá strana nechaly opakovaně zpracovat, se diametrálně liší v odhadních cenách nemovitostí.

„Když máme přijít před Olomoučany s tím, že jsme ochotni dát do koupě tolik a tolik, řekli jsme si, že necháme udělat ještě jeden znalecký posudek. Ten však vyšel úplně jinak než ty předchozí. Ta čísla se liší výrazně, sem tam i v řádech desítek milionů korun,“ vysvětlil Novotný s tím, že město i společnost PMS přesto chtějí v jednáních pokračovat.

Na novou halu mělo jít původně 1,5 miliardy

Ještě před čtyřmi lety (a za předchozí politické reprezentace) radnice plánovala přestavbu stadionu na multifunkční halu za půldruhé miliardy korun. Za současných ekonomických podmínek na to ale město nemá už peníze. Ve hře jsou tak nyní varianty za 550 milionů nebo do 150 milionů korun.

stadion ve vlastnictví města

Olomouci patří zimní stadion od roku 2004, kdy halu koupila v dražbě přibližně za 11 milionů korun.

Na komplikovaných majetkoprávních vztazích na pozemcích okolo stadionu se podepsaly mimo jiné pochybné machinace z devadesátých let, za kterými stáli bývalí funkcionáři HC Olomouc.

Činovníci klubu kvůli tomu stanuli i před soudem, ten je ale zprostil viny.

„Obě umožní dobrou rekonstrukci tak, aby zimní stadion splňoval všechny normy a mohla se tady hrát extraliga,“ tvrdí investiční náměstek primátora Martin Major.

Chátrající stadion ze sedmdesátých let minulého století se téměř každý rok neobejde bez menších investic. Před čtyřmi lety musela radnice například za 26 milionů korun kompletně zrekonstruovat ledovou plochu a chladicí zařízení.

Loni ji zase stála milion oprava zdravoinstalace, a letos zaplatila téměř čtyři miliony za rekonstrukci toalet pro veřejnost, nové turnikety u vstupu a výměnu pěti set sedaček na tribunách. Dalších tři a půl tisíce sedaček přitom na výměnu ještě čeká.

„Stadion rekonstrukci potřebuje, to všichni víme. Ideální přitom je, aby zůstal na jednom místě. Kdybychom měli dvě haly, nemusela by naše mládež a děti chodit trénovat v šest ráno a v devět večer,“ podotkl Erik Fürst, generální manažer HC Olomouc provozujícího stadion.

Nové kluziště může být nakonec jinde

Na velkém stadionu navíc není dost času pro bruslení nejen začínajících hokejistů, ale ani pro veřejnost. I proto město hledá, kde případně postaví další kluziště, pokud jednání o koupi malé haly vedle stadionu zkrachují.

Koncept nového územního plánu (více o změnách, které má přinést, čtěte například zde), který radnice právě zpracovává, navrhuje stavět další stadion například na ploše ve východní části areálu bývalých Vojenských opravárenských závodů, VOP Šternberk, v Hodolanech nebo na místě Sochorových kasáren, odkud se má stěhovat 6. polní nemocnice.

O tom, zda už o některém místě radnice konkrétně jedná, nechtěl primátor. „To je naprosto hypotetická debata, potenciálních lokalit je spousta,“ řekl Novotný.